MESAJ PANOSU

Mesaj Defterine Yazın


S.Nurettin ERDOĞAN    16 Ocak 2008 11:40
SAYIN BÜYÜĞÜM ve DEĞERLİ HOCAM,
SİZİ BEN ÇOK İYİ ANLIYORUM.YAZILARINIZI YAKINDAN TAKİP EDİYOR AMA YORUM YAPMAKTAN KAÇINIYORDUM.BİZİM TOPLUMUMUZ FERTLERİ, KENDİSİNDEN BİR ADIM ÖNDE OLANI HİÇ BİR ZAMAN KABUL ETMEMİŞ ,ETMEDİĞİ GİBİ TAKDİR ETME BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTEREMEMİŞTİR.OYSA BU CAMİA SİZİN GİBİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMALIDIR,SİZİN DENEYİM VE TECRÜBELERİNİZDEN İSTİFA ETMELİDİR.SİZİN FALİYETLERİNİZİ TAKİP ETMEK İSTİYORUM,İLETİŞİM KURARSANIZ SEVİNİRİM.ÇÜNKÜ İSTANBULDA ÇALIŞTIĞIM İÇİN İKAMETGAHIM BURADA OLDUĞUNDAN SEMİNERLERİNİZİ TAKİP EDEMEYECEĞİZ.BU GÜN MUAZZAF ARKADAŞLARLADA GÖRÜŞÜP SİZDEN BAHSETTİM.İSTANBULDA ORDU EVİNDE BİR ORGANİZASYON DÜZENLENEREK BU İŞ YAPILABİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM.BU KONUYA ÇOK ÖNEM VERİYORUM,GEREKİRSE ORAYA GELİP TAKİP EDECEĞİM .SAYGILAR SUNUYORUM. TEK BAYRAK,TEK MİLLET,TEK VATAN..ALLAH TÜRKÜ KORUSUN

aslan81    16 Ocak 2008 03:24
sayın Gürpınar İlhan Bahar,ın forum,daki hükümetin hazırladığı!!!! taslakla ilgili rütbe karşılıkları yazısını özellikle mesaj panosunda bir müddet yayınlamakta fayda var sanırım.
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Formdaki yazılar katılımın devamı müddetince güncelliğini koruyor mesaj panosundaki yazılarımız yer yeni yazının yayınlanması ile bir alt sıraya otomatik düşüyor Mesaj panomuzdaki yazıların bazıları önemine binaen ön sahifeye taşınmaktadır. Sn.İlhan Baharın SGY ile ilgili yazısı ana sahifede bulunmaktadır.Bilgilerinize

Dr.M.Naci ÇUHACI    16 Ocak 2008 01:25
http://www.argestar.com
HEDEFLERLE YÖNETİM

Birlik olalım;
Birlik olmak Dirliktir.
Dirlik de iyi bir şeydir ve hayırlıdır.

HEDEF 1: TEMAD üyesi bir meslektaşımızın, şimdiye kadar üye olamamış en az 5 meslektaşımızı 3 ay içerisinde en yakın TEMAD Şubesi'ne üye kaydını yaptırması ve bu kaydı belgelemesi.

Dr.M.Naci ÇUHACI    16 Ocak 2008 01:03
http://www.argestar.com
BİLGİ TOPLUMUNDA İNSAN KAYNAKLARI VE ASTSUBAYLAR


Degerli Arkadaslar;

2002 Yilinda CATIMIZ Dergisinde yayinlanan ilk yazim (Çatımız; ss: 21-22; Mart 2002)asagida bilginize sunulmustur. Bu yazidan sonra gönderdigim Dr.unvanlı ikinci yazim; o zaman ki TEMAD Yonetimi tarafindan yazilmaya deger görülmedigi gerekcesiyle yayinlanmamistir.

Dr.M.Naci CUHACI
Hv.Astsb.Kd.Bcvs ( E)

BİLGİ TOPLUMUNDA İNSAN KAYNAKLARI VE ASTSUBAYLAR

Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş, yaşamın birçok boyutunda olduğu gibi, iş hayatında da mal ve hizmetlerin üretim, dağıtım ve bakım yöntemlerini etkilemektedir. İş hayatında meydana gelen bu gelişmeler, insan kaynaklarında aranılan nitelikleri de büyük ölçüde etkilemektedir.


Üçüncü bin yılda dünya, tarihinin önemli bir evresini yaşamaktadır. Küreselleşmenin doğal sonucu olarak coğrafi ve siyasi sınırlar hızla ticari sınırlarla yer değiştirmekte, çok hızlı bir şekilde değişimler yaşanmaktadır. Toplumlar bütün kurum ve kuruluşları ile değişimle ilinti kurmayı, değişimi yakalayıp (öndekilere yetişme), dönüşüme (öne geçmek) geçmeyi öğrenmek zorunda kalmaktadırlar. Aksi halde, ciddi anlamda krizler ve daha ötesi kaoslar yaşanabilmektedir.

