ASSUBAYMI , ASTSUBAYMI.. PDF Yazdır E-posta
Yazar Ersen Gürpınar   
Perşembe, 24 Mayıs 2007

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin olmazsa olmaz unsurları Assubayların meslek adı Assubay mıdır? Yoksa Astsubay mıdır?

Şimdi bazılarınız ve meslekdaşlarım başka mesele kalmadı mı? Assubay olsa ne olur Astsubay olsa ne olur? dediklerini duyar gibiyim Ben yazılarımda assubay yazıyorum nedeni ise Türkçe dil uyumu ve imla kuralları malumunuz olduğu gibi Türkçede üç sessiz harf bir arada kullanılmaz bunun sonucu olarak astteğmen yerine asteğmen, üstteğmen yerine üsteğmen, astbaşkan yerine asbaşkan der ve yazılarda bu kurala uyarız; ama konu assubaylara gelince art niyet eseri olarak illaki ast hecesine vurgu yapılacak! Öyle ya, bizler ordunun ast elemanlarıyız bunu unutmamamız haddimizi bilmemiz gerekir...


Türk Dil Kurumuna baskı yapıldı ve 1980 öncesi imla kılavuzlarında yazan assubay kelimesi astsubay olarak değiştirildi yani Türkçe ses uyumu ve dil kuralları hiçe sayıldı emir demiri kesti. (çünkü TDK bize konuyu bilimsel olarak açıklamak yerine temaüller gereği bu şekilde yazılıyor yanıtını verdiler)


5802 sayılı yasa ile assubayların statüleri belirtilmiştir; yasanın tarifinde ve uygulamada subayın en yakın yardımcısı olarak tanımlanmıştır. Assubaylar statülerine saygılıdırlar, kıyafetleri ile de yüzlerce metreden belli olurlar, astsubay denmesi onları küçültmez, assubay denmesi de yüceltmez. Haksızlıklara, mağduriyetlere rağmen bu ülke için ettikleri yemine sadıktırlar. Döktükleri ter ve kanla onur duymuşlardır. Assubay yazmalarının tek nedeni uygulanmak istenen tahakküme karşı olmalarından kaynaklanmaktadır.

