MESAJ PANOSU

Mesaj Defterine Yazın


Hüseyin SAVCI    04 Ocak 2009 18:41
Sayın ERTEN,
Bu size yazacağım son iletidir. Bundan sonra siz benim için " yok " sunuz. Ben, sizin tercih ettiğiniz seviyede tartışamam, o seviyeye inmem. O nedenle bu son yazıdır sizinle ilgili. Siz de beni " yok " sayın, olsun bitsin.

1. Sizin kaç yeni oluşum toplantısına katıldığınızın çetelesini tutmadım. Sizinle en fazla 3-5 kez görüştüğümü söyledim. Buna delege seçimi ve TEMAD seçimi dâhildir. Hatırlarsanız delege seçiminde kapı önünde ayaküstü konuştuk. Ne size ne başkasına iftira etmedim, müfteri olayım. Şu sitedeki yazıları kontrol edin, sizden başka " müfteri " lafını kullanan var mı? Ayıptır, yakışmaz, biz TV'de siyaset yapmıyoruz. İşte ben bu seviyeye inip tartışmam.

2. Bence istifanız hangi nedenle olursa olsun, yerinde olur. Siz, asıl yönetim listesinde olmalısınız, orada daha fazla katkı sağlayacağınıza inanıyorum. Böyle bir şey olursa şimdiden başarılar dilerim.


3. Satır aralarından sizin anladıklarınızı anlamak zorunda değilim. Eğer size böyle bir misyon verilmediyse, sizin de Sayın Başkan'ın avukatlığını yapmanız gerekmiyor diye düşünüyorum, ama bu benim düşüncem. Elbette siz kendi " doğru "larınıza göre hareket edeceksiniz.

4. Sizden istirhamım, bundan sonra birbirimizi " yok " sayalım, yolunuz açık olsun, başarılar dilerim.

Hikmet BOLAT    04 Ocak 2009 18:37
Sevgili Meslektaşlarım,

Sayın UFUK ÖZTÜRK'ÜN 03 Ocak 2009 23:53 tarihinde Mesaj panomuza yazdığı düşüncelerine katılıp katılmamak düşüncesi ile değil de;

İfadelerindeki TEMAD Tüzel kişiliğini direkt hedef göstermesi, sitemizde el ele vererek daha iyi yerlere ve yönetime layık hale gelmesine gayret ettiğimiz Derneğimizle, onu dönemleri itibari ile yönetenlerin sorumluluğunda olan istek ve taleplerimizin kişiler bazında da birçok serzenişleri olabileceği gibi, sanırım bu serzenişleri direkt TEMAD olarak değil de yönetim ve yöneticileri kast ederek yapıcı ve haklı tenkitlerle dile getirsek maksadımızı aşmadan meramımızı anlatmış oluruz.

Yoksa ellerinde ekmekleriyle, bizlerin yanlış ifadelerimizle yağ sürülmesini bekleyen ve bu durumdan vazife çıkaranlara fırsat veririz.

Biz göremezsek bile bizden sonraki gençlerin göreceği bizim vereceğimiz haklı mücadelemizle olacaktır.
TEMAD yok sayarak değil tabi ki.

Tıpkı bizden öncekilerin bizim için verdikleri mücadeleler gibi.

Bütünlüğü sarsıcı davranışlar camiada bıkkınlık ve bezginlik yaratıp TEMAD'A karşı soğukluk duyulmasına yarar. Bunu unutmamak gerekir.

Saygılarımla.

İSMAİL TURAN    04 Ocak 2009 18:04
Değerli arkadaşımız Ali NAS'ın da belirtiği gibi şu anda TSK. lerinde lise mezunu assubay varmı da onlara yeni bir hak verilecek.
Demek istediklerinin sınıf okulu mezunu assubaylar olduğu sanılıyor. Devleti resmen okul diyerek sınavla, mülakat ve didik didik edilerek verilen sağlık raporundan sonra lise mezunu olarak girilen sınıf okullarını hala okuldan saymayarak lise mezunu olarak görüyorlar.

Bu hususu ilgili makamlara açıkça ifade edip gerçeği kabul ettirecek makam da yine TEMAD dır.

31 ağustosta yeni terfi eden bir subaya dil sürçmesiyle bile olsa 29 ağustostaki rütbesiyle hitap eden assubaylara nasıl en ağır şekilde ikaz ediliyor bir hatırlayalım.

Bu gibi haberleri ve beyanları okuyan duyan sivil vatandaşlarımız bizi böyle değerlendirmez mi.

Haklarımıza sahip çıkalım.

Hikmet BOLAT    04 Ocak 2009 18:01
Müteveffa Meslektaşım Mesut DİNÇ'E Tanrıdan Rahmet, Ailesi ve Camiamıza Başsağlığı dilerim. Başımız sağ olsun.

ali nas    04 Ocak 2009 17:36
Şu an zaten 30 yaşından küçük yaşta subay olunuyor.

biz rütbeler değişsin(Erbaş olmadığımıza göre çvş.lu rütbe olmasın,konuşurken kullanılmayan,kademe ve kıdemler kalksın) diyoruz,adamlar iki rütbeyi 2 kat süreye çıkarıp aralarına kademe koyup rütbe bekleme süresini uzatıyor.

lise mezunu Asb.lara lisans yolunu açılacakmış.Lise mezunu kaç asb.kaldı acaba.
Bir sayfa gazete haberi ama sonuç saçmalık.

Ayrıca vefat ederek aramızdan ayrılan değerli komutanım Mesut DİNÇ'e allahtan rahmet,yakınlarına,sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.

Takipteyim.

HARUN KURUOĞLU    04 Ocak 2009 13:29
Bugün gazetesinde okuduğum, Genelkurmay'ın talebi ile meclise sunulan Assubay'lardan Subay olma koşullarının yeniden düzenlenmesi ile ilgili kanun teklifi doğru ise bu teklif yasalaştığında, Ülke,Silahlı Kuvvetler ve personel açısından verimli olacağı kanaatinde değilim.Umarım konu birkaç Subay tarafından kaleme alınarak teklif haline getirilmemiş Assubay'ların da düşünceleri alınmıştır.TSK'de birlik beraberliği sağlamanın ,sevgi saygıyı pekiştirmenin tek çözüm yöntemi, mevcut Askeri okulların tamamını kapatmak,herkesi Harp Okulundan mezun etmek,başarılı olanları yükseltmek,diğerlerini de uygun kadrolarda istihdam etmektir.Kurumumun taktik ve özellikle idari birimlerinde uzun yıllar görev almam nedeniyle yaşananlardan elde edilmiş tecrübeler ışığı altında Ülkemin,Silahlı Kuvvetlerimin ve kurumda görev yapan insanların huzurunun ve mutluluğunun bu yöntem uygulanırsa ancak istenilen seviyeye yükselebileceğine inandığım için bu düşüncelerimi ifade ediyorum.Teklifler hazırlanırken başka niyetler ve hesaplar yapılmışsa bu da işin başka bir boyutudur.Saygılarımla.

hayrettin    04 Ocak 2009 11:46
Üyelerimizden (E) Dz.Kd.Bçvş. Mesut DİNÇ (1956-5161) , 03 OCAK 2009 Cumartesi günü vefat etmiştir. Cenazesi, 04.01.2009 PAZAR Günü Malta Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip Kırtık Mezarlığına defnedilecektir.Merhuma Allahtan Rahmet, Acılı ailesine ve Camiamıza başsağlığı dileriz.