Gelişmiş batı ülkeleri 20 nci yüzyılın başında sanayi devrimlerini elli yıla yayılan bir süreç içinde gerçekleştirmişken; Asya Kaplanları, aynı değişimi kıyaslama (benchmarking) ve teknoloji kullanımı yoluyla on yıldan kısa bir süre içinde başarmışlardır. 21 nci yüzyılda ise bu sürekli altüst oluş küresel ölçekte yaşamımızın temel gerekçelerinden biri olarak belirmektedir. Ancak birçok insan, birçok kurum, kuruluş ve ülke yöneticileri durumun böyle olduğunu hala öğrenememiş, değişimin yönünü algılayamamış görünmektedir.

Değişimi önceden gören ve zorlukları henüz üstesinden gelinebilir haldeyken göğüsleyebilen, dünya pazarlarında rekabete açık ve kaliteli ürünü/hizmeti amaca uygun olarak tasarlayan, üreten ve satan işletmeler başarılı olabilmektedir. Ulusal ve uluslararası acımasız rekabet ortamında, istihdam sektörünün talep etmiş olduğu niteliklere uygun insan kaynağı en büyük rekabet unsuru olarak görülmektedir.

Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş, yaşamın birçok boyutunda olduğu gibi, iş hayatından da mal ve hizmetlerin üretim, dağıtım ve bakım yöntemlerini etkilemektedir. İş hayatında meydana gelen bu gelişmeler, insan kaynaklarında aranılan nitelikleri de büyük ölçüde etkilemektedir. Seri üretie dayalı geleneksel endüstriyel işletmelerde çalışan ve dar bir alanda eğitilen, tekrara dayalı işleri yapan, verilen talimatlar çerçevesinde hareket eden işgücü, çağdaş işletmeler için yeterli olmamaktadır. Bazı yönetim otoritelerine göre de, üçüncü bin yılda ayakta kalabilecek işletmelerin rakiplerinden daha hızlı ve daha etkin öğrenen organizasyonlarının olacağı ileri sürülmektedir. Sürekli değişen dünyada ve giderek artan rekabet ortamında, müşteri yaratabilmek, endüstri standartlarını belirleyebilmek, etkin organizasyonel yapıya ulaşmak, küresel rekabet gücünü arttırmak, uygarlığa katkıda bulunan bir organizasyona dönüşmek gibi amaçları başarabilmek için klasik eğitim ve yönetim reçeteleri yetersiz kalmakta, daha ileri düzeyde bir anlayışa ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta, öğrenen organizasyonların ötesinde gülen organizasyonların stratejik bir önem kazanacağı ileri sürülebilir.

Bu bağlamda yirmibirinci yüzyılda işgücünde aranılan nitelikler ile bugüne kadar geliştirilmeye çalışılan yeterlikler arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda kurallara uyan, söylenenleri yapan işgücü aranıyordu; bugün düşünen, sorgulayan, var olanın daha iyisinin yapılabileceğine inanan işgücü istenilmektedir. Beşka bir deyişle, çağdaş insan gücünün problem çözme, sorunların çözümüne katılma, takım halinde çalışma, yeniliklere uyum sağlama, iletişim kurma, teknolojiyi anlama gibi yeterliliklere sahip olması beklenmektedir.

Yukarıda işaret edilen yeterliliklere sahip insan gücünü yetiştirme görevi, örgün eğitim sistemine düşmekteyse de; çağımızda yaşanan bilim, hızlı teknolojik değişimler ve küreselleşme olgusu yaşam boyu eğitimi zorunlu hale getirmiştir.

Bu zorunluluk sonucu, insan kaynakları yönetiminin temel amacı da; iyi seçilmiş, motive edilmiş, eğitilmiş bir insan gücü yaratmak uğraşını sürdürürken; alanında uzman, kendisi ve çevresi ile barışık, kendini sürekli geliştiren, güleryüzlü, çabuk ve kusursuz hizmet veren yaratıcı/satıcı özelliği olan bir profilin yaratılması temel araç olarak seçilmiştir.

Nitekim, istihdam sektörü de bilgi toplumunun insan gücü profilini oluşturan yeterliliklerin insan kaynaklarına nasıl kazandırılabilir sorularına cevap aramaktadır. Bu maksatla, birçok işletme, hizmet içinde işgücüne yatırım yapmakta; işletme içi ve işletme dışı eğitimler yapmaktadır. Günümüzde birçok kamu ve özel sektör işletmesinin danışmanlık hizmetlerine olan talepleri ve işgücüne yönelik sundukları eğitim olanakları her geçen gün hızla artmaktadır.