Yorumlar
Yeni EkleAra
hikmetgülke - Teşekkürler GÜRPINAR   | Registered | 2007-05-24 09:11:33
Bilimin gücüyle değil de başka "erk"lerin dayatmasıyla hareket eden TDK başında görevli bilim insanlarına hayretle ve şaşkınlıkla bakıyorum ve de onlara diyorum ki sizin verdiğiniz cevaba kargalar bile güler.Kaldı ki,"temaül"kelimesi kendi yazdıkları sözlükte bile mevcut değildir ve ben bir ASSUBAY olarak onları bilimsel olmaya davet ediyorum,insan demek sorumlu birey demektir,onları sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet ediyorum.Bizim aşağılık kompleksimiz falan yoktur.Biz bizi aşağılara çekmeye çalışan,hep aynı yerde dursunlar diyen,haklarımızı vermeyen,anayasanın temel ilkelerine uymayan,sosyal adaleti,hakkı,hukuku,eşitliği, sadece assubay olduğumuz için rafa kaldıran zihniyete karşı onurlu,bilgili,cesur,dimdik duran ASSUBAYLARIZ.Saygılarımla.
yiğit - iyi ki varsınız   | Registered | 2007-05-24 09:37:25
Teşekkürler Ersen abi,kalemine,yüreğine sağlık,tüm güzellikler ve iyilikler sizinle olsun,saygılarımla.
Ersen Gürpınar - Tahakkümün daniskası   | Author | 2007-05-24 14:04:57
Saygıdeğer Arkadaşlarım
Milliyet Blogta yorumlarda konuyu irdeledik TDK iki ünsüz yan yana gelirse biri kaldırılır astteğmen ve üstteğmende iki ünsüz (T) yanyana geldiği için kaldırıldı ama astsubayda iki ayni ünsüz yanyana değil yanıtı verdi peki astbaşkanda iki ayni ünsüz yok ama asbaşkan yazılıyor bunun anlamı ne ayrıca yazım kuralı dil kuralına (konuşma) aykırı olmaması gerekiyor kimse kelimeyi astsubay olarak değil astsubay olarak telaffuz ediyor bunu nasıl açıklarsınız sorumuza yanıt veremiyorlar sukut ediyorlar yani kabulleniyorlar ayrıca ast ve üst kısaltmaları diğer kelimelerde (a) ve (ü) olarak kısaltılırken ve TDK da assubayın kısaltması asb. olarak yazılırken neden tüm yazışmalarda astsb. kısaltması kullanılıyor kısaltması olmayan kısaltma bize uygulanıyor bu tahakkümdür buna karşıyız.Sevgi ve saygılarımla
YOK - assubaylık kompeksi   | Registered | 2007-05-24 14:11:29
ŞİMDİ BU YAPTIĞINIZ YORUM İLE SUBAYLIĞIN BAŞINA "AS" KOYUNCA "AS" OLUP ASTSUBAYLIK KURTULACAK VE BÜTÜN SORUNLAR ÇÖZÜLECEK ÖYLE Mİ? SEVGİLİ ARKADAŞLAR....ÖNCE KOMPLEKSİMİZİ YENELİM SONRA HAKKIMIZI ARAYALIM... SİTENİN ADINI DA EMEKLİ ASTSUBAYLAR YAPALIM. ASTSUBAY KELİMESİNİ ASSUBAY YAZARAK BİR ŞEY ELDE EDEMEYİZ... SAYGILAR... MUZAFFER KUZU.
yiğit   | Registered | 2007-05-24 14:21:51
Sayın KUZU bizim "T" harfi ile bir problemimiz yok,aşağılık kompleksimiz de yok.Siz hala bize yapılan muameleyi ya anlamadınız ya da anlamak istemiyorsunuz,üzgünüm,saygılarımla.
YOK - ASTSUBAYLIK MESLEĞİ VE RÜTBEMİ   | Registered | 2007-05-24 14:30:20
SEVGİLİ ARKADAŞLAR. BURADA ANLAMSIZ BİR T HARFİNİN VARLIĞINI TAŞIMANIN ANLAMI DA YOK KONUYU UZATMANIN DA. ANCAK ŞUNU HEPESİNİZ BİLMESİNİ İSTERİM Kİ, MESLEKTAŞLARIMIZ RÜTBELERİNİ TELAFFUZ EDERKEN (ÖZELLİKLE KARA KUVVETLERİNDE KD.BÇVŞ. ARKADAŞLAR KENDİLERİNİ BAŞÇAVUŞ OLARAK RAPOR EDİYORLAR) KENDİ RÜTBELERİNİ SÖYLEMEYEN BİR TOPLULUĞUZ. BEN BUNUN MÜCADELESİNİ GÖREVDEYKEN VERDİM. BUNDAN SONRA DA VERMEYE DEVAM EDECEĞİM. BURADA ASTSUBAY MIYIZ, YOK ASSUBAY MIYIZ KISIR DÖNGÜSÜ İÇİNE GİRMENİN DE ANLAMI YOK. ÖNCE MESLEKTE OLAN ASTSUBAY ARKADAŞLARIM BU YAZIMI OKUYURLARSA KENDİ RÜTBELERİNİ DOĞRU SÖYLESİNLER. KD.BAŞÇAVUŞ RÜTBESİNE SAHİP BİR MESLEKTAŞIM KENDİSİNE BAŞÇAVUŞ DİYE HİTAP EDEN ÜSTÜNE BENİM RÜTBEM KD.BAŞÇAVUŞ DİYEBİLSİN. BEN İŞTE BUNU SAVUNURUM. SAVUNACAĞIM DA... SAYGILARIMLA
AHMET OZTAS - ASSUBAYLARIZ   | Registered | 2007-05-24 14:31:30
Değerli büyüğümüz Ersen abimize neden bir kişi çıkıpta imla kılavuzunu yanlış yorumluyorsunuz diyebilen çıkmıyor. Yetkililerin suskunluğu kabullenmedir. Her konuda onur mücadelemizi yapacağımızı mutlaka ilgililerin bilmesini isterim. Biz sadaka değil adalet ve haklarımızı yasal zeminlerde alıncaya kadar haykırmaya devam edeceğiz. Saygılarımla AHMET ÖZTAŞ ANTALYA
hikmetgülke   | Registered | 2007-05-24 14:56:11
Sayın KUZU,bizim megalomanimiz yok,aşağılık kompleksimizde yok.Ancak ben elimin değmediği,gözümün görmediği,aklımın ermediği şeylerden korkarım.Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla.
YOK - GEREKSİZ POLEMİK.   | Registered | 2007-05-24 15:04:23
GEREKSİZ POLEMİK KONUYU UZATMANIN ANLAMI YOK...SAYGILAR..
Hakan HEZER     | Registered | 2007-05-24 17:17:17
Ersen bey ağbiciğim,bu çok çok önemli konuya tekar değindiğiniz için teşekür ederim.Biz zaten bugünlere böyle küçük ve önemli konuları es geçerek,adam sendeciliğimizden gelmedik mi?başına as koysa üst koysa ne olacak gibi yüzeysel ve önemsiz yaklaşımlarla,adam sendecilikler yüzünden aşağılanıp hakir görülmeye hatta görülüp,duyulmamaya devam edilmiyor mu?bu ve buna benzer bilim,ilim,hukuk insanlık dışı uygulamalar ve küçük saydığımız büyük yaptırımların aşağılama ve hor görmenin kast unsuru olduğunu görmeyip,neyi savunduğu ve kim olduğunu sadece rütbe unsuruna bağlayarak diğer konuları küçük ve kompleks sayan arkadaşımızda rütbeyi kompleks yapmış ama assubayın adının olmadığı, görev ve yetki tanımı olmayan meslekte asb.çvş ve kd.bçvş görev ve yetki tanımını yapabilir mi?
