MESAJ PANOSU

Mesaj Defterine Yazın


Özer ÖZCAN    19 Kasım 2008 04:58
Sayın Meslektaşlarım ;

Bu siteye üye olduğumdan beri tüm yazılanları ve gelişmeleri yakından takip etmekteyim. Son günlerde gerek kamuoyunda gerekse kendi sitemizde gündemden düşmeyen konuları okudukça benimde çorbada bir tuzum olsun düşüncesiyle yorum yazmaya karar verdim. Konu Assubaylara sağlanan haklar. Assubaylıkta devrim. Sivillerden askerlere herkes bunu konuşuyor. Sanki çok büyük şeyler yapılıyormuş gibi görünüyor.
Ancak birazdan yazacaklarımdan sonra başınızı ellerinizin arasına alıp biraz düşüneceğinizi umuyorum. Ben Türk Silahlı Kuvvetlerinde 24 yıl hizmet ettikten sonra emekli oldum ve aynı zamanda Assubay çocuğuyum. Yani doğdum doğalı askerim.
Şimdi bu assubaylara verilecek haklar ( hiç sanmıyorum da ) verilse bile önemli olan bu hakların kafalarda verilmesidir. Yani subay kısmının bu hakların bizim olduğunu bilmesi ve anlamasıdır ( ki öyledir ). Şöyle ki subay kafasındaki, Assubayın ikinci sınıf vatandaş olduğu izleminin kafalarından silinmesi gerekir. Bu hususlara biraz sonra değineceğim. Öncelikle olamayacakları, daha sonra olacaklarla olması gerekenleri önemsizlerle önemlileri sıralayacağım;

SUBAYLIĞA GEÇİŞ ORANININ YÜKSELTİLMESİ :

Şimdi öncelikle şunu kabul edelim. Subay kesimi yedek subaylıktan subay olanları sivil kaynaktan subay olanları ve hatta sivil kaynaklı KHO mezunu subayları bile farklı görmektedir. Hele ki assubayken subay olanları uzaydan gelmiş gibi görmektedir. Şöyle ki assubayken subay olanlara bizler bile farklı gözle bakmaktayız, öyle değil mi. Onun için biz bu mesleğe Assubay olarak girdiysek kendimizi böyle kabul ettirmeliyiz. Fakülte bitirenleri tenzih ediyorum. Onlarda bu hırs vardır zaten. Bu madde benim
için o kadar önemli değil.
ASSUBAYLARIN SUBAY ORDUEVLERİNE GİRMESİ :

Son yıllarda zaten assubay orduevlerinde büyük gelişmeler var. Hatta diyebilirim ki bazı subaylar bizim orduevlerine girebilmek için can atıyorlar. Assubay çocuğu olduğumdan bu gelişmeleri görebiliyorum. Artı subay orduevine girdiğimde bana garip garip bakılmasından da hoşlanacağımı zannetmiyorum. Onun için bu maddede benim için önemli değil.

OYAK YÖNETİMİNDE TEMSİL :

Belki bende varım demek için bir fırsat ancak temsilden öteye geçecek bir şey değil. Fazla bir üye sayısı vereceklerini ve söz sahibi olacağımızı zannetmiyorum. Kimlerin üye olacağı da tartışılır. Bu maddede o kadar önemli değil.

KARA HARP OKULUNA YATAY GEÇİŞ :

Yukarıda belirtmiştim zaten.

Şimdi gelelim bence önemli olanlara ve üzerinde ısrarla durmamız gerekenlere.

ASSUBAY KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ RÜTBESİNDE OLANLARA GÖREV TAZMİNATI VERİLMESİ :

Subaylarda belli bir rütbeden sonra makam tazminatı verilmekte. Bu hakkın mutlaka Assubaylara da verilmesi gerekir. Şöyle ki ben 7 yıl Askerlik Şubesi Başkanlığı yaptığım halde hiçbir fark almadım. Bu hususta mutlaka bastırılmalı.

DAHA FAZLA LOJMAN KONTENJANI AYRILMASI :

Subaylar birçok garnizonda lojmanda iken arada sayısal fark olmasına rağmen Assubaylar özellikle şarkta büyük zorluklar çekmektedir. Bu hususta da mutlaka Sonuna kadar gidilmelidir.

EMEKLİ MAAŞLARINDA İYİLEŞTİRME YAPILMASI :

En büyük bağımsızlık ekonomik bağımsızlıktır. Emeklilerin durumu ortadadır. Yıllarca sırtımızda taşıdığımız ordudan emekli olduktan sonra kalan kısacık ömrümüzde bari biraz rahat edelim. En büyük baskıyı bu yönde yapmak lazım.

Yukarıda belirttiğim hususlar tamamen kendi fikirlerimdir. Elbette ki yukarıdaki
tüm hakların alınmasından yanayım. Sonuna kadar uğraşılmalıdır.
Saygılarımla.