ASKERLER VE ÖZELLİKLE ASTSUBAYLAR BU DEĞİŞİMİN DIŞINDA KALAMAZ.

1990 yılında 8 nci Ana Jet Üs Komutanlığına yaptığı bir ziyarette Genelkurmay Eski Başkanı Doğan GÜREŞin deyimiyle ... pilot bir bilek ise siz astsubaylar pazusunuz. Böylesine önemli görevler üstlenen meslektaşlarımız Biz kimiz?, Nereden geldik, nereye gidiyoruz? türünden soruları sık sık kendilerine sormalılar. Böylece kısır döngünün girdabından kurtularak, kaliteli ve anlamlı bir yaşamın enginliklerinde hak ettikleri yeri alabileceklerdir.


M.Naci ÇUHACI
ARGE Danışmanlık Ltd.Genel Müdürü;
Ankara Milletvekili İzleme Komitesi Başkanı

Hakan    16 Ocak 2008 00:33
Assubay hakları için gönüllü hiçbir çıkar gözetmeden uğraşıp alacağını vaad edip bir kalemini dahi halledemediği tepki koyamadığı halde ısrarla koltuğuna yapışanlara,Assubayların sosyal haklarını vereceğiz deyip vermeyenlere...
KÖR OLASINIZ DEMİYORUM.KÖR OLMAYINDA GÖRÜN BİZİ...

Hakan    16 Ocak 2008 00:29
HOCA ÇOK DOĞRU KARAR VERMİŞ,ŞARAP BİLE DEĞİL SİRKE OLANLARIN TADINA BAKTIK,TABİ Kİ ÖTEKİ BARDAK,TADINA BAKMADIĞIMIZ ŞARABI SEÇİYORUZ...DİĞER ŞARAT TARİHE KARA ŞARAP OLARAK GECECEK.

Ahmet ÖZDEN    15 Ocak 2008 21:13
http://www.emekliastsubay.com
Nasrettin HOCA'ya tadına bakması için 2 tas veya bardak şarap vermişler.Hoca birini almış ve tadına bakmış:
-Hangisini beğendin hoca demi
şler,Hoca:
-Şunu beğendim,demiş.
-Hoca öbürünün tadına bakmadın ki karar veriyorsun demişler.
-Bundan daha kötüsü olamaz, demiş hoca.

Kıssadan hisse

abdullah ektik    15 Ocak 2008 21:08
http://www.emekliassubaylar.org
Sayin Tekin e katiliyorum,
yazisinda belirttigi cok degerli
isimlere sahip olmamiz,biz assubaylar icin buyuk sans,sahip
cikalim.Mesafe katedecegimize,
verilmeyen haklarimizi almamizda
cok katkilari olacaktir.
Temad genel merkezin dikkatine.
Saygilarimla
Abdullah Ektik

MEHMET ALİ KILINÇ    15 Ocak 2008 18:45
Değerli meslektaşlarım...
Ben kendim TEMAD mesaj panosu sayfasına yazılan mesajlardaki elektronik posta adresleri sayesinde yıllardır izini katbettiğim iki sınıf arkadaşımı buldum ve meslektaşlarımla tekrar iletişime geçtim. Sanırım aynı şekilde mesaj panosundaki adreslerden yararlanan meslektaşlarım olmuştur. Aynı meslekten ve doğal olarak benzer sorunlarla karşılaşabilecek kişiler olarak, zaman zaman birçok meslektaşımın deneyimlerini, bilgilerini mesaja döktüğü, gerekli gördüğüm yazılarını bu panodan kopyalayıp dosyalıyordum. Mesaj panosunun, bu iki özelliği de şu anda iptal edilmiş durumda. Mesleğimizin tek yasal temsilcisi derneğimiz "TEMAD" ismini dahi bu durumla beraber anmaya içimin el vermediği, kendine güvensiz, böyle davranmakla bir sonuç alabileceğini sanan bu panoyu yöneten kişileri kınıyorum. Hangi aamaçla ve hangi sakıncalar nedeniyle bu "yasak" uygulamanın hayata geçirildiğini bir türlü çözemedim. Bu kadar kendine güvensiz kişilere meslektaşım demeye, bu panoya da TEMAD mesaj panosu demeye dilim varmıyor. Lütfen beyler, şunu anlayın artık. Derneğimiz TEMAD, Genel Kurmayın bir kuruluşu değil, Temad sitesi de Genel Kurmay internet sitesi değil, bu panoda yazılanların üzerine kısıtlama getirilmesi için yazılanların ülke güvenliği ile de ilgisi yok. Saygılarımla...