T harfinin kast unsuru olarak kullanılması,bence isimsizsiz rütbe tanımlamasından daha önemli,nizamiye,mutfak nöbeti tutup çöp arabasında araç komuanlığına gönderilen,görev emri olduğu için gitmek zorunda olan kd.bçvş.Emir verenler tarafından sadece asTsubaydır.Teknisyen Assubay çvş 5KADEMDE ÇALIŞIP, 2.KADEMEDE ÇALIŞAN TEKNİSYEN kd.bçvş.YETKİLİ VE ETKİLİLER GÖZÜNDE SADECE asTsubaydır.Tanım yetki ve görevleri uzatabiliriz ve genç rütbede b üst görev yerlerine gelen arkadaşlarda susup sevinerek kd.bçvş hakkında bulunduğu yerin yetkisini sonuna kadar kullanarak mahkeme raporu dahi hazırlayıp,askeri hiyararşiyi boş verdir,badet gelenek göreneklerimiz gereği büyük küçük,sevgi saygı sınırı dahi aşıldığı,birbirine karşı sevgisiz saygısız hatta kendini assubay camiası dışında ve üzerinde gören assubay zümresiyle karşılaşmaktayız,bu oluşum ve zümre zaman içinde kendi rütbesi yükselip arkadaşımızın bahsettiği ve asıl kendisinin kompleks yaptığı kd.bçvş rütbesine geldiklerinde ve yukarıda saydığımız assubayın rütbe görev ve yetki tutarsızlığı ile karşılaştığında rütbesinin adı KD.BÇVŞ OLMUŞ OLUYOR VE AFERDERSİN BİR İŞE YARAMIYOR.ŞİMDİ BAZI ARKADAŞLAR SEN KD.BÇVŞUN YETKİSİNİ BİLMİYRSUN BEN ŞÖYLE YAPTIM BÖYLE YAPTIM,ASTIM KESTİM DİYENLERİ DUYAR GİBİ OLUYORUM.BEN BU İŞE 14 YAŞINDA GİRDİM VE ÇOK İYİ BİLİYORUM.VE BUNU DURUMU KAST UNSURU OLARAK GÖREN YAZARIMIZIN YAZISINI DAHA ÖNCEKİ SİTEMİZİN BAŞ SAYFASINA KOYMUŞTUM.
T,HARFİ ÖNEMİ DEĞİL,GRİ KART ÖNEMLİ DEĞİL,PATOLON SİYAH ÇİZGİSİ ÖNEMLİ DEĞİL,UZM ÇVŞ RÜTBE RENGİ İLE ASB.RÜTBE RENGİ ÖNEMLİ EĞİL,SAKINDIRAK ÖNEMLİ DEĞİL,KAMP,LOJMAN,HASTANE,ORDUEVİ ÖNELİ DEĞİL KD.BÇVŞUM DEMEK ÖNEMLİYSE BEN KD.BÇVŞ DEĞİLİM,HATTA E.KIDEMLİ KADEMELİ BŞÇVŞ LUĞUMU EMEKLİ SANDIĞI DOĞRU YAZMIŞ KKK.LIĞI SADECE E.KD.BÇVŞ YAZMIŞ KİMLİĞİME YANİ KADEMEMİZE SAHİP ÇIKAMADIK,MAHKEMEYE VERİP KİMLİK DEĞİŞTİRSEM 1-4 ÜNE İNERMİYİM ACABA,BÜTÜN SORUNLAR HALLOLUR MU?
SAYGILAR SUNUYORUM.
YOK - T KOMPLEKSİ   | Registered | 2007-05-25 01:28:52
GÖREV YAPTIĞI SÜRECE YAPTIĞI GÖREVGİN BİLİNCİNDE OLMAYIP EZİKLİK İÇİNDE YAŞAYANLARIN SERZENİŞLERİNE DEVAM ETMEYİ SÜRDÜRMELERİ ÜZÜCÜ BİR OLAY. KAPATALIM BİR FAYDASI YOK DEMEME RAĞMEN KONU POLEMİK BOYUTUNU AŞTI DEVAM EDİYOR. SEVGİLİ ARKADAŞLAR GÖREV YAPTIKLARI SÜRECE RÜTBELERİNE SAHİP ÇIKAMAYAN BİR TOPLUM HİÇ BİR HAKKINADA SAHİP ÇIKAMAZ. "AS"SUBAY OLSAN NE YAZAR OLMASAN NE YAZAR... AS OLDUĞUNU İDDİA EDEREK DE 1-4'ÜNE İNEMEZSİN CANIM KARDEŞİM. MÜCADELE BEN ASLINDA "AS" DIM DA SİZ BENİ "AST" YAPTINIZ. BEN DE KÜSTÜM SİZİNLE OYNAMIYORUM. BENİ AS YAPIN SİZİNLE OYNARIM... YAHU BEYLER BIRAKIN BUNLARI ŞUNUN ŞURASINDA BİLE T KOMPLEKSİNE GİRİYORSUNUZ. AST'LIĞINI ÜSTLÜĞÜNÜ BİLECEKSİN. KENDİNİ BİLECEKSİN... RÜTBENİ SAVUNACAKSIN... RÜTBENİ SAVUNURKEN HAKKINI SAVUNACAKSIN... RÜTBESİNİ SAVUNAMAYAN EZİK İNSANLAR HAKLARINI NASIL SAVUNABİLİRLER ANLAYAMADIM....VADANDAŞ HALA KADEMEMİZİ SAHİP ÇIKAMADIK YAZIYOR. DEMEK Kİ HALA RÜTBENİN NE OLDUĞUNU BİLMİYOR. EEE RÜTBESİNE SAHİP ÇIKAMAYAN BİR AST'IN EZİKLİĞİ BU SAYGILAR... E.DZ.KD.BÇVŞ.MUZAFFER KUZU :cry
hikmetgülke - İYİ Kİ VARSIN GÜRPINAR   | Registered | 2007-05-25 06:54:06
Sayın KUZU,öncelikle size saygı ve selamlarımı yolluyorum.Bizleri aşağılarda biryerlerde tutmaya ve göstermeye çalışan,insani değerlerden yoksun ve yoksul yaşamayı dayatan egemen güçler bu uğurda bir "T" harfini bile kullanıyorlar.Buna sessiz mi kalsaydık,sussamıydık,nedir sizin anlamadığınız ben anlayamadım.Sayın HEZER kısaca bahsetmiş,bizleri nöbetlerimizde nöbetçi amiri toplayıp rütbemize bile bakmadan eğer dik başlı ,hakkını savunan bir assubay varsa yaşına bile bakmadan saygısızca sen çöp araç komutanısın demezmiydi,devriye yazarkende aynı tavrı sergilemez miydi?Siz takılıp kalmışsınız başçavuşa,kıdemli başçavuşa.O ortamda bir albay bana assubay diye hitap edecek bende ona ben assubay değilim ben kıdemli başçavuşum mu diyecem.Yapmayın sayın KUZU.Bizim derdimizin ucu derindedir,bizler haklarımızı yasal zemine oturtmadığımız sürece kıtada bişey değişmez ve bunu yapacak olanlarda bizleriz.Şunu iyi bilin ki,"HAKSIZLIĞA BOYUN EĞENLER YALNIZCA HAKLARINI DEĞİL ONURLARINIDA KAYBEDERLER"Temad'ın emrindeyim.Saygılarımla.
halo   | Registered | 2007-05-25 10:35:40
Sayın Kuzumuzaffer bey;Servis araçlarının iç ön camında yazan oturma sırası sizinde dikkatinizi çekmiştir sanırım.Malumlarınız üzre şöyle yazar;ÜST SUBAY(ayrı yazılır ve albaydan binbaşıya kadar rütbeleri kapsar).SUBAY(yüzbaşıdan asteğmene kadar rütbeleri kapsar).ASTSUBAY(Kd.bşçvştan asb.çvş.'a kadar rütbeleri kapsar).Buraya kadar tamam.Ancak dikkatle bakıldığında ASTSUBAY bitişik yazılırken ÜST SUBAY ayrı yazılır.Şimdi sizcede ASTSUBAY yazılmasında bir kasıt yok mu?Saygılarımla.
Ahmet ÖZDEN - Balık baştan kokar     | 88.252.166.xxx | 2007-05-25 12:01:40
BEKTAŞİ