Özer ÖZCAN
Emekli Assubay

Ersen Gürpınar    18 Kasım 2008 23:52
http://blog.milliyet.com.tr/ersengurpınar
Saygıdeğer Arkadaşlarım
TEMAD her görüşmeye gittiği zaman biz yüz bin emekli yüz bin çalışan ve 60 bin üyesi olan bir meslek grubuyuz diyor. Değil mi? Bunu neden mi? Yazdım. Bu 60 bin üyeyi temsilen Genel kurul delegeleri seçiliyor. Siz öyle sanın; Tüzük aidat tahsilâtını sağlamak için seçme ve seçilme hakkını tüm aidatlarını ödemiş üyelere vermiş, kabul ama benim şubemde 1400 delege var 50 kişiyi bir delege temsil edeceğine göre 28 delegemiz olmalı. Bu hesaba göre kimseye öncelik tanımadan blok liste ile 28 kişi Genel kurulda oybirliği ile delege seçildi.
Genel merkez şubemizi uyarmış senin üyen bu kadar ama aidat ödeyen sayısı bu olmadığı için bu kadar üye ile temsil edilemezsin. Ne kadar demokratik değil mi?
Blok liste, kimi çıkaracaksan üyeler tek, tek oy almamış baştan yazılanlar delege diğerleri değil. Yedekte kaldı. Ne yapalım, tüzük bu diyorsanız tüzük: ne padişah fermanı, nede Allah kelamı, değiştirin aidat borcu olan öder seçimle kazanılan hakkım nasıl geri alınır.
Bu dava konusu yapılırdı. Dernekler masası ile görüştüm, kişisel hakkımın gasp edildiğini onlarda düşünüyor. Ama çok saygı duyduğum TEMAD BALÇOVA yönetiminin bu konuda kastı olamaz. Onlarda üzülmüşler hatta beni seçime gidecek ekibe dâhil etme nezaketini gösterdiler, bu nedenle dava hakkımı kullanmıyorum ama diğer şubelerde de yaşanan bu durumun mutlaka düzeltilmesini talep ediyorum. Seçimler zümremize hayırlara vesile olsun.

yaşar çakan    18 Kasım 2008 20:45
Değerli meslektaşlarım,
5N 1K programı yapımcısı sayın Cüneyt ÖZDEMİR'e teşekkür etmek için verilen adresten ulaşamadım.Benim gibi ulaşmakta zorluk çekenler varsa www.dipnottv.com adresinden ulaşabilirler. ayrıca Sayın ÖZDEMİR'in bizlerle ilgili yazıları da o adreste mevcuttur.
Saygılar bizden...1983-KKK

Abdullah Argın    18 Kasım 2008 20:35
Değerli Meslektaşlarım;
Dün CNNTURK televizyonunda Biz Astsubayaları anlatan güzel bir proğram vardı.Sabırsızlıkla saat 20.00 deki başlama saatini bekledim.Sizi temin ederimki tam bir hayal kırıklığı idi.Temad yönetimi üzülerek söylüyorum bizleri temsil edemediği gibi isteklerimizide tam olarak diyemeyeceğim hiç anlatamadılar. 30 dakikalık proğramda neler neler anlatılırdı.Kamuoyu ve siyasiler ile genel kurmayın gözüne bakarak tüm sorunlarımız ve Sayın E.Gürpınar'ın deyimi ile olmazsa olmazlarımız açık açık anlatılr ve bu konuda kafalarda soru işaretleri kalmazdı.Ben Şahsen hayal kırıklığı içindeyim.O nedenle hafta sonunda tüm meslektaşlarımızın sağ duyulu davranarak Bizleri liyakatle savunacak ve temsil edecek yeni yönetimi demokratik kurallar içinde göreve getireceğine inancım tamdır.Şimdiden bu seçimin TEMAD'ımıza hayırlı olmasını diler,saygılarımı sunarım.

HARUN KURUOĞLU    18 Kasım 2008 19:55
Değerli site yönetimi:
Ben başta Ersen Ağabey olmak üzere beraber çalıştığınız diğer meslektaşlarımın bu camia için ne kadar önem arz ettiğini biliyorum. Dünyanın hiçbir yerinde avucunu gökyüzüne açıp ta ilahi güçlerden medet umarak hak alındığında henüz görülmemiştir. Malumlarınız olduğu üzere toplumumuzun olayları hafızasında tutma süresi çok kısadır. Olmazsa olmazlarımızı ara ara tekrar gündeme getirmemizde yarar olacağı kanaatindeyim. Bu günlerdeki olumlu gibi görülen gelişmeleri ihtiyatla karşılamamız gerektiğine inanıyor, tüm söylenenler yasa ile belirlenmediği sürece de haklarımız konusunda bir milim ilerleme olmayacağına inanıyorum. Önümüzde kat etmemiz gereken engellerle dolu çok uzun yol olduğuna inanıyorum. Hepinize saygılar sunuyor, başarılar diliyorum.
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Bu sitenin kuruluş amacını her vesile ile tekrar belirtiyoruz TEMADA DESTEK-SESİMİZİ ÖZGÜRCE DUYURMAK-BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ SAĞLAMAK Seçimleri kim kazanırsa kazansın bu site ve üyeleri destek, sorgulama ve öneri görevine tarafsız olarak devam edecektir. Destekleriniz başarıya giden yolun kısalmasıdır. Saygılarımızla