Muharrem TURHAN
TEMAD MANİSA İl Başkanı
Yönetici yorumu Yönetici yorumu:
Merhum Meslektaşımıza Allah'tan rahmet,acılı ailesine,sevenlerine ve zümremize başsağlığı ve sabır dileriz.Işık içinde yatsın ,mekanı cennet olsun...

Mehmet Sarmaz    04 Ocak 2009 01:54
Bugün gazetesinin 4 Ocak 2009 tarihli kaynağı belli olmayan bir haberine göre:
Subaylığa terfi kolaylaşıyor...
Astsubayları resepsiyona davet eden Başbuğ'dan bir önemli adım daha...

Haber Tarihi: 4 Ocak 2009Kategori: GündemYorum Sayısı: 0Okunma Sayısı: 14Haber Puan: 0
TSK'da bir devrim de astsubaylar konusunda yapılacak. Genelkurmay Başkanı olduktan sonra astsubayları 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna davet ederek jest yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, astsubayların durumuna ilişkin verdiği söz Meclis'e sunulan kanun teklifiyle yerine gelecek.

Astsubaylıktan subaylığa müracaat yılı 7-9 hizmet yılından, 5-7 hizmet yılına çekilerek, astsubayların 28-30 yaşlarında subay olmalarının kapısı aralanacak. Böylece astsubaylıktan subaylığa geçiş hem kolaylaşacak hem de teşvik edilmiş olacak. Kanun teklifinin gerekçesinde, "Statüler arası geçişin kolaylaştırılmasını, subaylık nosyonunu genç yaşlarda kazanmalarını, nitelikli ve başarılı personelin subay olmasını sağlayacaktır" denildi.

Eğitim seviyesine rütbe

Yine Meclis'e sunulan düzenlemeyle, astsubayların 24 yıl olan rütbe bekleme süresi 30 yıla çıkarılarak, 6 yıl daha görev yapma hakkı verilecek. Astsubay üstçavuş ve kıdemli üstçavuş rütbe bekleme süreleri ise 3 yıldan 6 yıla çıkarılacak. Rütbe bekleme sürelerinin yükseltilmesiyle birlikte üstçavuş ve kıdemli üstçavuş rütbeleri için "kademe" tanımı getirilecek.

1. dereceye yükselecekler

Teklife göre, astsubayların eğitim seviyesi yükseldikçe rütbeleri yükselecek. Lise mezunu astsubaylara lisans eğitimi yapma imkânı tanınarak, eğitim seviyelerine göre birinci dereceye kadar yükselme imkânı tanınacak. Meslek yüksekokulu mezunu olan astsubaylara, kariyer alanlarını belirleme dönemleri ve mesleklerinin ilk yılları olan beş ile yedinci yıllarında subaylığa geçiş imkânı verilecek. Teklifte yapılan bir başka düzenlemeyle, üstçavuşluk ve kıdemli üstçavuşlukta rütbe bekleme süresine tabi olacak astsubaylar için aylık gösterge tablosunun, mali hak kaybına uğramayacak şekilde yeni rütbe bekleme sürelerine uyumlu olarak yeniden düzenlenecek.

UFUK ÖZTÜRK    04 Ocak 2009 00:53
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,

ARTIK TEMAD SİTESİNE HİÇ BAKMIYORUM, ARA SIRA EMEKLİ ASSUBAYLAR SİTESİNE TAKILIYORUM. NEDEN DERSENİZ SÖYLENEN HER ŞEYİN BOŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM, ÇALIŞANIYLA EMEKLİSİYLE ASSUBAYLARIN NASIL KANDIRILDIĞINI GÖRDÜM, SİYASETCİLERİN UYGULADIĞI TAKTİKLERİ TEMAD'I YÖNETENLERİN KURNAZCA UYGULADIĞINI GÖRDÜM, OYUNLARA GELİP TEKRAR AYNI YÖNETİMİ BAŞA GETİRENLERİN ÇARESİZLİĞİNİ GÖRDÜM, BİZ ASSUBAYLAR SIRTIMIZDAN BIÇAKLANMAYA, İÇİMİZDEKİ BÜRÜTÜSLERE, BİZANS OYUNLARINA ALIŞIĞIZ. BU BİZİM RUHUMUZA İŞLEMİŞ HERHALDE VEYA ÖYLE OLMAMIZ İSTENMİŞ, ÖYLE YETİŞTİRİLMİŞİZ.

ATARIZ, TUTARIZ SEÇİM GELİR YİNE O KİŞİYE OYUMUZU VERİP ORAYA ÇIKARTIRIZ.

SEVGİLİ ARKADAŞLARIM, HAYAL PEŞİNDE KOŞMAYIN, HELE, HELE TEMAD'DAN BİRŞEY BEKLEMEYİN, TEMAD'IN HAKLARINIZI ALACAK, SAVUNACAK BİR GÜCÜ YOK, BUNU KENDİLERİ DE SÖYLÜYORLAR ZATEN. EFENDİM DEMİYORLAR MI BİZ İŞTE ŞUNDAN BUNDAN HABER BEKLİYORUZ, FALAN FİLAN BİRİLERİ HAKLARIMIZI VERECEK TEMAD'A HABER VERECEKLER TEMAD DA " BİZ YAPTIK BİZ ALDIK " DİYECEK.

TEMAD OYUN OYNUYOR HALA ANLAMADINIZ MI? İŞTE SİZE BİR BİZANS OYUNU; DÜŞÜNÜN BİRAZ, SEÇİM GELMİŞ KAPIYA DAYANMIŞ BİRDEN YAZILI GÖRSEL MEDYADA ASTSUBAY HAKLARI ORTAYA ÇIKIYOR, BİRİLERİ HAKLARIN VERİLECEĞİNİ BEYAN EDİYOR, BİRİLERİ GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLIYOR, BİZ YAPTIK BİZ ETTİK FALAN FİLAN SEÇİM BİTİYOR, SANKİ ASSUBAY DİYE BİRŞEY YOK, UNUTULUYOR VEYA NE HAKKI, HANGİ HAK, KİM DEMİŞ, HEMEN TOP BİLMEM NE TARİHTE YAPILACAK BİLMEM NE TOPLANTISINA ATILIYOR. EFENDİM TOPLANTI YAPILACAKMIŞ DA HAKLARIMIZ VERİLECEKMİŞ, TEMAD BAŞKANI'NI DA ÇAĞIRIP BİLGİ VERECEKLERMİŞ, O DA " İŞTE HAKLARIMIZI SÖKE, SÖKE ALDIM " DİYECEK HERHALDE. UMUT FAKİRİN EKMEĞİ İMİŞ. TEMAD HUKUK KOMİSYONU'NDAN BİR AVUKAT AÇIKLAMA YAPMIŞ," HAKSIZLIĞA UĞRAYAN DAVA AÇSIN " DEMİŞ. DOĞRU ASSUBAYLAR KÖR YA, YOL GÖSTERMİŞ, DEDİK YA TEMAD'IN HAK ARAYACAK NE GÜCÜ NE KUVVETİ VAR, AVUKAT NE GÜZEL DEMİŞ DERDİ OLAN DERMANINI KENDİSİ BULSUN.