Bektaşi,derenin kenarına oturmuş,çamurdan bir şeyler yapıyormuş;Uzaktan biri bağırmış:

- Kolay gelsin baba erenler,ne yapıyorsun ?
- Adam yapıyorum adam!
- Aman erenler,çamurdan adam olur mu?

Bektaşi ters ters bakmış:
- Neden olmasın,ekmeğini,suyunu,rızkını vermedikten sonra,yap,yap,sal ortaya !

Kıssadan hisse.

Bizimkilerde Assubay yapıyor salıyor ortaya, hakkını vermedikten sonra,onlar da; ast mıydı as mıydı uğraşadursunlar,İşte teferruat gibi gözüken olaylar üzerinde durmadığın sürece üzerinde kalır.Tıpkı; J.Astsb.Kd.Bçvş yazarken Astsb.kısaltmasını kaldırıp J.Kd.Bçvş yazdırdıkları gibi. Çalışanlardan öğrendim Sadece Astsb.Çvş.lara bu hak verilmiş.Basit gibi görülen ama itiraz etmediğin sürece zamanla hak erezyonuna uğrayacağını unutmamalısın.Saygılarımla
YOK   | Registered | 2007-05-25 12:58:42
:cry
YOK - AYNI TARAFTAYIZ   | Registered | 2007-05-25 13:12:20
ARKADAŞLAR HEPİNİZLE AYNI TARAFTAYIZ. ANCAK T KONUSUNDA ANLAŞAMIYORUZ. DAVAMIZI SAVUNMAK İÇİN TEMAD'IN ÖNCÜLÜĞÜNDE YAPILACAK HER TÜRLÜ OLUŞUMDA VARIM. KONUYU UZATMANIN ANLAMI YOK. HEPİMİZ BU MESLEKTE BİR ÇOK OLAYLA KARŞILAŞTIK. GÖREVDEVKEN VERMİŞ OLDUĞUM MÜCADELEME EMEKLİLİKTE DE DEVAM ETMEYE KARARLIYIM... SAYGILARIMLA.
htiravoglu - BENCE BU KONUYU UZATALIM.   | Registered | 2007-05-25 15:05:07
Sevgili Muzaffer değerli sınıf arkadaşım, bence bu konuyu uzatalım. Uzatmakta yarar var. Biz konuları uzata uzata gazete ilanına karar verdik, o ilan bugün hayata geçirildi ve yüzbinler okudu bugün. Bugün yüzbinler astsubayların sorunlarına vakıf oldu. Sabah makamına gelen paşalar da okudu, Komutanlar, Kurmay Başkanları, say sayabilirsen. Bunları okuyan koca koca makamlar oturdukları masadan başlarını kaldırdıkları zaman karşılarında gördükleri ASSUBAYLA yüzyüze geldiklerinde neler düşündüler? acaba bu sabah. Artık MİNARE KILIFA SIĞAMAYACAK, bu bilinen bütün sorunlar YOK VAR SAYILAMAYACAK, bu milad bence. Buraya gelirken hiçbir konuyu kapatmadık hep uzattık, uzattıkça gerçekler çıktı ortaya. Bence bu konuyu da kapatmayalım, UZATALIM YANİ BİRAZ. Hatırlarsan kendi sitemizde de yazmıştım bu konudaki komleks sahibinin kim olduğunu "Burada kompleksi yapanlar subaylar aslında, inatla ve ısrarla AST olayının takipçisi elbette onlar, asla bizler değiliz. Hatırlarsın emirler yayınlandı bu konuda. Akademik kariyer sahibi assubay arkadaşlarımız konuyu araştırıp Türk Dil Kurumu ile irtibata geçtiler, ama erk i elinde bulunduran kompleks sahipleri kararı verdiler ve olay kapandı. Bizlerin elbetteki böyle bir saplantımız hiç olmadı, daha önce de belirttiğim gibi ne şapka sakındırağının simi ne pantolonların siyahı ne de havacı arkadaşlarımızın yarım kanatı asla bizim saplantımız olmadı. Bizler her zaman söylediğimiz gibi gönlü sadece ve sadece, devlete vatan aşkıyla, hesapsız, karşılıksız ve ölümüne hizmet eden kahraman cefakar assubaylar olduk." diye. UZATALIM UZATALIM. Bu sitede fikirler çarpışacak gerçekleri bulacağız. Senin çok ama çok değerli düşüncelerine inan ki çok gereksinimimiz var. Ayrıca senin varlığınla hem bu siyemiz hem 80likler sitemiz renk ve ahenk kazandı. Senin de katkınla inanıyorum TEMAD daha da güçlenecek. En derin saygılarımla. :)
Türkoğlu - Bence önemsemeliyiz   | Registered | 2007-05-25 17:08:13
Sayın Muzaffer Kuzu arkadaşım siz assubay değil astsubay dediniz demekki T harfini önemsediniz şimdi ise takmayın boşverin önemsemeyin diyorsunuz Konu çok önemli bu tahakkümün bir sonuçudur Sn.Gürpınarın bir açıklamasında okumuştum tüm birleşik kelimelerde ast ve üst kelimeleri A ve Ü harfleri ile kısaltılmasına ve TDK nasıl oldu ise astsubay kelimesinin kısaltmasını asb. olarak yazmasına rağmen neden tüm TMK larda ve askeri yazışmalarda Astsb. diye yazılıyor ast'ın kısaltması ast olurmu bu tahakküm ve dayatma değilmidir? Bunu önemsemiyeceğiz dersek hiçbirşeyi önemsemiyeceğiz bir zamanlar pantolonumda şerit siyah olsa ne olur yeşil olsa ne olur diyenler gibi boşverseydik şimdi sakındırağımız simli olmaz pantolon çizgisi değişmez gece elbisesi assubaylara verilmezdi şeytan ayrıntıda gizlidir ayrıntılar önemlidir sayın meslekdaşım sizler aramıza yeni katıldınız ve yazılarınızdan bilinçli bir arkadaşımız olduğunuz anlaşılıyor siz astsubay yazmaya devam edin bakın Temad yıllar önce Sn.Gürpınar'ın bu konudaki bilimsel çalışmalarını dergisinde yayınlamıştı ama bugün genelkurmaya assubay diye yazarsanız yazınızı geri iade ederler siz önemsemesenizde ACABA ONLAR NEDEN ÖNEMSİYOR