TEKİN    15 Ocak 2008 14:01
Sayın Dr.M.Naci Çuhacı;
Bu gün yayınladığınız yazınızı ibretle okudum.
Bir yandan asıl mesleğinizle gönül bağını koparmadığınız ve büyük bir azimle kazandığınız kariyerler için bir assubay olarak gurur duydum,sizi tebrik ederim.Ben bu siteye yeni üye oldum, tüm yazıları ve mesajlarıda okudum,sizin gibi gönüllü ve azimli bir değere az rastladım.Sayın Ersen Gürpınarı'da kuvai milliye sitesinde Sayın Orhan Kaya'nın yazılarına yazdığı yorumlardan tanıyorum.Evet mesleğimizde ve emekliliğinde sizler gibi değerli kimseler olması bana gurur ve güven vermiştir.Ancak kendini yenileyen ve çağın şartlarını iyi takip edip yorumlayan hakkını arayan ve biraraya gelebilen ortak geçmişe sahip olan bir toplum olmamız gerekirken, maalasef uydu hayatı süren kendini yenileyemeyen,çekemeyen(Hazmedemeyen) meslektaşlarımızda,yönetimlerde mevcut.
Bu sebeble klasik lokalci ve uydu prensipli derneğinde sizi değerlendirememesi oldukça üzücü bir durum.
Değerli katkı ve katılımlarınız,örnek çalışmalarınızın devamını diler saygı ve sevgiler sunarım.

TEKİN..
E.Dz.Kd.Bçvş.

Mehmet AKPINAR    15 Ocak 2008 00:08
Temad web sayfasındaki Mail adreslerini kapattığı için ulaşamadığım bu genç arkadaşlarım eğer bize ulaşırlarsa yardımcı olalım..

ben ve bir arkadasim anadolu universitesi iletisim fakultesi ogrencisiyiz ve genis bir arastirma yapiyoruz. arastirma konumuz sanli ordumuzun emekli astsubaylarinin zorlu meslek hayatindan sonra sivil hayatta cektigi sikintilar.
1-emekli astsubaylarimizin emekli olduktan sonra sivil hayata uyum surecince aile ve toplumla yasadigi uyumsuzluklar nelerdir.
2-kendi ic dunyalarinda yasadiklari psikolojik sikintilar nelerdir.

bu arastirma konusu ile bir yarismaya katilmak isityoruz ve birer astsubay cocugu olarak siz degerli buyuklerimizden ve bu meslegin tum yonlerini gormus degerli emekli TSK mensuplarindan yardim mesajlarinii bekliyoruz. saygilar sunarim...
EMRE KAYA

Dr.M.Naci ÇUHACI    14 Ocak 2008 23:10
http://www.argestar.com
Degerli Arkadaslarim;