Ersen Gürpınar    18 Kasım 2008 13:51
Saygıdeğer Arkadaşlarım
Kol kırılır yen içinde kalır devri bitmiştir.Kurumsal ve kişisel girişimlerimizle sesimizi duyurmanın mutluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar Milliyet-Gözcü-Tercüman-Star-Akşam-Sabah gibi birçok basın kuruluşunda bizi destekleyen yazılar çıktı ancak tabuları assubaylıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan adalet ve eşitlik savunucusu Sn.Umur Talu yıktı; CNN televizyonunda bu özellikle belirtildi bizkez daha minnettarlığımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. CNN televizyonu günler önce TEMAD yönetimine gündemde olan konu için röportaj yapacaklarını belirtemesine rağmen en can alıcı konu olan başlangıç derecelerimize vurgu yapılmadı oysa bu kadar ağır şartlarda görev yapanların klimalı ofislerinde günde 8 saat görev yapan büro memurları ile ayni dereceden göreve başlatıldığı birtek kuruş fazla mesai ücreti almadıkları hak ettikleri tazminatların ödenmediği belirtilseydi daha çok etkili olacaktı.Temad yönetimine yine de teşekkür ederiz. Sn.Cüneyt Özdemir\\\'e vefa borcumuzu yerine getirmemiz için mail adresini veriyor kendilerine sorunlarımızı bire bir yaşayan bir meslekdaşımızın oğlu olarak teşekkür ve sevgilerimizi sunuyorum.

Cüneyt Özdemir
cuneyt@dipnot.tv.tr

RIDVAN TAYHAN    18 Kasım 2008 13:04
DERNEĞİMİZ ÜYELERİNDEN EMEKLİ HAVA ASTSB.KD.BÇVŞ.(1943-2474) NEŞET KUVANLIKLI VEFAT ETMİŞTİR. CENAZESİ 18 KASIM 2008 SALI CÜNÜ İKİNDİ NAMAZINI MÜTEAKİP, MERKEZ CAMİİNDEN KALDIRILACAKTIR. KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Merhum meslekdaşımıza Allah'tan rahmet kederli ailesi ile Temad Yalova üyesi meslekdaşlarımıza sabır ve başsağlığı dileklerimizi sunarız. SİTE YÖNETİMİ VE ÜYELERİ

RIDVAN TAYHAN    18 Kasım 2008 11:22
http://www.yalovatemad.com
17.KASIM.2008 PAZARTESİ GÜNÜ DENİZ ASTSUBAY OKULUNUN KURULUŞUNUN 118.NCİ YILI KUTLAMASI HER SENEKİNDEN DAHA FAZLA KATILIMLA VE COŞKUYLA KUTLANMIŞTIR.
DZ.K.KOMUTANI ASTSUBAYLARIN %60'ININ LOJMANDAN FAYDALANACAĞINI
AYRICA 1/4 İLE İLGİLİ ÇALIŞMANIN YAPILDIĞI MÜJDESİNİ VERMİŞTİR.
KUVVET KOMUTANININ BU AÇIKLAMASINDAN SONRA SALONDA ÇOK BÜYÜK BİR COŞKU YAŞANMIŞTIR.
OKULUMUZUN KURULUŞ YILININ KUTLAMA ÇALIŞMALARINDA EMEĞİ GEÇEN TÜM GÖREVLİLERE CAMİAM ADINA TEŞEKKÜR EDERİM.
RIDVAN TAYHAN
TEMAD YALOVA İL BAŞKANI
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Sn.Başkan teşekkürler ancak basında ve diğer platformlarda hep 1/4 konusu öne çıkarılıyor oysa bizim ekonomik sorunumuzun en büyük çözümü başlangıç dereceleridir bu 1/4 e açılan kapıdır Kesinlikle MYO mezunları için 9/2 lisans mezunları için 8nci dereceden taviz verilmeyerek Harp okulu mezunu olmayan subayların harp okulu mezunu gibi intibak yapılması örneğinde olduğu gibi Asb.MYO yasasından önce Asb. nasp edilenlerin MYO mezunu intibaklarının yapılması şarttır Bundan taviz bu zümreye ihanet olur Umarız bu hatırlatmamızı ilgililer tekrar not eder.

HARUN KURUOĞLU    18 Kasım 2008 10:55
Değerli meslektaşım Yaşar Çakan:Özlük haklarımızla ilgili olmazsa olmazlarımızı belirtmişsiniz,bu ana maddeleri hiç kimse ile tartışmamız bile söz konusu olamaz.Size teşekkür ediyor,başarılar diliyorum.Saygılarımla.
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Sn.Çakan'ın hatırlattığı konularda sitemizde deklarasyon yayınlanmış ayrıca Sn.Gürpınar'ın OLMAZSA OLMAZLARIMIZ yasısında bu hususa detayları ile açıklanmıştır Arşivden ulaşabilirsiniz

Cengiz ERTEN    18 Kasım 2008 10:16
Saygıdeğer Site Yönetimi;
Kuruluşunuzdan şimdiye kadar yapmış olduğunuz çalışmalar ve en son yaptığınız server değişikliği için şahsım ve zümrem adıma sizlere çok teşekkür ederim.Özverili çalışmalarınız takdire şayandır.izdirhamım maddi olarak bizlere düşen bir görev var ise bilgilendirilmem yeterlidir.
Saygılarımla.....
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Bu konuda tüm meslekdaşlarımızdan talep var şahsınızda tüm meslekdaşlarımıza teşekkür ederiz desteğinizi hissetmek bize çalışma gücü veriyor bu site tüm assubayların,sizlerin desteği ile yaşıyor biz sadece küçük bir katkı ile düzenlemeleri yapıyoruz Sitemizin alanı konusunda katılarından dolayı Sn.Cengiz Avcı'ya ayrıca teşekkürler Saygılarımızla

Metin AYAN (aslan81)    18 Kasım 2008 08:23
Değerli arkadaşlarım son aldığım duyumlara göre GNKUR da tazminat ve maaşların (emekliler dâhil) iyileştirilmesi ile ilgili bir çalışma yapılıyormuş yakında hükümete teklif edilir 1-2 ay içinde, hepinizin gözü aydın mı yoksa göz boyamamı yapılacak hep beraber göreceğiz esen kalın.