Ersen Gürpınar - Hayret ettim   | Author | 2007-05-25 17:24:56
Sayın Kuzu Siz formda astsubay yerine neden assubay yazıyoruz diye sordunuz size yanıt verdik ve bu konudaki yazımızı yönetici arkadaşlarımız yeniden gündeme getirdiler bu yazıyı ve yorumları okumanıza rağmen hala assubay kelimesini yazmamıza kompleks diyor öemsizliğini belirtiyorsanız buna verecek yanıtım yok biz kompleksimizle mücaadelemize devam edeceğiz Siz astsubay yazabilirsiniz yazımda belirttiğim gibi astsubay yazarsanız küçülmeyiz assubay yazarsanız yücelmeyiz biz TDK na bile yanıt veremeyecek kadar bilim dışı bir uygulamaya ve tahakküme karşı olduğumuzu belirttik bunu kabul edenlere de saygımız var
hikmetgülke   | Registered | 2007-05-26 06:40:03
Sayın KUZU,birileri sırf assubay olduğumuz için "a" harfiyle başlayan assubay kelimesinden dolayı alfabetik sıralamayı rafa kaldırır,dil kurallarını yok sayarsa,yüce ATATÜRK'ün bıraktığı TDK'nun başında bulunan bilim insanları bilimin gücüyle değil de bazı "erk"lerin dayatmasıyla hareket ederse ben de bu yapılan yanlışlıklara karşı reflekslerini gösterebilecek yetiye sahip düşünen bir assubay olarak tepkimi ortaya koyarım. Eğer ben bu olanlara sessiz kalır tepki göstermezsem kendime saygım kalmaz.Çünkü ben bilirim ki bu olayların arkasında assubayları aşağılarda tutma gayreti vardır,assubayları belirli bir noktada sabitleme zihniyeti vardır,assubaylara çağ dışı uygulamaları reva görme, insani değerlerden yoksun ve yoksul yaşamaya mahkum etme zihniyeti vardır.Sessiz kaldığımız sürece ileride botlarımızı ve hatta çoraplarımızın renklerinide değiştireceklerinden şüpheniz olmasın.Saygılarımla.
Akalp - Evet konuyu noktalıyalım ama     | Registered | 2007-05-26 07:34:55
Sevgili meslekdaşım konuyu önemseyenlerin kompleksi yoktur ayrıca konuya gereksiz polemik derseniz biride çıkar sizin savunduğunuz kıdemli başçavuşa başçavuş denilmesine gösterdiğiniz tepkiye kardeşim kıdımli olunca ayrıcalığımızmı var ABD ordusundaki kıdemli başçavuş mu olacaksın der ama o rütbe derseniz ama buda yüzbinlerce kişiyi tahakküm sonucu küçük görmenin sonucu bir haksızlıktır Ben sizin yerinize olsaydım 1982 yılından önceki bir TDK sözlüğünü bulur TDK hesap sorardım ayrıca TDK sözlüğünde ASB. kısaltmasının neden özellikle ASTSB yazıldığını ama Asttğm Üsttğm. değil Atğm.Ütğm. yazıldığın sorgular ve buna karşı olurdum en iyisi Kompleks ve polemik kelimelerin maksadı aşan kelimeler olarak kullandığınızı belirtinde konu böylece kapansın.Bu arada sitemize ve aramıza hoşgeldiniz inanıyorum ki varlığınızla mücadelemize katkılarınız olacaktır
YOK - TAMAM DEVAM EDELİM.   | Registered | 2007-05-26 08:22:41
TAMAM UZATALIM. SİZ GALİBA ANLAMAK İSTEMİYORSUNUZ. TAHAKKÜMDEN BAHSEDİYORSUNUZ. DOĞRUDUR. PEKİ TAHAKKÜMLE MÜCADELE BÖYLE Mİ YAPILACAK& BİZİM BAŞKA SORUNLARIMIZ YOK MUDUR? HER KONUDA MAĞDUR EDİLDİĞİMİZ DOĞRUDUR& KENDİLERİNİ TÜRKİYENİN EN ÜST DÜZEYİNDE GÖREN BİR ZÜMRENİN ÜZERİNE BU ŞEKİLDE Mİ GİDİRMESİ GEREKİYOR& HAKLARIMIZI BU ŞEKİLDE Mİ ARAYACAĞIZ& STATÜ BELLİ. 