EMEKLİ ASSUBAYLAR-Forum
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.
Kayıp Parola?
Cvp:DİKKAT! E-POSTA DOLANDIRICILARINDAN KORUNMAK İÇİN (1 izleyici)
_GEN_GOTOBOTTOM Cevapla

BAŞLIK: Cvp:DİKKAT! E-POSTA DOLANDIRICILARINDAN KORUNMAK İÇİN

#6291
Hikmet BOLAT (Kullanıcı)
Platinum Boarder
Gönderiler: 140
graphgraph
20/10/2008 07:00 Kanaat Notu: 13  
Sevgili arkadaşlar son günlerde ben dâhil bazı arkadaşlarımıza Hotmail’den gelen şifrenizi sıfırlamanızı istemişsiniz bunlar yapın gibi e-postalara itibar etmeyiniz bunla ilgili belki birçoğumuza gelen ama gözden kaçırırısınız diye buraya ekleme ye karar verdim.
Dikkatli olmanız acısından.
Değerli Hotmail Kullanıcısı,
Değer verdiğimiz bir Hotmail® kullanıcısı olduğunuzdan, sizi tüm dünyada bir günde 4,5 milyardan fazla kullanıcıyı engelleyen istenmeyen posta iletilerinden korumak için yoğun bir çaba harcıyoruz. Hotmail gelen kutularındaki istenmeyen postaları azaltmak ve yok etmek için sürekli şekilde çalışan yüksek nitelikli uzmanlardan oluşan özel bir ekibimiz var.
Son zamanlarda müşterilerimizden, aldıkları e-postaların gerçek olup olmadığını sorgulayan çok sayıda e-posta aldık. Bu e-postayı oluşturarak tüm Hotmail kullanıcılarının filtrelerimizden sızan sahte e-postaları tanımasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.
İşte kendinizi kimlik avından ve sahte e-posta iletilerinden korumanıza yardımcı olabilecek en etkili 5 yol
1) Kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara karşı dikkatli olun.
Adınızı, doğum tarihinizi, sigorta numaranızı, e-posta kullanıcı adınızı, e-posta parolanızı veya diğer kişisel bilgileri soran bir e-posta, kimden gelirse gelsin, çok büyük bir olasılıkla dolandırıcılık amacıyla gönderilmiştir.
Herhangi bir nedenle bu tür bir e-postanın gerçek olabileceğini düşünüyorsanız, e-postayı yanıtlamayın veya hiçbir köprüyü tıklatmayın; bunun yerine web URL'sini kopyalayıp yapıştırın ve iletişim bilgilerini almak üzere ilgili şirketin web sitesine gidin. E-postanın gerçek olduğunu doğrulatmak için şirketin destek kanallarını kullanmaktan çekinmeyin.
2) Şüpheli görünen e-postaları dikkatle okuyun.
Kötü yazılan, yazım hataları bulunduran ve "bu bir şaka değil" veya "bu iletiyi arkadaşlarınıza iletin" gibi ifadeler içeren e-postalar, genellikle dolandırıcılık amaçlı e-postalardır. Bazen şirket adları veya markalar yanlış yazılır veya küçük hatalar içerir; örneğin Windows Live™ Hotmail yerine Windows Hotmail kullanılır.
3) Hotmail parolanızı koruyun.
Hotmail hesabınız için 7 karakterden daha uzun, büyük/küçük harfleri, sayıları ve @ veya # gibi özel karakterleri bir arada bulunduran güçlü bir parola oluşturun. Parolanızı düzenli aralıklarla değiştirmek de iyi bir uygulamadır.
Microsoft Müşteri Destek biriminden tıpkı benim gibi, parolanızı değiştirme isteğinizin onaylandığını bildiren bir ileti alırsanız ve son zamanlarda parolanızı değiştirmediyseniz, bu durum birilerinin Hotmail hesabınıza erişim izni elde etmeye çalıştığının işareti olabilir ve bu durumda da parolanızı hemen değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için ya http://account.live.com adresine gidin ya da Hotmail'de Seçenekler'i tıklatın ve daha sonra Kişisel Bilgilerinizi Görüntüleyin ve Düzenleyin. Yeniden oturum açmanız istenir. Bunu yaptıktan sonra, üst tarafta adınızın altında bulunan "Parola sıfırlama bilgileri" seçeneğini arayın. Her ikisi de ele geçirilmiş olabileceğinden hem parolanızı hem de Gizli Soru/Gizli Yanıtınızı değiştirin.
4) Harekete geçin!
Birisinin Hotmail hesabınıza eriştiğini düşünüyorsanız, Windows Live ID oturum açma sayfası sahte görünüyorsa veya yetki vermediğiniz bir parola değişikliğini onaylamanızı isteyen şüpheli bir e-posta aldıysanız, yukarıdaki yönergeleri kullanarak hemen parolanızı değiştirin veya şu adrese gidin: http://account.live.com.
5) Yeni dolandırıcılıkları belirlememize yardımcı olun.
Hotmail'in tam sürümünü kullanıyorsanız "Önemsiz" seçeneğinin yanındaki açılır kutuyu seçip ardından "Kimlik avı dolandırıcılığını bildir" seçeneğini tıklatabilirsiniz. Kesinlikle gönderene yanıt yazmayın.
Bu e-postayı ileride dolandırıcılık amaçlı bir e-posta alırsanız ne yapacağınızı bulmak amacıyla saklayarak gelen kutunuzun daha güvenli ve güvenlikli olmasını sağlayabilirsiniz.
Saygılarımızla,
Windows Live Hotmail Ekibi
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#6329
YILDIRIM (Kullanıcı)
Platinum Boarder
Gönderiler: 79
graphgraph
25/10/2008 11:02 Kanaat Notu: -3  
Elektronik postaları birbirimize gönderirken adreslerin silinmemesi adreslerin ele geçirilmesine sebep olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle maillerdeki tüm adresleri silip BCC bölümüne adresi yazıp birbirimize göndermekte fayda var
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#6711
emir07 (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 50
graphgraph
14/11/2008 02:38 Kanaat Notu: -2  
saolasın
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
_GEN_GOTOTOP Cevapla
© Copyright 2007 Best of Joomla, Sistem: FireBoard