TEMAD NEDEN DAVA AÇSIN DA BİRİLERİYLE PAPAZ OLSUN, HİÇ OLACAK İŞ Mİ? GELECEK SEÇİMDE KİM DESTEK VERECEK O ZAMAN. BİRİLERİ NE GÜZEL DİYEN BİR BAŞKAN BULMUŞLAR, NİYE ELLERİNDEN KAÇIRSINLAR. DÜŞÜNÜN BİR KEZ MEHMET AKPINAR ARKADAŞIMIZIN TEMAD BAŞKANI OLDUĞUNU, ADAMLARIN CİĞERİNİ SÖKER, SÖKE, SÖKE HAKKI ALIR, BİRİLERİNDEN HABER BEKLEYECEĞİNE, BİRİLERİ ONDAN HABER BEKLER. EEE BÖYLESİNİ BAŞKAN YAPARLAR MI VEYA OLMASINI İSTERLER Mİ?
SEVGİLİ ARKADAŞLARIM, SİZLER YİNE İYİSİ Mİ TEMAD'A ÇAY İÇMEYE, OYUN OYNAMAYA GİDİN, FAZLA BİR ŞEY BEKLEMEYİN. EĞER GERÇEKTEN HAK FALAN İSTİYORSANIZ BİRLEŞİN DAVA AÇIN İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDİN HEM DE HER KONUYU GÖTÜRÜN DAVALAR UZUN SÜREBİLİR BİZLER GÖRMESEK DE GENÇ ARKADAŞLAR FAYDALANIR.

ali nas    04 Ocak 2009 00:49
Sayın Cengiz ERTEN'le ilgili düzeltme mesajımda sayın demememse sorun, emin olun o ,ben yazımı yollayana kadar sayın Cengiz ERTEN'in özür yazınızın yayınlanmasını görmem üzerine burdaki özüre rağmen o yazıyı yazdığım sanılmasın,diye aceleden yazmamdan kaynaklı sadece bir yanlışlıktır.
Aksi hem asker çocuğu olmam nedeniyle aile ahlakıma, hemde Askeri anlayışıma ters düşer.
Arz ederim.

Takipteyim.

Cengiz ERTEN    03 Ocak 2009 23:55
Saygıdeğer Meslektaşlarım;
Birbirimize karşı yazmış olduğumuz yazılarda hitap şekillerimize dikkat etmemiz konusunu izdirham ediyorum.
Saygılarımla.....

ali nas    03 Ocak 2009 23:44
Ben Cengiz Erten'in son yazısı derken benim yazımdan önceki özürle başlayan yazı yoktu.yani 2 önceki yazıyı kastetdim.
Hatırlatma,yanlış anlaşılmasın özüre rağmen yazılmış bir yazı değildir.

Takipteyim.

ali nas    03 Ocak 2009 22:49
Sayın Cengiz ERTEN,

Son yazınızı hem şaşkınlıkla,hem de üzüntüyle okudum.Neydi o? Yani birlik beraberlik çağrısı mı,kahrolsun muhalifler mi,kardeşim siz de astsubaysınız gelin bize yardım teklifinde bulunun biz yapamıyoruz mu?
TEMAD yönetiminde olunca insanları zan altında bırakıp,kötülemek mi gerekiyor? Yani,görev bu mu?Bu binlerce Astsubay yıllardır bu icraatı mı bekliyor?


3 yıldır Sn. Ersen GÜRPINAR etrafındaki birbirine değer veren birliktelikle ASTSUBAY camiasının onuru için yapılan çalışmalarda sağlanan kazanımlar,TEMAD'a üye sağlanması,TEMAD dergisine abonelikler,gazete ilanına maddi destek v.b.lütfen bunları yok saymayın.Yiğidi öldürün ama hakkını verin.

Vallahi hayallerim yıkıldı.Ummadık taş baş yarar derler ya ne diyeyim.

Boş işlerle kaybedecek zamanımız olmamalı,sorun çok çünkü.

Ben başta Sayın Ersen GÜRPINAR ve bu sitedeki değerli diğer abilerimin varlığı ile bu dava da güç kazanıyor ve de başarıya ulaşacağımıza inanıyorum.

Ayrıca da ben takipteyim.

Cengiz ERTEN    03 Ocak 2009 22:24
Saygıdeğer Meslektaşlarım;
İlk önce site sakinlerinden özür dileyerek başlamak istiyorum.Bir önceki yazım sanırım bakış açılarına istinaden biraz rahatsızlık yaratmış.Ama emin olunuzki birilerini kişisel olarak hedef almadım ve TEMAD Yüksek Denetleme Kurulu Üyesi sıfatıyla yazmadım.Heleki Polemik yaratmak amacını hiç ama hiç taşımadım.Bu konuda şahsımla ilgili yazılanlara özelden cevap vereceğim.
Bundan önceki yazımda belirtmrk istediklerime gelince;
Temad Yönetimi yapılan eleştirilerin aksine belirli bir plan dahilinde görevinin bilincinde ve icra etmektedir...
Takdir edersinizki yasal kimliği olan bir kurumdur ve her konuda (internet ortamında)bilgilendirme yapılması mümkün değildir.Bazı konuları merak edenlerin derneğimizi ziyaret etmeleri yeterlidir.
Sayın Genel Başkanımızın son yaptığı açıklama dikkatle okunursa satır aralarında değil Aleni bir şekilde EYLEM Kararı görülebilir ve Meslektaşlarımızdan destek istenmiştir.
Niyetim bazı arkadaşlarımızın bahsetmeye çalıştığı gibi hiç bir zaman kişisel olmamıştır,hiç bir zamanda olmayacaktır.Ben Assubay Onur Mücadelesinin Bir Neferiyim.
Defaten yazmama rağmen sanırım anlaşılamamış, Yeni Oluşum Gurubunun içinde hiç bir zaman olmadım,sadece davet üzerine bir toplantılarına katıldım ve bu ortamda bunu paylaştım.Katıldığım 2. toplantıyı ispat edin şu an bulunduğum görevden istifa edeyim.Edemeyip bahse konu yapanlar müfteridir.Sanırım kendileri ile karıştırıyorlar.Bunu Meslektaşlarımın takdirlerine bırakıyorum.
Sayın Ersen GÜRPINAR saygı duyduğum bir büyüğümdür.Nötralize etmek veya bir kaos ortamına ismini taşımak düşüncem olamaz taşımak isteyeninde şerefinden şüphe duyarım.''Fikirleri herzaman benim için bir yol gösterici olmuştur ve olacaktır.''
B i l g i l e r i n i z e..
Saygılarımla.....

Osman Ada    03 Ocak 2009 21:47
Temad Hukuk Komisyonundaki Av.Sn.Kocalar açıklama yapıyor ve haksızlığa uğrayan dava açsın demektedir,\" peki neden siz açmıyorsunuz \" veya \" dava açacaklar bize başvursun hukuki destek vereceğiz demiyorsunuz? \"
AİHM başvuran arkadaşımızı kutluyorum, oda hapsi cezası da kişisel başvuru sonucu başarıldı.Temad \" Sn.Akman\'a yasa teklifi verdirdim \" diyor ama bu teklif meydanda yok ,teklifte kesinlikle karşı olduğumuz 9/1 konusu korunmuş, uyarıyoruz, olumlu bir yanıt verilmiyor, çok mu zor iki satır yanıt vermek. Sn.Başkanın açıklamalarına yorum yapmak istemiyorum. Benim TEMAD mesaj panosundaki şu mesajımın altına bir kelime yanıt vermek zor mu yoksa vermeyi engelleyen bir durum mu var?