1980 YILINDAN İTİBAREN ŞÖYLE VEYA BÖYLE, BASKI İLE VEYA BAŞKA BİR SEBEPLE STATÜMÜZ BELİRLENMİŞ. ASTSUBAY. ŞİMDİ BÖYLEYKEN HAKLARIMIZI ARAMAK İÇİN YOLA ÇIKTIĞIMIZDA BİZ ASSUBAYIZ. ASTSUBAY YAKIŞTIRMASINI KABUL ETMİYORUZ. BİZİ ÖNCE ASTSUBAY OLARAK KABUL EDİN SONRA BİZİM HAKLARIMIZI DA KABUL EDİN, İÇ HİZMET YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİRİN, BÜTÜN HAKLARIMIZI VERİN, KIDEMLİLERİ ÇÖP ARABASINA VERMEYİN, YÜKSEK OKUL MEZUNU ASTSUBAYLARI 1-4ÜNE İNDİRİN, LOJMANLARINDAKİ HAKSIZLIĞI DÜZELTİN, DAĞITIM %55 SUBAYLARA, %40 ASTSUBAYLARA, % 5 DE.ME/UZMAN ERBAŞLARA ŞEKLİNDE OLMASIN, DAHA EŞİT OLSUN, KAMPLARDAN FAYDALANMA ORANLARINI YÜKSELTİN, OYAKTA TEMSİL EDİLELİM, VS.VS.VS. ÇOK İSTEMEMİZ GEREKEN HAK VAR. H.TRAVOĞLU KARDEŞİM DİYOR Kİ, ONLAR KOMPLEKS YAPIP BİZE ASTLIK KONUSUNDA BASKI YAPIYOR. VE BİR DE PAŞALAR DİYE BAHSEDİYOR. SEVGİLİ KARDEŞİM SEN GENERALE PAŞA DERSEN, BU ÜLKEDE HER KES GENERALE PAŞA DERSE Kİ YÜCE ÖNDERİMİZ M.KEMAL ATATÜRK PAŞALIK MAKAMINI KALDIRMIŞKEN HALA BAZI ÇEVRELER GENERALLERE PAŞA DERSE HİÇ BİR HAKKIMIZI ELDE EDEMEYİZ& TAHAKKÜM DE DEVAM EDER& MÜCADELENİN ŞEKLİNİ BELİRLEMEK GEREKİR& SİLAHLI KUVVETLERDE ŞU AN GÖREVDE OLAN DEĞERLİ ASTSUBAYLARIMIZ İLE DE İRTİBATA GEÇEREK HAKLARINI SAVUNMALARI GEREKTİĞİNİ, ÇÖP ARABASINDA HAKSIZ YERE GÖREVLENDİRİLEN KIDEMLİ ASTSUBAYIN HAKKINI NASIL ARAMASI GEREKTİĞİNİ BİLMESİNİ İSTİYORSAK YENİ ASTSUBAYLARIMIZA DA ONLARIN HAKLARININ NE ŞEKİLDE ARAMALARI GEREKTİĞİNİ ANLATMAMIZ GEREKİR& İLK ÖNCE HUKUKİ ANLAMDA BÜTÜM ASTSUBAYLAR HAKLARINI BİLMELERİ GEREKİR& GÖREVDEYKEN BİR HAKSIZLIĞI UĞRADIĞIMIZDA ÜSTLERİMİZ HAKKINDA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURMAMIZ GEREKTİĞİNİ HEPİMİZ BİLMELİYİZ. BİZ KENDİ HUKUKUMUZU BİLİRSEK KİMSE BİZE TAHAKKUM EDEMEZ. GÖREVİMİZİ İYİ YAPACAĞIZ, MESLEĞİMİZİ İYİ BİLECEĞİZ& ÜSTLERİMİZ VE ASTLARIMIZLA HUKİKİ ANLAMDA NASIL MÜCADELE EDECEĞİMİZİ BİLECEĞİZ. BİR NÖBETÇİ AMİRİ KASITLI OLARAK KIDEMLIYİ ÇÖP ARABASINA GÖNDERİYORSA GİDEN BU ASTSUBAYIM ERTESİ GÜNÜ HAKKINI ARAMIŞ MI ARAMAMIŞ MI? BU İŞTE ÖNEMLİ BİR KONUDUR. EMEKLİ OLDUKDAN SONRA NUTUK ÇEKMEK KOLAYDIR. MESLEKTAŞLARIMLA HER KONUDA HER TÜRLÜ MÜCADELEYE VARIM. ANCAK NE OLUR LÜTFEN BASİT HARFLERLE UĞRAŞMAYALIM. UĞRAŞACAK O KADAR ÇOK KONUMUZ VAR Kİ& BİRLEŞELİM GÖSTERİ YAPALIM YÜRÜYELİM& MECLİSİN ÖNÜNDE AÇLIK GREVİ YAPALIM, GENELKURMAYIN KARŞININA GECİP KENDİMİZİ ZİNCİRLEYELİM& BUNLARI YAPALIM&. BEN ASSUBAYIM, BEN ASSUBAYIM& BENİ TSİZ KABUL EDİN DEMENİN ANLAMI YOK. BENİ ASTSUBAY OLARAK NİTELENDİRSİNLER ANCAK BEN HER TÜRLÜ SOSYAL HAKKIMI ALAYIM, 1-4ÜNE İNEYİM, LOJMANLAR GÖREVDEKİ ARKADAŞLIRIMA EŞİT DAĞILSIN& GÖLCÜKTE 99 DEPREMİNİ YAŞAMIŞ VE HAMİLE EŞİM VE 6 YAŞINDAKİ OĞLUMLA GÖÇÜK ALTINDAN ÇIKMIŞ BİRİSİYİM. GÖLCÜKDE ÖLENLERİN ORANLARINA BAKIN VE NEDEN ÖLDÜKLERİNE BAKIN& HEPSİ BU LOJMAN EŞİTSİZLİĞİ NEDENİYLE ÖLDÜLER. TÜM SUBAYLAR LOJMANDA OTURURLARKEN DIŞARDA PUANI YETEMEYEN ASTSUBAYAR ÖLDÜLER&. ÜZERİMİZDE GİYECEK ELBİSEMİZ AYAKKABIMIZ YOKKEN, EMİR YAYINLANIP ÜTÜSÜZ VE BOYASIZ AYAKKABI GİYİLMEMESİNİ EMRETTİLER&. DAHA NELER YAŞADIĞIMIZI BİZLER BİLİYORUZ& KONU ÇOK& MÜCADELEYE DEVAM EDELİM EDELİM DE BİR TYE TAKILMAYALIM&
SAYGILARIMLA. MUZAFFER KUZU
Ersen Gürpınar - Bizi neden anlamıyorsunuz   | Author | 2007-05-26 11:10:53
Sevgili Muzzaffer Kuzu kardeşim siz ya bizi anlamıyorsunuz yada kendimizi biz ifade edemiyoruz bizim bize assubay desinler diye bir dayatmamız bir isteğimiz yok biz tahakküme karşı olarak assubay yazıyoruz siz astsubay yazın bunu yazmakla sizinde belirttiğiniz sorunlarımızı bizler dile getirmiyormuyuz? Bakınız en büyük uyanış ve mücaadele EMEKLİ ASSUBAYLAR SİTESİ sayesinde gerçekleşti arabın yalellisi gibi sürekli bize assubay deyin diye yazdığımızı nerede gördünüz o da bir ayrıntı idi tıpkı pantolondaki siyah çizgi şapkanın sakındırağı gibi şayet pantolonda siyah çizgi olsa ne olur deseydik şimdi kalkmış olmıyacaktı,jandarma uzman çavuşların rütbeleri assubay rütbesinden ayırt edilmiyor demessek yarın başka şeyleri bizimle paylaştırırlar Emekli olduktan sonra kimse nutuk atmıyor görevdeki baskının bitmesi ile demokratik hak arama mücaadelemizi sürdürüyoruz ben personel sınıfındayım karargahlarda çalıştım emir assubaylığı yaptım sadece Travoğlu kardeşim generallere paşa demiyor generaller kendi aralarında ve başbakan dahil tüm bakanlar gazeteciler generallere paşa diye hitap ediyor bu kelimeyi aşağılamak için kullanmıyoruz bunu özellikle belirteyim ki sizde generallerimizde üzülmesinler Lojman konusunun ölümlerle ilgisini kuramadım bu vesile ile depremde hayatını kaybedenlere rahmet aileleri ve sevenlerine sabır dilerim.Haklarımızı almak için tüm güçümüzle çalışıyoruz ve çalışacağız tekrar bildiriyorum takıntımız (T) değil (T) ye takılanlar belli bunu anlamanız gerekirdi ama yine de izah ettik tatmin olmayabilirsiniz bu sizin düşünceniz ben bu konuyu burada noktalıyorum artık yanıt yazmıyacağım Gözlerinizden öperim