TEMAD ile ilk tanisikligim 1992 yilinda İspanya donusu Ankara'ya atanmam ile basladi. O zaman ki, Genel Baskanimiz Sayin Orhan OZKAN Bey'i makaminda ziyaret ederek, ayni zamanda Egitim Bilim Uzmani (Ankara Universitesi Egitim Bilimleri Fakultesi- Master) oldugumu soyleyerek Dernegimize uzmanlik alanimla ilgili olarak her turlu katkiyi saglayabilecegimi belirtmem ile basladi.
Konya'da gorevli iken yerel gazetelerde kose yazarligi yaptigimi; TED'in yayin organi Egitim ve Bilim Dergisi'nde akademik calismalarimin yayinlandigini (1984-...); yine 1985 yilinda daha Ucvs. iken Silahli Kuvvetler Dergisi'nde makalelerimin yayinlandigini ve bu aralara doktora egitimi icin ugrastigimi belirterek, bir sekilde TEMAD'in benden yararlanmasini israrla soyleyerek kendisine yazili ozgecmisimi biraktim. Ne arayan oldu ne de soran....
1998 yili'nda kendimi kendi istegimle emekli ettim ve hemen hala devam eden isime basladim. Zaman zaman TEMAD'i izlemekle birlikte nihayet 2002 yilinda esim ile birlikte uye olduk. Gecmiste oldugu gibi bu sefer o zaman ki Baskanimiz Sayin Ali SENCAN Baskanimin da kapisini caldim ve O'nun tesvikiyle ilk icraatimi Catimiz Dergisi'nde (21-22; Mart 200) Bilgi Toplumunda İnsan Kaynaklari ve Astsubaylar" konulu makalemi yazmakla yaptim.
Daha sonra ikinci makalemi Dr. unvanimla (o tarihte doktoram bitmisti) yazip gonderdigim de o zaman ki, Genel Sekreter Fikret Bey, yazimin kurul tarafindan yayina deger gorulmedigini soyleyerek, yayinlanmadigini soyledi. Kurulun raporunu ve yazimin orijini istedigimde veremedi. Kendisine ve Baskanima, bana Gazi Universitesi'nde cuppe giydirip hocalik yaptiran duayen hocalarima haksizlik yapildigini belirtip, buyuk bir uzuntu ile ve uzun bir sure ugramamak uzere TEMAD'dan ayrildim. Ancak hicbir zaman yuvamizdan kopmadim; uzaktan surekli izledim ve arkadaslarimdan bilgi aldim. Nitekim, 2006 Yili'nda Sayin Tekin KARAKAS'in ricasi uzerine TEMAD bunyesinde ArGe Birimi'nin kurulmasi ve egitimleri konusunda yardim istegine karsilik ve bende universitedeki ogretim uyesi arkadaslarimla bu destegi karsiliksiz olarak verecegimi yazili olarak Yonetim Kurulu Baskanligi'na bildirdim.Bu destegimi Yonetim Toplantisi'na getiren Sayin KARAKAS, simdi burada isimlerini zikredemeyecegim (Sayin KARAKAS aciklayabilir) Genel Baskan Yardimcilarinin itirazi ile reddedilmis, maalesef...
Yine bir sessizlige burundum ve isime gucume gecim derdime baktim...
Ancak, burada cok samimi ve durustce aciklamaktan gurur duydugum bir uygulamam da 2006 yili'nda aldigim arabamin plakasinin 06 TMD 25' oldugudur.
Nihayet TEMAD, Meslegimiz ve Meslektaslarimizin sorunlarina ve cozumlerine yonelik bir platform (www.emekliassubaylar.org) buldum yazmaya basladim.
Bunun hikayesi de sudur: Kurban Bayrami'nda ziyaretimize gelen Sevgili Meslektasimiz ve Komsum Sayin Hikmet BOLAT'tan bu siteyi ogrendim ve ilgiyle izlemeye basladim. 26 Aralik 2007 tarihinde İstanbul'da bel fitigi ameliyati olup, evimde istirahata cekildigimde firsattan istifade yazmaya ve bu yazilarimi oncelikle TEMAD'in Mesaj Panosunda yayinlanmak uzere gonderdim. Yanlis hatirlamiyorsam 2. yazimi Sayin Genel Baskanimizi bir kac kez arayarak ve O'nun ilgisiyle yayinlatabildim. Sonralari da 2008:DEGİSİM VE DONUSUM YİLİ baslikli yazim yayinladilar sagolsunlar..
Bu arada 11 Agustos 2007 tarihinde oglumun dugun torenine Sayin Genel Baskanimiz, Hanimefendi ile birlikte katilarak ailemizi onurlandirdigini da belirtmeden gecemeyecegim:-)
Diger yandan, bir kac yazim da yayinlanmadi. Bunu mail ile sordugumda, Sayin Galip KAPLAN; &ayrica sitenin bir takim kurallari vardir burada her isteyen istedigi gibi yazamaz adres tlf gurup gibi kisiye yonelik ibareler onaylanamaz diye cevap verince kendisine ve Sayin Genel Baskanimiza asagida yer alan su sorulari sordum ve hala cevap alamadim:(Sitemizi bir kez daha inceledim. Yazinizda belirttiginiz bir takim kurallari goremedim. Eger, gozumden kacmis ise hos gorunuz lutfen.Tum dunyada, Vizyon-Misyon-Degerler-ilkeler ve yazim kurallarinin olmasi cagdas bir uygulama olup; olmamasi/paylasima acik olmamasi tuhaftir zaten.Bundan dolayi, bunlari sitemize koyalim ki ve herkes nasil yazacagini, yazilarinin neleri icerecegi ya da hangi konularda yazilacagi gibi hususlari bilsinler ki; etrafta cok yaygin olarak soylenen istedikleri yazilari yayinliyor, istediklerini bloke ediyorlar, soylemleri de ortadan kalkmis olur. Boylece, tohmet altinda da kalmazsiniz..benim gibiler de zahmet edip, yayinlanmayacak yazilari da yazmamis olur.Son olarak, Size de Sayin Genel Baskanima da bir soru sorayim; Sizler ve TEMAD Yonetimide mi benim gorus ve onerilerime duyarsiz mi kaliyor? Ve ben gonullu olarak yuregimi ve beynimi ise kosmak isterken, benden yararlanmamanizin sebebi ya da sebepleri nelerdir?...)
Saygideger arkadaslarim; benim kimse ile cikar iliskim yoktur ve kimse ile polemige girmeye de niyetim yoktur. Hele hele meslegimize ve TEMAD'a zarar verecek hic bir uygulamanin icin de olmam. Benim duyarliligim, bizim kurumumuzun imajina/itibarina zarar gelmemesi, kurum kulturunun olusarak "BİZ" bilincinin pekismesi; 1930 lu yillarin kafa yapisi ile hazirlanan meslegimize yonelik yasalardan kaynaklanan sorunlarin (Yapisal Kok Sorunlar) cozumudur.
Benim icimdeki sizi, 33 yillik uzmanligimdan her ne hikmetse yararlanilmayisidir. Degerli arkadaslar kamu ve ozel sektor benim uzmanligima binlerce para oderken ve onem verirken TEMAD Yonetimleri Nicin duyarsiz kalmaktadir?...
Ama, artik PES ETMEYECEGİM! Benim buyuk dedem Osmanli Zabitiydi. Dedem Onbasiydi. Babam Uzman Jandarma Cavus'tu. Ben Kidemli Bascavusum. Biricik Oglum Super Cobra Pilotu Ustegmen. Ozetle askerlikl meslegi benim ruhumda ozumde arkadaslar...ASLA VAZGECMEYECEGİM, sesimi duyuracagim her iletisim aracini kullanacagim.. Ama, artik asla TEMAD Panosu'na yazmayacagim; rahat olun Saygideger Yonetim...
Sayin Meslektaslarim, Sevgili Dostlarim, Karindaslarim, Yoldaslarim, Ulkudaslarim, Kurumdaslarim, Takimdaslarim; asagida yer alan ve TEMAD Pano'sunda yayinlanmayan son yazim olan -TEMAD VE STRATEJİK YONETİM- bilgilerinize ve goruslerinize sunuyorum.
Muhabbetle dostca kalin:-)