Ersen Gürpınar    17 Kasım 2008 21:13
Saygıdeğer Arkadaşlarım
Beni assubaylarla ilgili basında çıkan haberler ve sitelerde yazdığım yazılarımdan tanıyorsunuz.
Bu güne kadar TEMAD tüzel kişiliği ile ilgili birtek eleştirim olmadı olamazda ; Eleştirilerimi hakarette bulunmadan,karalamadan saygı çerçevesinde yapmaya özen gösterdim.
Temad yönetimini eleştirenlerin oluşturduğu Yeni oluşuma destek verenlerdenim ancak bu çalışmaları kişisel hırsı akıllarının önüne geçenler Bizans oyunları ile sahiplenmeye çalışınca bu oyunda başrol oynayan Sn.Kenan Saka, Mehmet Erol ve Süleyman Merdanoğlunu gerçeklerin ışığında eleştirdim özgürce yazmaktan yana olduklarını belirterek site kuranlar maalesef tek taraflı olarak kendilerini eleştirenleri karalamakta yanıt hakkı vermemektedir bu sitenin ilk kurulduğunda sahibinin sitesi olacak birkaç kişinin reklamını yapacak diyenler yanılmadı
Karalamalar ve bu kişilerin avukatlığını TEMAD üyeliğinden ihraç edilen agresif ve yazılarının tamamına yakını kişisel kavga olan Ahmet Özden üstlenmiş durumdadır.
Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır sözü gereği bu kişilerin zümremize hiçbir katkı sağlamıyacağını düşünüyorum kişisel hırslarla yönetime talip olanların yönetime gelmeleri amaç değil araçtır kimse bu zümreyi kişisel beklentileri için sıçrama tahtası olarak görmemelidir.
Bu zümre buna izin vermiyecek birikime sahiptir ancak yinede bu konuyu hatırlatmayı görev kabul ediyorum. Vefa duygusundan yoksun emeği yok sayanlar bu zümreyi de yok sayacaklardır.
Bu kişilerin seçim harcamaları konusunda bazı söylentiler vardır Bizlerin 8 NİSAN 2007 tarihinde SABAH gazetesindeki ilan kampanyamıza birtek kuruş katkıda bulunmayanlar şimdi Broşürler,CD.ler, ilanlar,geziler,telefon görüşmelerine milyarlar harcıyorlar Nereden geliyor bu değirmenin suyu kim karşılıyor bu masrafları ? Sakın biz astsubay zümresini çok sevdiğimiz için cebimizden karşılıyoruz demesinler ilana bir lira vermiyenlerin şimdi bu sevgisinden şüphe duyarım. Finansör kimdir sakın ola bu zümreyi birilerinin eteğine kimse tutturmaya kalkmasın
Yönetime kim gelirse gelsin bizler denetleme ve destek görevimizi yapacağız Sorunlarımız ancak birlik ve beraberlikle çözülecektir Bu nedenle arkadaşlarımızın TEMAD'a üye olmalarını sağlamalıyız. Saygılarımla

yaşar çakan    17 Kasım 2008 16:05
GÜMBÜR GÜMBÜR

TEMADtan telefonuma mesaj geldi.
20 kasım 2008 saat 16,30 da MSB'da sadece şube müdürleri ile randevumuz var diyor.

Bu iş pazarlık kokuyor gibi,İnşallah yanılıyorumdur.Gümbür gümbür her platformda korkmadan sorunlarımızı söylüyoruz diyen bir başkanımız var. Duyalım bakalım şu gümbürtüyü...

a.Eğer Asb.MYO mezunlarını 9/2 dereceden başlatma işini ve emekli çalışan bütün meslektaşlarımızı da Asb.MYO mezunuymuş gibi haklarının verilmesi olursa,
b.Kd.Bçvş.rütbesinde emekli olan ve çalışanlara temsil tazminatı verilmesi olursa,
c.1/4 dereceye ulaşma yolu ek gösterge artışı ile olursa ,

O zaman GÜMBÜRTÜYÜ duyarız.Anayasanın değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerine atfen,bunlarda bizim istedeğimiz özlük haklarımız içersinde ilk üç sıradadır.Bunları sakın unutmayınız Sayın Başkanım.En iyi gümbürtüyü duymak dileğiyle,
Saygılar bizden&1983-KKK