ahmetçam - ASIL OLAN AS SUBAY   | Registered | 2007-05-27 03:11:31
Tabi ki gerçeği ve aslı AS SUBAY.İsterseniz,yürekleri yetiyor ve denemeyi göze alabiliyorlarsa TSK da tüm işlerin yürümesi ,yürütülmesi için AS eleman statüsünde olup,konu haklar hususuna gelince ÜVEY evlat muamelesi gören meslek mensuplarımız,TSK da söylenildiği gibi bir ay gibi birsüreyle,YATSA lar,hiç iş yapmasalarda,haklar konusunda ÖZ evlat muamelesi görenler,TSK ni ayakta tutup,faaliyetlerini sürdürebilirlermi.Burada dahi AS MI,AST MI farkı kendiliğinden ortaya çıkar.Hem bırakın bunu herkes istediği gibi kabul etsin.GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ.ER VEYA GEÇ GERÇEK DEĞERLER ORTAYA ÇIKAR VE KABUL EDİLİRLER.SEVGİ VE SAYGILARIMLA
YOK - SABAH GAZETESİ UMUR TALU\'NU   | Registered | 2007-05-27 04:03:56
Cuma günkü SABAH'ta "7 şehit yürekleri yaktı" haberinin hemen altında, "Emekli Astsubaylar Derneği TEMAD" ın ilanı vardı. Kısıtlı imkânla parası zar zor çıkmış ilanda 10 maddelik talepler:
"En çok şehit ve gazisi olan astsubaylar, reva görülen uygulamalarla sosyal ve ekonomik yönden büyük haksızlıklara uğramakta. Bu, 'eşitlik, adalet' ilkeleriyle bağdaşmamakta. Aşağıdaki haklarımızın verilmesi konusunda ilgilileri uyarıyoruz... Astsubaylar ülkeye ve TSK'ya bağlılıklarını kanıtlamışlardır. İsteklerimiz imtiyaz ve ayrıcalık değil, adalet ve eşitliktir."
"Şehit Uzman Vedat" ın cenazesinin gittiği İzmir'den "Emekli Kıdemli Başçavuş" Ersen Gürpınar TEMAD'ın web sitesi www.temad.org da diyordu ki:
"Bu kadar tahakküme bizim dışımızda hiçbir meslek bu kadar sabır ve metanetle davranmazdı. Vatanseverlik duygularımız, kurumumuza saygımız bu kadar istismar edilmemeli. Artık susmayacağımızın bir işareti olan bu ilan..."
Duydum ki, ilanın ardından "Milli Savunma Bakanlığı Dernekler Masası Müdürü Albay" TEMAD'ı ziyaret edip "Bu bize muhtıra mı?"
diye sormuş. Belki de öyle dememiştir. Belki "ipler koptu" gibi bir şey de dememiştir; TEMAD tam da OYAK adaletsizliklerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürürken.
Bunları bilemiyoruz tam olarak.
Çünkü "acıların bebekleri", Azralar, bunları bize söyleyemiyor! Ne babaları hayattayken, ne de paramparça, toprağa verilirken, toprağımıza karışırken.
ERSEN ABİ'YE SAYGILAR SUNUYORUM M.KUZU
YOK - ERSEN ABİ..   | Registered | 2007-05-27 04:11:15
ABİ İSTERSEN BU KONUYA BURADA NOKTA KOYUM TEMAD'IN İLANI İLE İLGİLİ BİR BÖLÜM AÇALIM... ORADA TARTIŞMAYA VE MÜCADELEYE DEVAM EDELİM... SABAH'TA SAYIN UMUR TALU'NUN YAZDIĞI GİBİ EMEKLİ ALBAY TEMAD'A GELİP "BU BİZE MUHTIRA MI?" DİYE SORMUŞ MU? BELKİ DE İPLERİ KOPARMIŞ MI? HAK İSTENİNCE BU BİZE MUHTIRA MI? SORUSUNU SORABİLME CESARETİNİ GÖSTEREBİLMİŞ Mİ? GÖSTEREBİLMİŞSE BU CESARETİ NEREDEN ALMIŞ... AYAKLARI ÜZERİNDE KİMSENİN BASKISI OLMADAN DURABİLEN BİR TEMAD İSTİYORUZ. TEMAD'IN BAĞIMSIZ BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLMASINI İSTİYORUZ... ERSEN ABİ'ME SAYGILARIMLA... M.KUZU
yiğit - Teşekkürler Sayın Gürpınar     | Registered | 2007-09-21 06:21:52
Elimde biri yirmi diğeri en az otuz yıl öncesine ait iki sözlük mevccut olup bu sözlüklerde "astbaşkan" olarak geçen sözcüğün "T" harfinin neden düşürüldüğünün gerekçesini sorduğumda bana aşağıdaki cevap verilmiştir. Sorduğum sorunun ve bana verilen cevabın değerlendirilmesini bize itiraz eden meslektaşlarımın takdirlerine bırakıyorum.Sayın Gülke