TEMAD VE STRATEJIK YONETIM

Saygideger Buyuklerim, Arkadaslarim ve Kardeslerim;

23 Ocak 1998 tarihinde emekli oldum ve 2 Subat 1998te de yeni yepyeni bir yasam donemi diyerek danismanlik sektorundeki calisma hayatim basladi.

1999 Yilindan beri de sivil toplum calismalari kapsaminda Ankara Secilmisleri İzleme Komitesi (ASEKOM), Ankara Milletvekili İzleme Komitesi (ANKARAMİKOM) gibi Sivil Toplum Kuruluslari (STK) nda gorev aldim ve hala da devam ediyor. Bir STKda gorev yapmanin maddi ve manevi zorlugunu en iyi bilenlerdenim.

Bir STK, bir avuc insanin ozverili calismalari ile ayakta kalma ve mesleki ya da toplumsal sorunlarin cozumu icin ugras verirken, diger yandan sahaya inmeyip tribune cikan ve istedigi gibi tezahurat yapan seyirciler ile de mucadele eder. En yipratici mucadele bu olur, maalesef!

Bagrimizdan cikan oz varligimiz TEMADda da ayni durumlar soz konusu olabilmektedir. Kurulusundan beri emegi gecen agabeylerimizin ozverili calismalari ve tum dinamiklere karsi dagarciklarinda yer aldigi kadari ile verdikleri hizmetler goz onune alindiginda sorunlarin bir cirpida cozulmesi elbette zordur. Kaldi ki, gunumuz dunyasinda degisimden, donusumden, vizyondan, yonetisimden, stratejiden, politika ve hedeflerden soz ederken TEMADin bunlardan uzak durarak CARE olmasi elbette zordur.

Ancak, oncelikle tum emekli astsubaylarin TEMADa uye olarak niceliksel ustunlugu saglamamiz ve hemen paralelinde niteliksel guce erismemiz zumremizin menfaatine olacaktir.


Tekrar edecek olursam her uyemiz en az 10 emekli astsubayin TEMADa uye olmasini saglayacak hedef pesinde kosmasi; mevcut yonetimin de yonetimin disinda yer alan beyinlerden, ARTİK yararlanarak ortak akil toplantilari ile VİZYON GELİSTİRME calismalari yaparak SMART PROJELER gelistirmesi bir zorunluluk haline gelmistir.

Elbette, meslegimizin yillardir suren ve "agustos bocegi" misali tekrarlanan sorunlari cozulecektir. Bunu cozecek akil adamlar, stratejik dusunceye sahip ve Stratejilerle ve Hedeflerle Yonetim sergileyen beynini ve yuregini ise kosan sinerjik bir ekip olacaktir. Bu ekip, Donusumcu (Transformasyonel) Lider ile birlikte Assubaylarin gelecegi rotalanarak "yonetisim"in tum islevleri dogrultusunda degisim yonetilecek ve gelisme saglanacaktir. Nihai hedef donusumdur...


Ne guzel insanlardir onlar, Ne mutlu onlara.


Not: Yanlis degerlendirilmemesi icin kavramlari aciklamak istiyorum;

Stratejik Yonetim: bir organizasyonun hedeflerine ulasabilmesi icin gerekli fonksiyonlararasi kararlarin bicimlendirilmesi (stratejilerin gelistirilmesi), yasama gecirilmesi ve degerlendirilmesi ilmi ve sanatidir.


Degisim: Ondekileri yakalama yarisidir. Degisim, bir baska deyisle "aliskanliklari sorgulama aliskanligidir".


Donusum: One gecip lider olmadir.

Yonetisim: Katilimci etkilesimli yonetim.


Sinerji: Bir kisinin tek basina yapamadiginin bir kac kisinin bir araya gelerek yapabilmesidir.

SMART: Belirgin olmalidir.(Specific); Olculebilir olmalidir.( Measurable ); Ulasilabilir olmalidir. (Achievable ); Sonuca yonelik olmalidir.( Result oriented ); Zaman belli olmalidir. (Timeliness ).


Donusumcu Lider: İzleyicilerin ortak bir amaci tasimak uzere birlesmelerini, istek duzeylerini yukseltmelerini ve yapabileceklerinden cok daha fazlasini yapabilmeleri icin motive edilmis olmalari soz konusudur.


Donusumcu liderler; calisanlari, tum yetenek ve becerilerini ortaya cikaracak sekilde ve kendilerine olan guvenlerini artirarak
calisanlardan normalde beklenenden daha fazla sonuc
almayi hedefleyerek motive ederler.

Bu sayede calisanlar, gorevlerinin oneminin daha fazla
farkina varmakta, isletmedeki gorevlerin kendi bireysel
cikarlarinin uzerine cikarmalarina yardimci olunarak
degistirilmis olmaktadirlar. Bu degisimi saglayan ve
isletmede degisiklikleri baslatan kisi donusturucu lider
olmaktadir.

Donusumcu liderler, enerjilerini isletmenin rekabetci yonunu belirlemek ve stratejik bir esneklik olusturmak icin harcarlar

Donusumcu liderlikte, calisanlara bir vizyon kazandirmak ve bir yeniligin gerekliligine ilham etmek ve inandirmak onemlidir.

Buyuk Atamiz, Gazi Mustafa Kemal Ataturk,
transformasyonel-donusumcu liderlere guzel bir ornektir. ..

Saygilarimla,

Dr.M.Naci CUHACİ
Hv.Slh.Kd.Bcvs.(E)
1976-31
Yonetim Danismani ve Egitmen

Hakan HEZER    14 Ocak 2008 19:25
MESLEKTAŞIMIZ NARLIDERE TEMAD ÜYESİ,KADRİ KOCABAY YA ALLAHTAN RAHMET,SAYIN NARLIDERE TEMAD BAŞKANI ALİ RIZA ÇAKMAK'A, YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE,RAHMETLİ MESLEKTAŞIMIZIN KEDERLİ AİLESİNE VE SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI,SABIRLAR DİLERİM.

metin    14 Ocak 2008 17:09
DR. NACİ CUHACI.BEN ASTSUBAY ÇAVUŞ LUĞUMDA TANIDIM. SİZLER YAZILARINI BİRKEZ DAHA OKURSANIZ ONU DAHA İYİ TANIYACAKSINIZ. EĞER SORUNLARIMIZI BİR DANIŞMAN EŞLİĞİNDE ÇÖZME ÇABASINA GİRERSEK YOL ALIRIZ.AKSİ TAKTİRDE BU KISIR DÖNGÜ DEVAM EDER. KAYBEDEN HEP YİNE BİZ OLURUZ.

Mehmet GÜRÇAY    14 Ocak 2008 17:03
Değerli büyüğümüz,Merhum Hüseyin ŞANLI abimize Allahtan rahmet, geride kalan kederli ailesine sabır dilerim.
Mekanı Cennet olsun.
Zira Astsubay olmakla bu dünyada çok çekmiştir.

abdullah ektik    14 Ocak 2008 16:50
http://www.emekliassubaylar.org
Meslektaslarimizdan Kadri KOCBAY
ve Huseyin SALLI ya Allah rahmet
eylesin,ruhlari sad olsun,
kederli ailesine bas sagligi dilerim.
Abdullah Ektik

MESUT MAVİTUNA    14 Ocak 2008 14:19
Meslektaşlarımızdan
Kadri KOÇBAY ve Hüseyin ŞALLI'nın vefatlarını yeni öğrenmiş bulunuyorum.
Hepsine allahtan rahmet dilerim.
Bende bu Cuma günü annemi kaybettim. Hepsinin ruhları şad olsun, yattıkları yerleri cenneti mekan olsun.
Ailesi, Dostları ve Camiamıza Başsağlığı Dilerim.

Hikmet BOLAT    14 Ocak 2008 12:41
Narlıdere de 11 Ocak 2008 Cuma günü vefat eden,
Müteveffa Meslektaşımız Kadri KOÇBAY A
Tanrıdan Rahmet.
Ailesi, Dostları ve Camiamıza Başsağlığı Dilerim.
Başımız Sağ olsun.