Ben iane ile yetinmek istemiyorum, 100 lira harcırah alamayanlara değil, tazminat alamayanlara verildi ,bir tek assubaylar dahil edilmedi. Bizimle paylaşılsın benim adıma görüşülürken benim düşüncelerim yansıtılsın, haklarımdan taviz verilmesin, olmuyorsa gereken ne ise yapalım, desteğe hazırız demiyor muyuz? Bunları istemek suç mu yoksa acımasız eleştiri mi Cengiz bey?Eleştirilerden şikayet etmeyin, memnun olun demek ki üyeleriniz bilgili, ilgili açıklamalara başlamışken lütfedip neden bu konularda yanıt verilmez bizi muhatap almak istemiyorlarsa kimi temsil ediyorlar bilmek isterim...

TEMAD SİTESİNDEKİ MESAJIM
Sayın Meslekdaşlarım Değerli Temad yönetimi,
Şimdi bazıları TEMAD yönetimi ağzı ile kuş tutsa yine bahane buluyorsunuz diyebilir.
Temad Hukuk Komisyonundan Sn.Kadir Kocalar beyin açıklamalarına teşekkür ederim, beni mazur görün cahilliğime verin;ama okudum,anlamadım şunu benim gibi anlamayanların anlayacağı dilden yazar mısınız?

ASSUBAYLAR BÜRO MEMURU GİBİ GÖREVE BAŞLAMASI HAKSIZLIKTIR TEMAD YÖNETİMİ OLARAK ASSUBAYLARIN MYO MEZUNU İSE 9/2 LİSANS MEZUNU İSE 8\'NCİ DERECEDEN GÖREVE BAŞLAYIP 1/4 KADEMEYE YÜKSELMELERİ SAĞLANACAK,EMEKLİLERİN DE İNTİBAKI BUNA GÖRE YAPILIP BUNDAN TAVİZ VERİLMİYECEKTİR Bunu mu demek istiyorsunuz? Mesajımın altına EVET veya HAYIR diye tek kelime etmeniz yeterlidir. YENİ YILINIZI KUTLUYORUM.

Mehmet AKPINAR    03 Ocak 2009 20:47
Cengiz ERTEN'le polemiğe girmek istemem ;ama bugün Sayın SAVCI'nın yazdığı yazıyı bir okusun,sonra bir daha düşünsün,100 gün'e gelince,o lafı ben ettim ; hala da arkasındayım ,üstelik de Genel Kurul esnasında görüştüğüm çoğu delegeler bir süre daha zaman tanıdıklarını ,bakacaklarını olmaz ise Olağanüstü Genel Kurul isteyeceklerini ifade ettiler,seçimlerden 2 ay geçmeden pes edenler ,seçim öncesi Tv.lerde boy gösterip topluma biz çözeriz mesajını pompalamadılar mı,bunlar da mı yalan.

Hüseyin SAVCI    03 Ocak 2009 20:33
Sayın Erten,

1. Öncelikle eleştirdiğiniz için (şahsım adına) özür dilemenize hiç gerek yok. Nasıl ben birilerini eleştiriyorsam, birileri de beni eleştirecektir. Yeter ki hakaret etmesin, eleştirilerinizden rahatsız olmadım, aksine memnun oldum. Çokça benim yazılarıma vurgu yaptığınız için cevap vermek gereği duydum. Teşekkür ederim.

2. Bir şeye daha memnun oldum, yönetimin bu eleştirilerden rahatsız olmasına. Benim de amacım tam olarak buydu. Yönetimin rahatsız olması ve görevini yapmasıydı.

3. Tüzükle ilgili olarak tüzük komisyonundaki arkadaşlarıma tüzükle ilgili gerekli gördüğüm hususları ilettim. Dikkate alınır, alınmaz o komisyonun takdiridir, saygı duyarım.

4. Delege olarak, son dakikada yetişmişte olsam oyumu kullandım. Kaldı ki oy kullanmamak ta bir tercihtir. Çünkü seçim her nedense iş gününe denk getirilmişti ve ben çalışıyorum. Ciddi bir sorumluluk taşıyorum.

5. "Siz diğer tarafta yazın " diyen de bendim. Bunu uzun zaman polemik konusu yaptınız. Cevap verme gereği duymadım. sizin şahsınızla hiç bir sorunum yok, sizi en fazla üç-beş kere görmüşümdür. Ama ilke konusunda farklı düşünüyoruz. Yeni Oluşum gurubu içinde yer aldınız, aramızdaydınız. Kıvrak bir hareketle karşı tarafa geçtiniz ve yeni oluşuma şiddetle cephe aldınız, bu sizin takdirinizdir, meyvelerini de topladınız. Yönetimdesiniz, kutlarım bir kez daha. O zamanki (U) dönüşünüz ve Yeni oluşuma karşı başlattığınız tavır sizi yönetime getirdi. İzin verin de o kadarını da söyleyebilelim. " Buyrun TEMAD sitesinde yazın dedim." Sözlerimin arkasındayım.

6. Sayın Ersen GÜRPINAR'dan alıntılar yapmanız hem güzel, hem akıllıca. En azından Ersen Ağabey'i nötralize etmek veya benimle karşı karşıya getirmek gibi ince bir düşünce olabilir mi? . Ama her nedense Sn.Gürpınar'ın, TEMAD'a bu sitede yapılan mail-fax kampanyasını " siz yapın biz size destek olalım " çağrısına sessiz kalmasını görmediniz. O zaman TEMAD'a akan dere değildik, öyle mi? O zaman derelerin TEMAD'a akışına izin vermeyenlerin kim olduğunu neden sorgulamadınız? Ya BALÇOVA'da yapılan toplantıda kendisinden alıntılar yaptığınız Ersen GÜRPINAR'ın neden konuşturulmadığını hiç sorguladınız mı?

7. Benim kimseyle hiç bir kişisel sorunum yok. Sayın Başkan'ı TANDOĞAN'da seçim sonrası yemekte kutladım. Daha sonra Etiler'de görüştük, Sayın KAPLAN'ı göremedim, telefon ettim. Kutladım, elimden ne geliyorsa TEMAD için hazırım dedim.

8. O masalarda elbette dolaştık, bunda yadırganacak ne var anlamadım. O toplantıda ne konuşulduğunu da elbette öğrendim. Benim adıma bir pazarlık yapılıyorsa bunun benden neden gizlendiğini anlamadığım için, bu açıklamayı yönetim yapsın diye ısrarla sordum. Sorumun cevabını da aldım. Sayın Başkan açıkladı, Sayın Bakanımız "100 YTL SADAKA " umudu önermiş.

9. Eleştirileri erken buluyorsunuz. Bu yönetim 45 gündür değil, 6 yıldır görev başında. Ve geçen 45 gün bütçe dönemiydi. Ya bu 45 günde bir şeyler yapılacaktı, ya bir yıl daha beklenecekti. Israrım bu yüzdendi, anlatmak istediğim buydu. Eğer sizin için bir şey ifade etmiyorsa, ben ne diyebilirim ki? Bekleriz bir sene daha, sağlık olsun mu diyelim?

10. Uzun zamandır suskun kaldıktan sonra bu çıkışınız, umarım meyvesini verir. Zaman içinde sonucu hep birlikte göreceğimizi umuyorum. Sayın Başkan yönetim adına yaptığınız bu çıkıştan memnun olmuştur, hiç şüpheniz olmasın.

11. Haklısınız, doğru bir tane, ama hangisi? Bakın benim de kendime göre doğrularım var. Doğrunun ne olduğunu gösteren tek hakem ise " zaman "dır. Bekleyip göreceğiz.

Başarı ve esenlik dileklerimle...

MEHMET ALİ KILINÇ    03 Ocak 2009 20:30
Değerli Meslektaşlarım...

Derneğimiz Temad, iktidara gelip icraat yaparak sorunlarımıza çözüm getirecek bir siyasi parti değildir. Temad öncelikle üyelerinin üretim gücüne dayanarak,doğrudan mensuplarının haklarını arayacak, kısasa kısas mücadele verecek bir sendika değildir. Bir kısım emekli olmuş assubayların, " haydi bir araya gelip haklarımızı savunacak, belirlenen bazı konularda faaliyet gösterecek bir dernek kuralım bari " diyerek, serbest iradeyle kurulmuş bir dernek hiç değildir. Sadece yasayla kurulmasına müsade edilmiş devlet protokolünde yeri olan özel bir dernektir. İnceden inceye tüzüğü,yasası incelense belki de bu gün bu platformlarda faaliyet göstermesini istediğimiz konularda faaliyet hakkı olmadığı sonucu bile çıkartılabilir.Bu nedenle şahsen Temad'dan beklenti çıtam yüksek değil. Yani sorunlarımızı çözecek makam, doğrudan Temad'ı yönetenler değildir. Ben bir Temad üyesi olarak bütün bunların bilincindeyim.

Temad Genel Başkanımızın, özet olarak geçen yılın hesabını veren, "Çok uğraştık ama maalesef sorunlarımızı çözmek durumunda olanlar, her defasında olumlu yaklaşmalarına rağmen, çözüm yolunda adım atmadılar. Artık sabrımız taşıyor " anlamına gelen samimi açıklamasını okudum. Geç de olsa bizleri bilgilendirdikleri için memnun oldum.

Yalnız aklıma takılan, sormak istediğim bir kaç konu var. Sayın başkan bu aşamaya son yüz gün de mi geldi? Son yüz gün öncesi her şey yolunda mı gidiyordu ki her şey güllük gülistanlık gösteriliyordu?

Biz üyelere dönülüp, "Elimizden geleni yaptık ;ama adım atması gereken icra makamındakiler gerekli ilgiyi göstermiyorlar " türü açıklamalar neden günü gününe o zaman yapılıp gerçekler anlatılmıyordu? Neden o günlerde, tam seçim öncesi "ASTSUBAY DEVRİMİ " manşetleriyle harekete geçirilen üç televiyon ve iki gazetenin gücü bu gün tekrar " SABRIMIZ TAŞIYOR " manşetiyle harekete geçirilmiyor? Yoksa o günlerde mutfakta birileri mi vardı?

Evet ilk yüz günde Temad neden suskun diye eleştiriliyor. Girişte de söylediğim gibi Temad'ın bizler için gökteki yıldızları yere indirmesini beklemiyorum. Ancak bu yüz gün içinde Temad'ın faaliyeti olarak, bu platformlarda, "Yeni yıl nedeniyle ajanda bastıralım mı " haberinden başka haber duymadım. Ama maalesef bu faaliyeti de icra ile görevli yöneticiler değil, yanlış hatırlamıyorsam denetime seçilen bir meslektaşımız yapmaya çalşıyordu.

Sonuç:İnternete erişebilen sınırlı sayıda üyelerden biri olarak, son mail faks kampanyasında, konuyu ben internetten duyma ve yakınımdaki meslektaşlarıma iletme olanağına sahiptim. Ama çoğunluğu teşkil eden ve bu olanağa sahip olmayan diğer üyelerinin katılımını sağlamak için Temad şubeleri, üyelerini bir GSM mesajı geçebilirlerdi. Maalesef yemek duyuruları için kullanılabilen böyle bir olanağın bu konuda kullanılmasına lüzum görülmedi, çok görüldü... Saygılarımla...

Ersen Gürpınar    03 Ocak 2009 20:11
Sevgili Cengiz Erten Kardeşim;

Bu mesajı kişisel olarak mı,yoksa TEMAD yönetimi denetim kurulu üyesi sıfatı ile mi yazdınız, bilseydim yanıtımı ona göre verirdim.
Sizin TEMAD yönetiminde olmanızı arzu eden biriydim, bunu siz de biliyorsunuz; ayrıca benim laf olsun diye eleştiri yapmadığımı ve bugüne kadar kişileri hedef almadığımı TEMAD tüzel kişilğini korumaya da çok büyük özen gösterdiğimi biliyorsunuz; yanıtımı da lütfen bu durumu dikkate alarak yorumlayın.İğneyi önce kendinize, çuvaldızı sonra başkasına batıracaksınız; bu sitede kimse bugüne kadar TEMAD yönetimini önyargılı olarak eleştirmedi eleştirilerin tamamı yapıcı ve özeleştiridir.Eleştirilerden ders almak hataları kabul etmek ERDEM\\\'dir, yoksa \\\" kabahat kürk olsa kimse üstüne almazmış \\\" sözüne göre davranırsak bırakın hedefe varmayı daha çok uzaklaşırız Şimdi izninizle mesajınıza kısa yanıtlar vermek istiyorum.
Meydandakilerden kimi kast ediyorsunuz,fütursuz eleştirilerden kastınız nedir yuvarlak laflar yerine kimi suçluyorsanız belirtin ve somut örnekler verin ki yanıtlarına ulaşabilesiniz.

Tüzüğü eleştirenler neden sus pus olsun ; ben de tüzüğü eleştirenlerden biriyim, madem tüzük kurultayı yapılacak ve komisyon kuruldu bu konuda görev alan arkadaşlarıma değerlendirmeleri için düşüncelerimi aktarırım ve aktardım bu konuda cazgırlık etmiyorsam bu sus,pus anlamını mı taşıyor?
Bu konuyu kimlerin halledeceği belli iken susmak eleştirmeyi mi gerektiriyor?
Temad sitesi eskiye göre nispeten mesajların yayınlanma politikasını değiştirmiştir;ancak hala mesajlar günler sonra gündem değiştikten sonra yayınlanıyor, bazıları ise hiçbir art niyet taşımamasına rağmen yayınlanmıyor, yayınlanmayan bazı mesajları arkadaşlarımız burada yazıyorlar, bunlara yazmayanları ve benim dahi mesajımın yayınlanmadığını dikkate alırsak bu konuda tarafsız hareket edilmediği aşikardır.Benim dahi derken kendimi halt sandığım için değil arkadaşlarımın benim neler yazabileceğimi tahmin etmeleri için örnek verdim.

Mesaj yazanların mail adresleri burada varken TEMAD sitesinde hala yok adreslerin gizlenmesinde amaç nedir? Bu sitede kimseye gidin başka yerde yazın denilmemiştir; sizin bir mesajınıza yönetici yorumunu kast ediyorsanız TEMAD sitesinde yönetimde olmanıza rağmen o mesajı yayınlatabilirmiydiniz?

Dini ve siyasi konular bizim için ikinci plandadır, her partiye aynı mesafedeyiz ve üst kimliğimiz Assubaydır, kimse burada bir partiyi ne övebilir ne de başka bir partiyi eleştirebilir. Hiç bir üyemiz de bu sitenin mesaj panosunun karalama defteri olmasına zaten izin vermez.

Temad üye patlaması falan yapmadı bugün üyelerinde artış varsa bu bizlerin kişisel gayreti ile olmuştur,üye patlaması herkes üç üye getirsin çağrısı ile yapılmaz Neden TEMAD dergisini ücretsiz bastırdığı Hv.K.K.lığı matbaasında 3-4 sayfalık tanıtıcı bir broşür bastırıp tüm emeklilere onlarca kez teklif etmemize rağmen gönderilmez de temennilere umut bağlanır ve bu temenni bir başarı gibi lanse edilir?

Genel Başkan\\\'ın paylaşımlarına teşekkür edildi;ancak arzu edilen konular paylaşılmaz, bu konudaki beklentilere yanıt verilmezse bunun adı paylaşım olmaz özel açıklama olur.Sn.Akman\\\'ın yasa teklifi verdiğini bizzat Gn.Bşk. açıklamadı mı? Nerede teklif komisyonlarda yok metinde 9/1\\\'e razı olunmuş öğreniyoruz ki teklif görüş alınmak üzere genelkurmaya gönderilmiş yani dağ fare doğurdu bu konuda tereddütleri yazarsak adı acımasız eleştiri oluyor öyle mi ?
Seçim öncesi MSB ile görüşmeler, basındaki esen rüzgarı sahiplenmeler birer seçim çalışması idi; onu bile normal karşıladık biz Temad yönetimine birçok kez teşekkür ettik; ama o basındaki rüzgarı sağlayanlara bu desteği oluşturanlara birkez bile teşekkür edilmedi bu çalışmayı yapanlar YUNAN assubaylarının mı haklarını savunuyordu ;yapmayın nalıncı keseri hep bana demeyin.

1.5 ay önce neler yaptıklarınızı yapabileceklerinizi gördük diyerek kimi kastediyorsunuz; şayet bu site ve üyeleri ise yazık demekten başka bir yanıtım olamaz, büyük çoğunluk mevcut yönetiminin başarısızlığı nedeniyle karşı olmasına rağmen rakip olanların kişisel hırslarını görerek onlara da karşı çıkarak tarafsızlığını belirtti. Delege olup oylamaya katılmayan birkaç kişiyi kast ediyorsanız ki onları eleştiriyorsunuz. Onlar eleştirdikleri kişiler dışındaki mevcut yönetimi de içlerine sindiremedikleri için oy vermemeyi tercih etmişlerse demokrasilerde bunun adı ÇEKİMSER KALMAKTIR.

MSB ile yapılan görüşme neden açıklanmaz, yönetim benim temsilcim değil mi, benden ne gizlenebilir bunun nedeni ne olabilir birkaç arkadaşım bunu sormakta haksız mı? Bahsettiğiniz demokrasilerde katılım kadar paylaşım da önemlidir.Hiçbir arkadaşım bugüne kadar TEMAD\\\'A karşı olmadı, icraata karşı oldu ben beni temsil eden derneğimin çalışma programını, hedeflerini bilmezsem nasıl yardımcı ve destek olabilirim?

Temadın kapısını çalıyoruz ama içeriden ses veren yok; son faks mail kampanyasını haftalar önce duyurduk,\\\" siz organize edin sitenizde siz yayınlayın ardından bu sitede yayınlansın \\\" dedik ,metin taslaktır gerekli değişikliği yapıp bize bildirin dedik ,sonuç ne oldu yanıt bile vermediler,sonra kerhen alakası olmayan ve bazı maddeleri taleplerimize uymayan bir metinle yasak savıldı, bunu bile eleştirmedik; şimdi kim iyi niyetle kim art niyetli söylermisiniz?

Tekrar ediyorum \\\" TEMAD BİR NEHİR BİZ ONA AKAN DERELERİZ- TEMAD BİZİM YASAL TEMSİLCİMİZDİR-HER TÜRLÜ DESTEĞİ KOŞULSUZ VERİRİZ \\\" Ama kapalı kapılar arkasında hangi haklarım tavizsiz savunuluyor veya savunulacak mı bunu bilmeliyim ,bu benim hakkım beni temsil edenlerin bu görevidir. TEMAD bana göre seçim kazanmadı. Temad\\\'a rakip olanlar içindeki ayrık otlarına karşı olanlar bu yönetime bir şans daha verdi bu şans iyi kullanılmalıdır.Yoksa kimse oraya \\\" üç yıl için seçildim, kimseye hesap vermek, açıklama yapmak zorunda değilim \\\" diyemez.Bizi hala ayrı bir grup olarak görme gafletinde kimse bulunmasın. Birliktelik, birlikte düşünmek, birlikte hareket etmekle olur; bunun yolu da şeffaf olmak ve paylaşmaktan, gerektiğinde öz eleştiri yapmakla sağlanır.

Cengiz ERTEN    03 Ocak 2009 16:37
ÇOK KIYMETLİ MESLEKTAŞLARIM;

İlk önce bizleri bilgilendirdiği için Sayın Genel Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.
Seçimler sonrası uzun bir süre yazmamaya karar vermiştim.Ama görüyorum ki meydandakiler her zamanki gibi TEMAD yönetimini henüz bir/bir buçuk aylık bir süre geçmesine rağmen fütursuzca eleştirmeye devam ediyorlar...Şöyle bir altı ay geriye gidelim mi,neler eleştiriliyordu ve şu an neler yapılıyor?

Tüzüğün yetersiz olduğu ve mutlaka değiştirilmesi gerektiği sürekli eleştiri konusu idi.Genel Kurulda YÖNETİMİN önerisi ile Tüzük Komisyonu kuruldu ve çalışmalara başlandı.Sürekli eleştirenler sus-pus.Komisyon kuruldu onlar halletsin...

Temad sitesinde mesajlarımız yayınlanmıyor feryadı vardı; şimdi aleni hakaret içermeyen tüm mesajlar yayınlanıyor.Diğer sitelerde " Siz Yöneticisiniz gidin orada yazın " yanıtları gündemde...
Üye sayımız çok düşük, yeteri kadar tanıtım yapılmıyor deniyordu.TEMAD Yönetimi 2009 yılında üye patlaması yapmaya odaklandı ve bireysel olarak herkese iş düştüğünü duyurdu,herkesten kişi başı 3 üye getirmesi çağrısında bulundu, bakalım 2009 sonunda ne olacak?

Yönetim bizimle bilgi paylaşımı yapmıyor deniyordu..Yönetim Kurulu üyelerinin yaptıkları açıklamalar ve en son Sayın Genel Başkanımızın yapmış olduğu açıklama gösteriyor ki bu konunun da önüne geçilmiş...

Peki şu an ne durumdayız?Bir çok konu eski hamam eski tas.Çünkü insanoğlunu ve toplumu mutlu etmek çok zor.Seçimler biteli henüz bir/bir buçuk ay olmuş " Size 100 gün süre bak sonra görüşürüz." Başkanın açıklamalarının satır araları ; Suskun ve sessiz Temad ; Doğruluk ve Dürüstlük Üzerine Yazılar "...Sıralama devam ediyor...

Yahu arkadaşlar daha bir/bir buçuk ay önce neler yaptıklarınızı/yapabileceklerinizi gördük.Detaylı bir şekilde o konuya girmeyelim; çünkü geçti ve bitti.Objektif olarak bakabilirsek çok kişi üzülür...Ama benim sindiremediğim bir konu var.DEMOKRASİ diyerek ahkam kes,üyelerin oyları ile delege ol ve Genel Kurula katılma...Oyunu kullanma ve seni seçen üyelerin oylarına ipotek koy.Sonrasında da insanlara Demokrasi dersi vermeye kalk.O L M A Z .....Klavyenin başına geçtiğinde hep TEMAD'ı eleştir.O L M A Z ....Ankara'da olup da bu tür eleştiri yapan arkadaşlara soruyorum " Seçimlerden sonra kaç kez TEMAD'ın kapısını açtınız? "
Değerli Büyüğüm Ersen GÜRPINAR'ın dediği gibi ," Bu Assubay Onur Mücadelesidir." Yönetime hiç " Size nasıl faydalı olabiliriz " dediniz mi hiç?
Gene aynı büyüğümün dediği " Bizler Temad'a akan dereleriz " sözünü hiç düşündünüz mü?Yaptığını gerçek olmayan eleştiri ve yazdığınız yazıların o dere yataklarının ağzını taşlarla tıkadığını hiç düşündünüz mü?
Söylenen bir söz " seçimlerden önce yapılan MSB ziyaretindeki konuşulan konular ve yapılan pazarlıkları açıklayacak Onurlu bir şube Başkanı " bu sözün nereye gittiğini hiç düşündünüz mü?
Bu sözü söyleyenler....Bir çoğunuz yapılan Genel Kurulda masalarda dolaşıyordunuz ve bahsettiğiniz Şube Başkanları da o masalardaydı.O esnada sormak aklınıza mı gelmedi yoksa başka hesaplar peşindemiydiniz?
Lütfen herkes şöyle bir aynaya baksın.Dün bitti ve geri dönüşü yok.Gelelim bu güne...

Yapılan açıklamalardan görünen tablo. " Bizim bizden başka dostumuz da düşmanımız da yok ".Haksızlıklara karşı TEK SES,TEK YÜREK ve TEK VÜCUT olmak zorundayız.Bunun çatısı da TEMAD'dır.Hepimize görev düşüyor ve herkes elini taşın altına sokmak zorundadır.Şu anki Yönetim kendi üzerine düşenin bilincindedir.
Planlı,proğramlı ve bir disiplin içerisinde yapılacak eylemlere katılmak zorundayız.
Belki de hayatımızda ilk kez kendimiz ve zümremiz için LÜTFEN TAŞIN ALTINA ELİMİZİ SOKALIM.Gösterelim hakkımızı vermeyenlere bizim kim olduğumuzu ve istedikten sonra neler yapabileceğimizi...
Davamız Assubay Onur Mücadelesidir ve ben Assubayım diyen herkes bu davanın bir neferidir.Yasal ve tek temsilcimiz TEMAD önderliğinde herkes bu mücadeleye katılmalıdır.Biliyorsunuz ki HAK VERİLMEZ ALINIR...Ve biz de almasını biliyoruz.....
En İçten Saygılarımla.....

Not:Eleştirdiğim arkadaşların affına sığınıyorum ;çünkü doğru bir tanedir.

Mehmet AKPINAR    03 Ocak 2009 14:18
BU YIL MAAŞLARA ENFLASYON FARKI YOK,NEDEN Mİ,ZİRA ENFLASYON DÜŞMÜŞ.NASIL DÜŞTÜĞÜNÜ ANLAYAMADIM ;ZİRA SADECE DOĞALGAZ'A HER AY GEÇEN YILDAN 150-200 TL DAHA FAZLA ÖDÜYORUM,DİĞER HERŞEY GEÇEN YILA GÖRE EN AZ %30-40 ARTMIŞ ;AMA NE MENEM ŞEY OLDUĞUNU YILLARDIR ANLAYAMADIĞIMIZ ENFLASYON DÜŞMÜŞ,BU KADIRMACA NEREYE KADAR SÜRER BİLEMEM ;AMA ALDANMAYA YATKIN HALKIM OLDUKÇA ALDATANLAR HER ZAMAN OLACAKTIR.

Mesut MAVITUNA    03 Ocak 2009 10:35
Değerli Meslektaşlarım,

Aşağıda okuyacağınız meslek gruplarının ünvanları bakın Osmanlı döneminde hangi amaç ve makamlar için kullanılmıştır.
Zaman zaman bazı yazar müsvettelerinin Bş.çvş'tan örneklemeler yaptığını ve bunları hangi maksatla yaptıklarını hepimiz gayet iyi bilenlerdeniz.
Mesleğimizin ünvanının nereden geldiğini ben şahsen bu sitedeki yazıyı gördükten sonra öğrenme şansına sahip oldum, herhalde birçok arkadaşım da bu yazıyı okuduktan sonra öğrenme şansına sahip olacak düşüncesindeyim.
Bizler Gazi Mustafa KEMAL'in , ATATÜRK'ün askerleriyiz. Çavuş ünvanımızla her zaman onur ve gurur duyarız. Çanakkale şehitliğindeki Yahya Çavuş gibi, Halide EDİP ADIVAR da bir Çavuş'tu.
Bütün ünvanı Çavuş ve Başçavuş olanlara selam olsun.
Sayın TEMAD Baskanımızın açıklamalarında MSB ile yapılan görüşmeden aktardığı bir konu dikkatimi çekti."
Diğer memurlara verilen 100 ytl'yi sizlere de verelim "ne kadar basit bir düşünce; sanki Başçavuş 100 liraya muhtaçmış gibi, bizlerin değerini değil 100 lirayla, tirilyonlarla ölçemezsiniz. Bizim önce gurur, haysiyet ve onurumuza değer vereceksiniz, verilmeyen ve gasp edilen haklarımızı almamız için sizler önderlik edeceksiniz.
Çünkü biz Mustafa KEMAL'in askeriyiz.
Bu her zaman böyle biline.
Selam ve saygılarımla...

Mesut MAVITUNA
Emekli Dz.Assb.II.Kad.kd.BAŞÇAVUŞ
Alay Başçavuşu
Sadaret Alayında İnzibata Memur

Çavuşbaşı
Divan Çavuşları Amiri (Adalet Bakanı)

Baş Çavuş
Yeniçeri Ağasından Sonra Gelen Üçüncü Amir

Kapıcı Başı
Saray Kapıcılarının Subayı

Orta Çavuşu
Baş Çavuşun Yardımcısı

Cebehane Çorbacısı
Cephane Subayı

Divan Çavuşu
Hükümet Toplantılarında İntizamı Temine Memur

İçoğlan Çavuşları
Acemi Ocağı Subayları

İç Oğlan Çavuşu
Acemi Ocağı Subayı

Galata Çavuşu
Galata Muhafızları Subayı

Tersane Baş Çavuşu
Tersane Muhafızları Subayı

Çıplak Çavuş
Çıplaklar Subayı

Çıplak
Kaptanpaşa Maiyeti

Usta
Küçük Rütbeli Yeniçeri Subayı

Vezir İç Oğlan Çavuşu
Sadarette İç Hizmetlere Bakanların Amiri

Çavuşbaşı Şatırı
Adalet Bakanının Maiyet Amirihttp://rapidshare.com/files/174038683/TRT-_OSMANLI_ORDUS U_ILBER_ORTAYLI_ILE.rar

Mesut MAVITUNA    03 Ocak 2009 08:45
Memurlar da, 1 Ocak İtibariyle Hastane Ücreti Ödeyecek
2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 28. maddesi ile memurlar ve bakmaya yükümlü olduğu aile fertleri için katılım payı uygulaması getirilmiştir. Uygulamanın detayları 31 Aralık 2008 tarihli 7. mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Buna göre sadece sağlık ocağına ve aile hekimine gidilmesi halinde katılım payı verilmeyecektir.
1 Ocak'tan itibaren İkinci basamak resmi sağlık kurumlarında tedavi olanlardan 3 TL, Eğitim ve araştırma hastanelerinde tedavi olanlardan 4 TL, Üniversite hastanelerinde tedavi olanlardan 6 TL, Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında tedavi olanlardan 10 TL katılım payı alınacak ve bu maaştan kesilecek
1 Ocak 2009 21:16
MEVZUAT DAYANAĞI
"Tedavi Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliğ (Sıra No: 7)" 31 Aralık 2008 tarihli 7. mükerrer Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
Bu tebliğ bütçe kanununa dayanmaktadır.
KAPSAM
Tebliğin kapsamı memurlar ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri ile yeşil kartlılardır.
NE KADAR ÖDENECEK
Kapsama dâhil kişilerin sağlık kurumlarındaki ayakta tedavilerinde, hekim ve diş hekimi muayenelerinden aşağıdaki miktarlarda katılım payı alınacaktır.
- İkinci basamak resmi sağlık kurumlarında 3 TL,
- Eğitim ve araştırma hastanelerinde 4 TL,
- Üniversite hastanelerinde 6 TL,
- Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında 10 TL,
- Birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarında yapılan muayene ile aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde aile hekimi muayenelerinden katılım payı alınmayacaktır.
TANIMLAR
İkinci basamak resmi sağlık kurumu: Eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri ve dal hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri, entegre ilçe hastaneleri, Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim ve araştırma hastanesi olmayan hastaneleri, ikinci basamak resmi sağlık kurumu olarak kabul edilir.
İkinci basamak özel sağlık kurumu: Özel Hastaneler Yönetmeliğine göre ruhsat almış hastaneler ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında açılan tıp merkezleri ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin geçici ikinci maddesine göre faaliyetlerine devam eden tıp merkezleri ve özel dal merkezleri ikinci basamak özel sağlık kurumları olarak kabul edilir.
TAHSİLAT MAAŞTAN YAPILACAK
Memur için muayene katılım payı, kurumları tarafından çalışanların aylık ve ücretlerinden kesilmek suretiyle tahsil edilecektir.
211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu kapsamında bulunan personel ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli 657 sayılı Kanuna tabi personel ile bunların bakmakla yükümlü bulundukları aile fertlerinin muayene ve tedavileri sonucunda, askeri hastaneler bu Tebliğe ekli Muayene Katılım Payı Formunu (EK2) düzenleyerek aylıklarından kesinti yapılmak üzere personelin bağlı olduğu harcama birimine göndereceklerdir.

Mesut MAVITUNA    03 Ocak 2009 07:25
KISSADAN HISSE
YETER Kİ EMRET

Nokta dergisi son sayısında,kolay kolay unutulmayacak bir gazetecilik başarısı sergiledi.
Sokaktaki vatandaşın , Meçhul bir otoritenin buyruklarına karşı gösterdiği uyum ve tepkileri ölçtü.
Tiyatro sanatçısı Ezel AKAY' a siyah bir pardösü giydirdi,eline bir de megafon verdi. Akay' la nokta ekibi başladılar kentte dolaşmaya.
Önce yeni cami' nin arkasındaki parka gittiler. Hava güneşliydi. Banklarda insanlar oturuyordu.
Akay megafonla bağırarak sert bir komut verdi:
' Derhal ayağa kalkın !...'
İtirazsız sessiz kurulmuş robotlar gibi herkes hemen ayağa kalktı.
Eminönü iskelesinde başka bir komut .
' Herkes hemen yere çöksün '
İskelede kim varsa hemen yere çöktü.
Beyoğlu'nda başka bir komut:
' Herkes sıraya girsin, sayım var!.. '
Herkes hemen sıraya girdi.
Mecidiyeköy de bir duvar dibinde başka bir komut patladı:
' Herkes elleriyle duvara yapışsın, ölçüm var!... '
Herkes elleriyle duvara yapıştı.
Bir fabrika kapısında işçilere komut verildi:

' İçeri girerken herkes parmak bassın şu kağıda...! '
İşçiler parmak basarak girdiler fabrikaya...
Beyaz önlükle lastik eldivenler giymiş bir hanım gazeteci, fabrikanın içindeki kadın işçilere de değişik bir komut verdi:
' Herkes soyunsun, bekaret muayenesi yapılacak '
Kadın işçiler soyunmaya başladılar.
Buna karşılık Boğaz iskelesinden birinde, vapurdan çıkanlara komut vermediler, kibarca ricada bulundular:
' Film çekiyoruz, lütfen bir dakika dururmusunuz ? '
Ricayı kimse iplemedi.
Nokta' nın yaptığı deney, toplumun ruhsal yapısını gösteren müthiş bir röntgen....
Ne kimse komutu verenin kimliğini merak ediyor, ne hangi hak ve yetkiyle vatandaşlara o komutları verdiği soruyor, ne de herhangi bir direnme gösteriyor.
İşte yüzyıllardan beri, daha küçük yaşlardan başlayan dövülmüşlüğün, ezilmişliğin sonucu.:cry ;) ;) ;) :cry

Mehmet AKPINAR    03 Ocak 2009 01:25
OLAY BU AÇIKLAMA İLE NET OLARAK ANLAŞILMIŞTIR,KISACASI,"LAF İLE USLANMIYANI ETMELİ TEKDİR,TEKDİR İLE USLANMIYANIN HAKKI KÖTEKTİR"MİSALİ,ARTIK GÖRÜŞMELERE FALAN SON VERİLMELİDİR,ZATEN DEVAM ETMESİNDE DE BİR YARAR OLMADIĞI AÇIKÇA ORTAYA ÇIKMIŞTIR,BİR AN EVVEL NASIL EYLEM PLANLANACAKSA PLANLANMALI,TEK BİR EYLEMLE KALINMAMALI,SÜREKLİ GÜNDEMDE KALACAK RAHATSIZ EDİCİ EYLEMLER DÜŞÜNÜLEREK ACİLEN 15-20 GÜN İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMEYE BAŞLANMALIDIR,BU DURUM BİZLERE DESTEK OLACAK GAZETE KÖŞE YAZARLARININ VE GAZETELERİN DE DESTEĞİ ALINARAK OYA GİBİ İŞLENMELİ SES GETİRMELİDİR,YAPACAK BAŞKA BİR ŞEY VARSA ONU YAPALIM ,AMA YOKSA ACİLEN HAREKETE GEÇELİM.YETTİ GALİ.


3753
Mesaj Defteri yazıları