İlgi: 09/09/2007 tarihli yazınız.


“Asbaşkan” sözü 1941 yılından beri yayımlanan kılavuz ve sözlüklerde bu yazılışıyla gelenekleşmiştir.
Bilgilerinizi rica ederim.
Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN
Türk Dil Kurumu Başkan

KAYNAKLAR:
İmlâ Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, İstanbul, 1941
Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005
Yazım Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005
yiğit     | Registered | 2007-09-21 06:34:16
Saygıdeğer meslektaşlarım , "astbaşkan" kelimesinide sorguladığım halde bu yazı içerisinde "astbaşkan" kelimesine yer verilmemiş ve tarafımdan kendilerine sadece "astbaşkan" kelimesi sorulunca cevap verilmiştir. Bu sorgulamayı da itiraz eden meslektaşlarımın takdirlerine bırakıyorum. Ben tekrar Sayın Gürpınar'a sonsuz teşekkürlerimi sunar , her bir sözünün sözümüz olduğunun altını çizer , kendilerine en temiz , en içten , en samimi duygularımla saygı ve selamlarımı sunarım.

T.C.
ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU
Türk Dil Kurumu Başkanlığı


Sayı : B.02.1.KDT.5.02.10.00-1420

Konu :Sayın Gülke


İlgi: 01/09/2007 tarihli yazınız.


Kurumumuzca 1981 yılından bu yana yayımlanan bütün imla ve yazım kılavuzlarında yazınızda sormuş olduğunuz “astsubay” yazılışı benimsenmiştir. 2005 baskılı Yazım Kılavuzu’nda aynı şekilde “üstsubay” sözü de bulunmaktadır. “Asteğmen” ve “üsteğmen” sözlerinin bu şekilde yazılışı ise 1941 yılından bu yana gelenekleşmiştir. “Astteğmen” ve “üstteğmen” yazılışlarında “t” sesinin çift olarak okunmasının söyleyişte zorluk yaratacağı düşüncesiyle “asteğmen” ve “üsteğmen” biçimindeki yazılışlar benimsenmiştir.
Türkiye Türkçesi Grameri adlı çalışmada şu bilgiler yer almaktadır: Türkçe kelime köklerinde iki ünsüzün yan yana geldiği durumlar vardır: alt, sırt, üst; art-, ört-, yırt-. Bu köklerden türetilen sözler (altlık, sırtçı,üstlük), çekimli filler (artmış, örtmüş, yırtmış) ve birleşik sözlerde (altyapı, üstyapı, astsubay) üç ünsüzün yan yana geldiği görülmektedir.
Bilgilerinizi rica ederim.


Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN
Türk Dil Kurumu Başkanı


12/09/2007

KAYNAKLAR:
İmlâ Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, İstanbul, 1941
Korkmaz, Zeynep, Türkiye Türkçesi Grameri, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2003
Yeni Yazım Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 1981
Yazım Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005
Ersen Gürpınar - TDK kendini yalanlamaktadır     | Author | 2007-09-21 17:38:59
Sevgili MEslekdaşım araştırmanız için teşekkürler TDK size verdiği yanıtta 1981 yılından itibaren yayınlanan imla klavuzlarında astsubay yazılıyor diyor ama daha önce neden assubay yazıldığı halde değiştirildiğini açıklamıyor ayrıca iki ayni ünsüzün yan yana geldiği kelimelerde bir ünsüz (T) kaldırılır astsubay kelimesinde iki ayni ünsüz yan yana değildir bu nedenle astsubay olarak yazılmış derken astbaşkan kelimesinde kaldırılan T için kuralları hiçe sayararak 1941 yılından beri gelenekselleşmiştir ifadesine yer veriyor EMİR DEMİRİ KESMİŞ biz buna itiraz ediyoruz bu tahakkümdür diyoruz ama bizi kendi meslekdaşlarımız bile anlamak istemiyorlar Peki TDK kısaltmasında ASB. yazmasına rağmen neden ısrarlar ASTSB kısaltması kullanılıyor astteğmende atğm. yazılırken bizde ısrarla astsb. yazılıyor buna itirazı olanlar assubay yazmaktadır herkez dilediği şekilde yazabilir ama bu gerçekleri bu çifte standardı kimse göz ardı etmemelidir. iyi günler dilerim
Sadece kayýtlý kullanýcýlar yorum yazabilir!

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

Son Güncelleme ( Perşembe, 24 Mayıs 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >