Gerçeği Görmek, Çözümün Başlama Noktasıdır. PDF Yazdır E-posta
Yazar Hüseyin SAVCI   
Perşembe, 15 Ocak 2009

Uzun yazı genelde zor okunur… Okuyanları sıkar…

 

Uzun yazıyı okutmak için Sayın M.Ali KILINÇ gibi yazmalı insan, yazdıklarını okurken yazının sonuna ne zaman geldiğinizin farkına bile varmıyorsunuz. Öyle akıcı ve hoş yazamadığım için,  genelde bir sayfayı geçmeyen yazılar yazmaya çalışırım.

 

Bu sefer uzayacak, konu biraz farklı…

 

Araba pazarında üç kişinin konuşmalarına tanık oldum. Konu assubaylar olunca ilgimi çekti.  Yayınlanan bir yazı konuşuluyordu.

 

Doğruluğundan çok ta emin değilim, dilerim doğru değildir.

 

Söz konusu yazıda “ Assubaylara 1 nci derecenin dördüncü kademesinin verilmesinin 18 Aralıkta yapılan toplantıda, daha sonra da Gnkur’da 26 Aralık’ta yapılan toplantıda da ele alındığı, değerlendirildiği” belirtiliyormuş. Yazının amacının “ Basında sıkça yer alan astsubayların 1 nci derecenin dördüncü kademesinden maaş almaları konusunda personelin en doğru şekilde bilgilendirilmesi” imiş.

 Yine söz konusu yazıya göre, 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNUNUN EK-VI SAYILI CETVELİNDE GÖSTERİLEN SUBAYLARIN GÖSTERGE TABLOSUNDA 1’İNCİ DERECENİN 4’ÜNCÜ KADEMESİ BULUNMAMAKTAYMIŞ. ANCAK, ALBAY VE GENERAL/AMİRALLERE 1500 GÖSTERGE RAKAMI UYGULANMAKTAYMIŞ. BU GÖSTERGE RAKAMININ  1’İNCİ DERECENİN 4’ÜNCÜ KADEMESİ OLARAK SUBAYLARIN MAAŞ BORDROLARINDA GÖSTERİLMESİ TAMAMEN TEKNİK BİR KONU OLUP, BU GÖSTERGENİN (1500) BİLGİSAYAR SİSTEMLERİNE TANIMLANMASI AMACIYLA KULLANILMAKTAYMIŞ BU DURUMDAN 1’İNCİ DERECENİN 4’ÜNCÜ KADEMESİNİN SUBAYLARA TANINAN YASAL BİR HAK OLDUĞU ANLAMI ÇIKARILMAMALIYMIŞ.(!)  SUBAYLARDA OLDUĞU GİBİ, 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNUNUN EK-VIII SAYILI CETVELİNDE BELİRTİLEN ASTSUBAYLARIN GÖSTERGE TABLOSUNDA DA 1’İNCİ DERECENİN 4’ÜNCÜ KADEMESİ BULUNMAMAKTAYMIŞ. BUGÜNE KADAR GÜNDEME GETİRİLEN TALEPLER ESASEN ASTSUBAY PERSONELİN 1500 GÖSTERGE RAKAMINDAN YARARLANMASI AMACINI TAŞIMAKTA OLUP, YUKARIDA DA BELİRTİLDİĞİ ÜZERE BU HAK YASAL OLARAK SADECE ALBAY İLE GENERAL/AMİRALLERE VERİLMİŞMİŞ. SONUÇ OLARAK; SÖZ KONUSU TALEP TSK PERSONELİNİN TABİ OLDUĞU 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNU ESASI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMELİYMİŞ.  İLGİLİ KANUNDA 1’İNCİ DERECENİN 4’ÜNCÜ KADEMESİ DİYE BİR TANIMLAMA YOKMUŞ, 1500 GÖSTERGE RAKAMI SADECE ALBAY VE GENERAL/AMİRALLERE UYGULANIYORMUŞ, BU GERÇEKLERE RAĞMEN KONUNUN YASA DEĞİŞİKLİĞİ OLARAK TBMM’YE SUNULMASI DURUMUNDA PERSONELİN GÖREVE BAŞLANGIÇTA SAHİP OLDUĞU KAZANIMLARIN TARTIŞILMASINA YOL AÇABİLECEĞİ, NETİCEDE KAZANILMIŞ HAKLARIN SORGULANMASINA SEBEP OLABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLMEKTEYMİŞ. 

Sopa abanın altında değil… Ortada…

“Bakın bu da elinizden gider, ona göre” demeye getiriliyor…

 

Silah arkadaşlarımız, bizi ölüme gönderen, tatbikatta, teyakkuzda, Kıbrıs’ta, Güneydoğu’da, birlikte her şeyi paylaştığımız arkadaşlarımız bile bizi Kuşadası’nda klimalı odasından Ege’yi seyreden memurla bir tutuyor.

 

“Aman haaaa…!” diyor, “Amman haaaa!”

 

Hatta sokaktaki sivilden de önce “aman haaa !!! diyor.. Oturun oturduğunuz yerde, yoksa bundan da olursunuz!”

 

Kızmadım, kırıldım, üzüldüm!

 

Bu kadarını da beklemiyordum açıkçası.

  

* * * * *

 

Şimdi sakin, mantıklı, gerçekçi düşünme zamanı.

 

Genelkurmay’ın kapısı emekli assubaylara açık olsa da oradaki yürekler kapalı…

 

Umut kesinlikle yok.

 

“Hakımız haram olsun” demek,

 

Kendi aramızda birbirimize kızmak,

 

Kızıp bağırıp çağırmak, beddua etmek,

 

Kendi aramızda durmadan sorunları tekrar etmek çözüm değil...!

  

* * * * *

Artık somut ve akılcı çözüm üretmek zamanı.

Asla hukuk çizgisinden şaşmadan,

Yasal hakları sonuna kadar kullanarak, gerekirse Avrupa İnsan hakları Mahkemesine taşıyarak, birlik olarak, güç olarak, siyasette etkin olarak, ama Genelkurmayın bize sahip çıkacağını kesinlikle umut etmeden, artık kendimize güvenerek, kendimize inanarak çözüm arayacağız.

 

Bazen neyin olamayacağını görmekte çözüme yaklaştırır, bir kapının açılmayacağından eminseniz o kapıyı zorlamaktan vazgeçersiniz, başka kapıları denersiniz.

 

Ve bugün dünden daha kararlı, daha güçlü olma zamanı.

 

TEMAD Yönetimi artık bildiği gerçeği toplumla paylaşmalı. Başarının bazı mihraklara değil, sadece temsil ettiği topluma dayanarak mümkün olacağını görmelidir.

       
Yorumlar
Yeni EkleAra
halilergenli   | Author | 2009-01-16 05:47:31
Kazanılmış hakların sorgulanması tehdidi gerçekten çok komik bir gerekçe. Bunu söyleyenler POLİS MYO Mezunlarının 9-2 den başladığını bilmiyormu ki? Personelin göreve başlangıçta İdari hizmetler memuruna göre sahip olduğu kazanımı tehdit aracı olarak kullanıyorlar.
Yazık. Gerçekler ancak böyle çarpıtılabilir. Silah altına aldığında ER'ine Askerin niteliklerini öğretirken en başa DÜRÜSTLÜK'ü yerleştiren Kurumumuza yakışmıyor bu tavır.
Yukarıdaki aktarılan konuşmaların gerçekleri yansıtmadığına inanmak istiyorum.
Halil ERGENLİ
Ersen Gürpınar - Tencere dibin kara   | Author | 2009-01-16 06:05:37
Bize henüz bırakın ayrıcalığı hakkımız bile verilmedi Genelkurmay nasıl olurdu MYO mezunları memurlar 10/2 den göreve başlıyor size 9/1 verdik şükredin yoksa...diyebilir Şuan MYO ve Lisans mezunu birçok devlet memurunun başlangıç derecesi bizden yüksektir.Sorgulanacaksa lise mezunu ve 2-3 yıllık harp okulu mezunlarının hatta 4 yıllık mezunların neden 8 nci dereceden göreve başladıkları sorgulansın gerekçelerinden assubayları soyutlamak mümkünmü buna adaletsizlik demek bile hafif kalıyor TSK ya bu yakışmıyor bu militarizm adı altında ordu düşmanlığı yapanların umutlarını arttırıyor bunu hala göremiyorlarmı?
erencan - Teşekkürler Sayın Savcı...   | Registered | 2009-01-16 10:24:47
1- Birçok MYO ve PMYO mezunları 9/2 den göreve başlarken bizler 9/1 den göreve başlatılıyoruz. Adalet bunun neresinde, biz kurbanlık koyun muyuz?