Ayhan YILDIRIM    14 Ocak 2008 12:25
Kendisini tanıma şerefine nail olamadan aramızda ayrılan büyüğümüz, abimiz (E)Hv.Asb.Kd.Bcvs. Hüseyin ŞALLI'ya Allahtan Rahmet Kederli Ailesine ve camiamıza baş sağlığı dilerim
Ayhan YILDIRIM
(E)Tnk.Kd.Bçvş.

Dr.M.Naci ÇUHACI    14 Ocak 2008 12:19
http://www.argestar.com
İzmir- Narlıdere Şubemizin üyelerinden Hv. Astsb. Kd.Bçvş. Kadri KOCBAY hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet etsin. Allahım geride kalanlara sabır versin. Camiamızın başı sağolsun. Selam ve saygılarımla,
Dr.M.Naci ÇUHACI

Hakan HEZER    14 Ocak 2008 02:51
MESLEKTAŞIMIZ KARŞIYAKA TEMAD YÖNETİM KURULU ÜYESİ, HÜSEYİN ŞALLI YA ALLAHTAN RAHMET,SAYIN KARŞIYAKA TEMAD ŞUBE BAŞKANI MEHMET AYKUT ÖZER'E, YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE,RAHMETLİ MESLEKTAŞIMIZIN AİLESİ VE SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI VE SABIRLAR DİLERİM.

metin ayan    14 Ocak 2008 02:13
Değerli arkadaşlarım ,t,konusunu fazla kişiselleştirmeden yana değilim siteye ilk girişimde bende yadırgamıştım ama bu konuda daha önce yazılan yazıları görünce olayı kavradım benim gibi yeni emeklilerin sivil hayata uyum sağlaması biraz zor oluyor böyle algılanabilir, veya bir karıştırıcıdır gündemi değiştirmek istiyordur ozamanda amacına ulaşmış olur.cevap vermezsin olur biter kendi kendine konuşur ve susar.esas önemli mevzuya gelelim 'temsil tazminatına' konuyu temad sitesinde de dile getirdim(başka arkadaşlarımız defalarca yazmış olabilir) bu konu önemli lütfen bu konuya yoğunlaşalım görevde veya emekli herkesin dikkati bu konuda çünkü yasa geriye dönük emekli bir çok kişiyi de ilgilendiriyor tabii çıkarsa! yoksa bunun için kaç assubayın m.vekili olmasını bekliyeceğiz konuyu mecliste görüşmek için kaç imzaya gerek varsa sanırım okadar (GS'lı olduğum için Aslan devrem81)saygılarımla Metin AYAN

Dr.M.Naci ÇUHACI    14 Ocak 2008 02:09
http://www.argestar.com
BİREYSEL GELİŞİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR...

Bu davetim; kendini biricik gören, kendisine yatırım yapmak isteyen, kendini sıra dışı olarak niteleyen gelişime açık ayrım yapmaksızın büyük kücük, emekli-muvazzaf, tüm meslektaşlarıma ve aile bireylerine yöneliktir.

21-27 Ocak 2008 tarihlerinde arasında uygun bir zaman diliminde ilk seminerimiz "Kişisel Gelişim ve Vizyon Geliştirme"dir
Egitmen: Dr.Naci CUHACI

Daha sonra; Liderlik, Yönetim Becerileri, İletşim, insan ilişkileri, Takım Calışması, Sorun Çözme Teknikleri, Çatışma Yönetimi; İkna Sanatı, Toplantı ve Zaman Yönetimi, Beden Dili, Hitabet ve Sunum Teknikleri, Protokol ve Nezaket Kurallari, Medya iliskileri, İmaj Pazarlama gibi konularda seminerlerimiz devam edecektir.Tüm akademik kadrom emrinizde olacaktır.

Seminerlerimiz ücretsizdir. Katılımcılara bilgisayar ortamında seminer notu, bloknot, tükenmez kalem ve ARGEstar onaylı Sertifika verilecektir.

Seminer tarihi ve yeri (Şimdilik Ankara'da) ayrıca bildirilecektir. Ön kayıt için ncuhaci@argestar.com a basvurunuz lütfen.
Saygılarımla,

Dr.Naci ÇUHACI :)

Hikmet BOLAT    14 Ocak 2008 00:48
Müteveffa Meslektaşımız

Hüseyin ŞALLI YA

Tanrıdan Rahmet.

Ailesi, Dostları ve Camiamıza Başsağlığı Dilerim.

Başımız Sağ olsun.

Kemal KORKUT    14 Ocak 2008 00:25
TEMAD İzmir Şubemizin Yönetim Kurulu Üyesi E.Hv.Astsb Kd.Bcvs. Hüseyin ŞALLI'ya Allahtan Rahmet Kederli Ailesine ve camiamıza baş sağlığı dileriz.
Kemal KORKUT Ayvalık TEMAD Yön.Krl.Üyesi


3753
Mesaj Defteri yazıları