Aziz Saydam    17 Kasım 2008 10:34
DEĞERLİ ARKADAŞLARIM AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMAYI NET SİTESİNDE 16 KASIM TARİHLİ DUYURU ADLI YAZININ ALTINA EKLEDİM. Orda yayınlamayabilirler. ince ince bir karalama ve kötüleme kampanyası yürütülmektedir. bu kampanyaya alet olmayacağım. bundan sonra söz konusu grup, başarısızlıklarını ve çamura batmışlıklarını şahsıma bağlayamacak kadar sabırlı, özverili, uzlaşmacı olduk. bu karadarına pes derken bu açıklamayı yapmayı zorunlu görüyorum. sayğılarımla. Aziz saydam \\
AÇIKLAMA
\"Bu açıklamayı yapmanız gerçekten iyi olmuş. isim vermediğinizi idda etseniz de, arkadaşlarımızın tamamını mevcut yönetimle pazarlık yapıldığını söyleyerek zan alında bıraktığınızı kabul ediyorsunuz. bu durumda hayal kırıklığına uğratan benim öyle mi? bütün köprüleri atmayı,bütün çıkış yollarını kapatmayı becerenler, dönüp şahsımı suçlamaya kalkanlar, benilkişi dayatması yaptığımı düşünenler, inanılır gibi değilsiniz. ama bu açıklamadan sonra sizinle hiçbir yere gitmeyeceğimi bilmenizi isterim.\\\"

rami alan    17 Kasım 2008 10:06
ilk önce tüm assubay camiasına saygılar sunuyorum.önümüzdeki hafta temad yeni yönetimi secilecek birli beraberlikten bahsediliyor ben bunu göremiyorum bizler neyi paylaşamıyoruz bilmiyorum.ilk önce temad çatısı altında toplanacağız burada herkes görüşlerini paylaşacak daha sonra birlikte bir yönetim kurulu seçeceğiz ve bu yönetimi ayrı gayrı olmadan destekleceğiz ve daha sonra yapılacaklar ortaya konulacak nedir bunlar1.tam bir sivil toplum örgütü gibi olmak bunun içinde ekonomik açıdan bağimlı olmamak yapılması gereken TEMAD derneği tüm assubaylar için mücadele ettiği için çalışan assubaylarıda derneklere eşleri vasıtasıyla üye kaydetmek kendileride dergilere abone yapmak ama ilk önce temad derneğini çalışanlara anlatmak bunun için genel kurmay dan izin almak gerekir.TEMAD ın faliyetlerinin yüzde sekseni assubay hakları için mücadelesini veriyor.Emekli hakları için daha dar kapsamda mücadele ediliyor onun için çalışan kesimde elini taşin altına bir miktar para ödeyerek koymalı diyorum.2.Bizler türkiye genelinde çok büyük bir camiayız birlik ve beraberliği sağlıyabilsek oyak gibi bir yapilanma içine girebilmemiz gerekirve her zaman büyük ve akademik düşünmemiz gerekir diyorum.3.Şubelerle merkez arasında büyük kopukluklar mevcut bunlar giderilmeli alt komusyonlar kurarak yeni öneriler ve projeler geliştirilmeli

Ferit SARP    17 Kasım 2008 00:47
Değerli meslektaşlarım.


Bugüne kadar yapılan tüm çalışmalardan somut hiç bir sonuç elde edilememesine ramen,Değerli meslektaşlarımın konuya sahip çıkma arzu ve istekleri gelecek açısından umut verici bir taban hareketinin olacağı izlenimini vermektedir.

Seçilecek yeni yönetimin artık sorgulanacağı, başarısızlıkları durumunda oturdukları koltukları terk etmek zorunda olacaklarını bilmeleri önemlidir.

Yapılacak TEMAD yönetim kurulu seçimlerinde listeler halinde seçime gidilmesi, birçok değerli assubay sevdalısı meslaktaşımızın liste dışında kamasına sebep olacağı kesindir.
Oysa yönetimde guruplardan temsilcilerin bulunması, ileriki günlerde yapılacak çalışmalarda yönetimin grupların desteğini de alarak çalışmalarında dahada başarılı olunacağını düşünüyorum.

Belki uyum içinde bir grubun, çalışmalarında daha başarılı olabileceği değerlendirilebilinir. TEMADın bir sivil toplum kuruluşu olması farklı fikirlerin temsil edilmesi TEMAD ın geleceği açısından önemlidir.

Bu seçim bittiğinde hekes memnun ve mutlu olmalı, yeni yönetim kurulu herkesi kucaklamalı, ayağa kalkmaya çalışan meslaktalarımı bir marotona hazı hale getirmek için motive etmeli.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE

Hikmet    16 Kasım 2008 23:30
Ben her gördüğüm yerde Sayın DAREGENLİ ağabeyimin elini öperim. Benden yaşlı olduğu için değil, eli öpülesi bir insan olduğu için. Bir kere daha ellerinden öperim sevgili ağabey.

Hüseyin SAVCI


BİR SONBAHAR PAZARI

Bugün Pazar, 2008 Kasımının ikinci günü bir sonbahar pazarı, hava güzel soğuk değil güneşli bir gün. Öğlene doğru cep telefonum çaldı, arayan; Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) kurucularından değerli büyüğüm Sayın Mehmet Daregenli idi.