2- "13.7.2001 gün ve 24461 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak 01.01.2002 tarihinden itibaren yürülüğe giren 631 sayılı kanun hükmünde kararnameyle yüksek okul personelinin birinci derecenin son kademesine kadar yükselmeleri sağlanmıştır." Bu kanun kime hitap ediyor?

3- Harp okullarını iki ve üç yıllıkken bitirenler (Hatta Sanat enstitüsü ve lise mezunları) dört yıllık okul bitirmiş gibi işleme tabi tutularak kanunlarda gerekli düzeltmeler yapılmış ve bu düzeltmelere emeklileri de dahil edilmiştir.

Bizim intibaklarımız neden yapılmıyor, biz vatan haini miyiz?

İnsan odaklı olmayan, insan onurunu hiçe sayan, hukuk ve ahlakla bağdaşmayan bu tür yaklaşımları reddediyor ve şiddetle kınıyorum.

Hiçbir kimse bizi tehdit edemez, parya muamelesi yapamaz. Kimse bizi sinmiş, susturulmuş, korkak bellemesin.

Yokluğa ve yoksulluğa mahkûm edilerek her türlü haksızlığa, hakkaniyetsizliğe ve de çağ dışı uygulamalara reva görülen bizler, yapılan haksızlıklar karşısında refleklerini gösterebilecek yetiye sahip donanımlı insanlarız.

Yasal haklarımızı yasal yollardan almanın yollarını mutlaka bulacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Emek verip çaba sarfeden meslektaşlarıma selam olsun.
tedbir33   | Author | 2009-01-16 11:54:48
YERİM DAR OLMADI, SIRA YENİM DAR MAZERETİNDE...

Sayın savcı..
Yazınızın girişinde adımı anarak yaptığın övgüye teşekküre niyetlenmişken,yazınızı sonuna gelince teşekkür edecek ne tadım kaldı ne tuzum.
Adama düğünde oyna demişler, yerim dar demiş. Meydanı boşaltıp sahneyi tamamaen ona bıraklmışlar, bu defa yenim dar diye oynamaktan yan çizmiş. Askeri yetkilisi olsun, sivil iktidar yetkilisi olsun, herkes bize cüzamlı gibi davranıyor, defalarca iptal edilen, ülke toprağını satma yasası gece yarısı, sabaha karşı dörtlerde uykulu gözlerle, tekrar tekrar kabul edilirken, bizlerin lehine olacak gibi görünen, TBMM'de kabul edilen bir yasa, ertesi gün tekriri müzekkere ile geri alındı. Asker yetkili ve sivil iktidar yetkilisi herkesin bize, sorunlarımıza lanetli ve cüzzamlıymışız gibi yaklaşmasına alışmıştık. Yazdığınıza göre bu kervana, bilgisayarlar ve bilgisayar programları da katılmış galiba. Çocuk mu kandırıyorlar. Assubayların sorunları, sıkıntıları, bilgisayarların maaş hesaplanmasında kullanılmaya başlanmadan önce yok mumuş? On yıl kadar öncesine kadar maaşları facit hesap makinasında hesaplıyorlardı. Assubayların bu konularda o zaman da sıkıntıları vardı. Biz albaylarla eşit düzeyde hak ve tazminat istemiyoruz ki. Hakça, insanlığa yakışan ayrımcılık yapmayan,1/4 konusunda diğer mesleklere verilen bir hakkın bize de tanınmasını istiyoruz o kadar. Pazarda sohbetlerine kulak misafiri olduklarınız kimlerdi acaba. Kendilerimi saf yoksa bizleri mi aptal sanıyorlar. Madem bilgisayarda teknik olarak sorun oluyor koyarsın albayın derecesinin yanına bir b harfi (1/4a 1/4b) her şey olur biter. Sanırım bu oynamayı canları istemeyenlerin "yenim dar" savunması olsa gerek...
Sadece kayýtlý kullanýcýlar yorum yazabilir!

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

Son Güncelleme ( Perşembe, 15 Ocak 2009 )
 
Sonraki >