Hal hatır ettikten sonra, kendisi gibi Temadın kurucularından olan bir astsubay meslektaşımızın huzurevinde olduğunu ve onu ziyaret etme düşüncesinde olduğunu belirtti. Daregenlinin bu konuyu bana iletmesindeki ses tonunda, oraya bir arkadaşla birlikte beraber gitme isteğinde olduğunu hissettim. Zaten Daregenli ağabeyim ile samimiyiz kendisini severim, sayarım. Bana bu düşüncesini ilettiği için, benimle beraber gitme niyetinde olduğunu düşünerek, bende beraber gideriz abi dedim.

Bir saat sonra Etimesgutda buluşarak huzurevinin olduğu yere, Etlik Esertepe semtine doğru yola çıktık. Çıktık çıkmasına ama o semte vardığımızda, adresi her kime sorduysak, huzurevini bulamadık. Bunun üzerine Daregenliye abi adres doğrumu tekrar sorar mısındedim.

Tekrar telefonla sorduğumuzda ise, gerçekten de adresin yanlış olduğu, huzurevinin Etlikteki EseRtepede değil, Yenimahalledeki EseNtepede olduğunu öğrendik. Neyse doğru adresi öğrenince, bu defa da direksiyonu Yenimahalle Esentepeye doğru çevirdim.

EseNtepe EseRtepe birbirine çok benzeyen bu adres karışıklığıyla bir hayli zaman kaybettikten sonra, Yenimahalle Sapanca sokak No:38de 4 katlı bir binanın önüne, yani Özel Yenimahalle Huzurevi ve Yaşlı bakımevine geldik.

Girişte bizi karşılayan bayan görevliye Hüseyin Öziçini ziyarete geldiğimizi söylediğimizde, görevli haa komutanı mı, oda 4de kalıyor dedi ve bizi merdivenlerden yukarı doğru yönlendirirken, orda bulunan galoşlardan giymemiz gerektiğini de belirtti.

Girişi sevimli, sıcak ve temiz olan huzurevinin, asansörlerinin olmayışı ve merdivenlerinin dar olması çok büyük bir eksiklikti. Zaten adı üstünde huzurevi ve yaşlı bakımevi! Yaşlılar bu merdivenleri nasıl inip çıksınlar?

1953 mezunu kalp ameliyatlısı olan 75 yaşındaki Daregenli abimle merdivenleri yavaş yavaş dinlenerek çıkmak zorunda kaldık. 4. kattaki 4 nolu dairenin kapısından içeri girdiğimizde, bizi karşılayan odadaki görevliler komutanın odası burası buyurun  diyerek eliyle Hüseyin Öziçinin kaldığı odayı gösterdi.

Evet, huzurevinde herkesin KOMUTAN diye hitap ettiği, derneğimiz TEMADın kurucularından 1947 mezunu, 85 yaşındaki Astsubay Hüseyin Öziçinin yanındaydık artık. Bizi görünce yatağında yavaş yavaş doğrulup kalkarak karşılayan beyaz saçlı, birkaç günlük beyaz sakallı komutanın geldiğimize sevindiği, mutlu olduğu her halinde belliydi.
Evet ziyaretimizden memnun olan komutanın sanki gözlerinin içi gülüyordu. Bunu hissedebiliyordum. Ve o anda, ne iyi etmişiz de gelmişiz diye düşündüm.

Hal hatır sorduktan bir müddet sonra, sohbetimiz sırasında TSKya 30 yıl 8 ay hizmet ettiğini, Temadın kurucularından olduğunu, 2 kız 2 erkek çocuğunun olduğunu, çocuklarının evli olduklarını ve torunlarının olduğunu, çocuklarının zaman zaman gelip kendisini ziyaret ettiklerini, eşini yıllar önce kaybettiğini, çocukları kırılmasın diye evlenmediğini, bu huzurevine yeni geldiğini, huzurevi için ayda 900YTL ödediğini anlattı.
Hey gidi Komutan hey, Eşini yıllar önce kaybetmesine rağmen çocuklarım kırılmasın, üzülmesin diye evlenmedim diyor. Fedakarlığa bak, çocuklarına karşı olan sevgiye bak! Helal olsun sana Komutan helal!

Meslektaşlarımızdan ziyaretinize gelen var mı diye sorduğumda yok, bir tek Daregenli geliyor dedi! Zaten Daregenlinin bu özelliği her türlü takdirin üstünde yer almaktadır. Yıllardır, hastanelerde, evlerde hasta yatağında yatan yüzlerce meslektaşımızı ziyaret etmiş, vefat edenlere karşı da son görevini yerine getirerek cenazelerinde bulunmuştur. Astsubay toplumu içinde Daregenlinin bu özelliğini bilmeyen yoktur. Yılların dili olsada konuşsa! Hani derler ya, adam gibi adam! İşte Daregenli o adam.

Sohbet devam ederken Öziçi Komutan, Daregenliye Daregenli benim dernek üye aidat borcum ne kadar dedi. Ben o anda, bu yaşta, hasta yatağında ne derneği, ne üyesi, ne borcu diye düşünürken; Daregenli derneğe iki tane aidat borcun var, 2007 ve 2008 toplam 50 YTLdedi. Öziçi komutanben sana parasını vereyim de benim adıma yatır deyince, derneğimiz Temadı kasdettiğini anlamıştım.

Ve sözünün akabinde kenarında oturduğu yatağının üzerine, yavaşça sırtüstü uzandı, kitap ve gazetelerin bulunduğu sol tarafa doğru ağır ağır kısmen dönerek, raftaki kitap ve gazetelerin arasındaki beyaz zarfı uzanarak aldı. İçindeki paralardan 50 YTL çıkarıp Daregenliye uzattı. Tekrar zarfı yerine koyduktan sonra yavaş yavaş doğrularak, yerinden kalkıp yine yatağının kenarına oturdu. Görevinin gereğini yerine getirmiş bir edayla Makbuzlarımı bana gönderirsin Daregenlidedi.

Huzurevinde yatan kısmi felçli baston yardımıyla yürüyebilen, yaşlı ama son derece bilinçli KOCA BİR ÇINAR olan bu meslektaşımızın, derneğimize karşı olan bu duyarlılığını ve sorumluluğunu hayret ve ibretle izledikten sonra, gönülden kutlayarak takdir ettim.

Benim merak ettiğim bir başka konu; huzurevinde hasta yatağında yatan Öziçi Komutanın göstermiş olduğu bu duyarlılık ve sorumluluğu, acaba şu andaki dernek yöneticileri gösteriyorlar mı? Özellikle de derneğin parasını harcarken, bu paralar nereden geldi, nasıl toplandı diye, harcadığı paraların içinde kimlerin parasının olduğunu düşünüyorlar mı?

Altın Kalpli Daregenli abim! Nefes darlığı sağlık problemin olmasına rağmen, aidatları yatırarak, o yokuşları, o merdivenleri nefes nefese çıkıp makbuzları yerine ulaştırdığın için seni candan kutluyorum, ellerinden öpüyorum. Seni ve senin sayende böyle bir insanı tanımış olduğum için çok mutluyum. Sağol Varol saygıdeğer DAREGENLİ abim!

Hoşça kal KOCA ÇINAR BÜYÜK İNSAN Hüseyin ÖZİÇİ Komutan HOŞÇA KAL! Saygılarımla
Hikmet AYDINCAK
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Sayın Aydıncak
Hep hüzünler yaşıyoruz bu zümre hak etmediği günleri yaşıyor. Sn.Hüseyin İZİÇi komutanımınızın vefasını acaba TEMAD yöneticileri kendilerine gösteriyormu? Sanmıyorum Temad yeniden yapılansın derken bunları da belirtiyoruz Duygulanmamak elde değil Şahsım,site yönetimi ve üyelerimiz adına Sn.Daragenli ve size bu çok özel davranışı gösterdiğiniz için binlerce teşekkürler,Sn.Hüseyin Öziçi komutanımıza da sağlıklı ömürler diliyorum. E.Gürpınar Site Yön.Sözcüsü

abdullah ektik    16 Kasım 2008 19:33
http://www.emekliassubaylar.org
TÜM MESLEKTASLARIMA KURULUS
YILDONUMU VESILESIYLE EN ICTEN DILEKLERIMI SUNAR
SEVGI VE SAYGILARIMI BILDI-
RIR,HAYATLARINI KAYBEDENLERE
ALLAH TAN RAHMET DILERIM.
KALIN SAGLICAKLA.
E.DZ.ASSB.

yaşar çakan    16 Kasım 2008 18:58
Evet Sayın ÖKE'nin yazdıklarını desteklemeliyiz.Özlük haklarımız konusunda bir kaç yıldır yazdığı yazılarla bizlere destek veren Sayın Umur TALU için TEMAD'ın fahri üyelik veya Plaket vermesi gerekir.Ayrıca konuyu ilk sayfaya taşıyan kendisi de bir meslektaşımızın oğlu olan Sabah gazetesi genel yayın yönetmeni olan sayın Ergun BABAHAN'ı da unutmamak gerekir.Aslında Sayın BABAHAN'ın üyelik kimliğini de derneğimizin hazırlayıp kendisine vermesi büyük jest olur.Çünkü üye olması tüzüğümüze uygun.Kimbilir belki bir gün derneğimizde yöneticilik bile yapabilir.
Saygılar bizden...1983-KKK

yaşar çakan    16 Kasım 2008 18:49
Sayın Levent,
Mesaj panosuna taşıdığınız şiiri okudum ve beğendim.
Teşekkür ederim.Ama sonrasında yazdığınız;

"BENİM GÖNLÜM ATATÜRKÜN KURDUĞU VE MİRASINA ORTAK ETTİĞİ PARTİ CHP TARAFINDAN GERÇEKLERİ ANLATAN BİR FİLMİN YAPILMASIDIR"

Bölümüne katılmıyorum.Neden? Çünkü Atatürk'ün kurduğu parti ile aynı ismi taşıyan şimdiki parti arasında sadece isim benzerliği var.Hepsi o kadar.Varsa Atamızın çizdiği yolda ilerleyen bir parti söyleyiniz bu belgeseli o yapsın.
Saygılar bizden...1983-KKK

yaşar çakan    16 Kasım 2008 18:37
BU GÜN TEMAD'A GÖNDERDİM

17 KASIM 2008 saat 20,00 de CNNTURK te 5n 1k programında sorunlarımız konuşulacak.CNNTURK bu gün duyurdu.

Sayın Başkan lütfen oraya dosya gönderiniz.Son günlerde oluşan bu ivmeyi değerlendiriniz.Ne yapmamızı istiyorsanız söyleyiniz,hazırız.Yeterki siz cevval bir duruş sergileyiniz.
Saygılar bizden...

yaşar çakan
Emekli asb.
1983-KKK

HARUN KURUOĞLU    16 Kasım 2008 18:26
Değerli meslektaşımız İsmail TURANIN TEMAD mesaj panosunda 16 KASIM 2008 tarihinde yayınlanan FİİLİ HİZMET ZAMLARI başlığını taşıyan bir yazısı var. Konuyu araştırıp siteye taşıdığı için kendisine teşekkür ediyorum.
Özlük haklarımızla ilgili bu ve benzeri hususlar Sitelerde sadece yazı olarak kalmamalı, gereğini yapmamız için derhal harekete geçmeliyiz. Bu konunun
Genel Merkezdeki veya diğer Hukukçu arkadaşlarımız tarafından takip edilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim. TSK Personel Kanunu, Sicil yönetmeliği, Emekli Sandığı Kanunu, başka hangi kanunlar var ise incelenip yasal yönden kazanma ihtimalimiz olan bir hak varsa Yargıya başvurmalıyız. Avukatlık Hizmet bedeli dahil,diğer Mahkeme masrafları tarafımızdan ödenmelidir.Yargı sonucu olumlu veya olumsuz olabilir, bunu da saygı ile karşılamak zorundayız.Aynı hak Subaylar içinde geçerli olduğundan,böyle önemli bir konu nasıl olurda gözden kaçırılmış olabilir diye de hayret ediyorum. Konu ile ilgili bilgisi ve belgesi olan Meslektaşlarımız var ise bilgi ve belgelerini bizlerle paylaşmalarından mutluluk duyarız. Saygılarımla.

Levent KESMEN    16 Kasım 2008 15:17
Herhalde yoğun seçim telaşından olacakki; şu ana kadar ne genel merkezimizden nede diğer sitemiz yönetecilerinden göremediğimiz 17 Kasım 2008 Dz.Assubay okullarının 118.kuruluş yıldönümü ile ilgili kutlama mesajını ve aynı günün akşamı CNN Türk'te yayınlanacak assubaylar ile ilgili program haberini Sn.Ersen GÜRPINAR'ın mesajında görebildik.Kendisine bu duyarlılığından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyor,bu vesile ile emekli ve muvazzaf tüm meslektaşlarımın Dz.Assb. Okullarının 118.kuruluş yıldönümlerini kutlar, sağlık ve mutluluk dilekleriyle nice yıllara erişmelerini dilerim.Vefat eden arkadaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.
Levent KESMEN
(E)Dz.Assb.

Abdil Güven    16 Kasım 2008 11:52
ASSUBAY EMEKLİSİ OLMASINDAN ŞÜPHELERİM VAR,BAYRAM ÇAKIR İSİMLİ ,BU ŞAHIS SİTE SİTE GEZEREK IRKCILIK VE AYIRIMCILIK YAPMAKTADIR.16 KASIM 2008 DE EMEKLİASSUBAYLAR.NET SİTESİNDEKİ YORUMUNDA KÜRT SORUNUN YAŞANMASINI GÜNDEME GETİREREK,ONLARA VERİLMEMİŞ HANKİ HAKLAR İSE VERİLMESİNİ İSTEMEKTE HATTA İLERİDE BAĞIMSIZLIKLARININ VERİLMESİ VE BUNUNDA ENGELLENEMİYECEĞİNİ BELİRMEKTEDİR.BİZLER KÜRT, TÜRK,AYIRIMI YAPMIYORUZ.BU BAYRAM ÇAKIR ADLI ŞAHISIN ASSUBAY EMEKLİSİ OLDUĞU ŞÜPHELERİM VAR.SİTE YÖNETİMİNİN DİKKATİNE
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Bayram Çakır adlı üyemizin Temad üyelik kaydına rastlamadık bu siteye emekli assubay olmayanlarda üye olabilir.Kendisinin sitemize yazdığı sizin belirttiğiniz yazı yönetim tarafından mahzurlu görülüp onaylanmamış ve kendisine bilgi verilmiştir.Site yayın ilkelerine uymayan(özellikle dini ve siyasi dayatma içeren) hiçbir yazının sitemizde yayınlanmasının mümkün olmadığını bu vesile ile tüm üyelerimizin bilgisine sunuyoruz. Sn.Çakır kimliğini kendisi açıklayabilir

semih Öke    16 Kasım 2008 01:20
TEMAD\\\'ın başkanı olarak koltuğu işgal eden zat\\\'adır diyeceklerim. Hiç kimsenin umrunda değil senin nerede çalıştığın sen bir kuruma başkanlık ediyorsun ama başkanlık mı boşkanlık mı? anlaşılmadı. Yahu madem ki sorunları Gnkur.Bşk.lığı ile konuşarak çözüyordunuz da niye çözülmedi gibi görünüyor. Vefa duygusunu biliyorsan senden daha fazla çalışan Sayın Umur TALU\\\'ya bir teşekkür plaketi fahri onur üyeliği ünvanı verin bu kadar kıymetbilmez olmayın artık...


3753
Mesaj Defteri yazıları