YÜREĞİMİZİN YARISI KIBRIS PDF Yazdır E-posta
Yazar Ersen GÜRPINAR   
Pazar, 28 Ocak 2007
Haber - 29.01.2007 - 11:15

Yavru vatan Kıbrıs kelimesini askeri okulda öğrencilik yıllarımda duymaya başladım. YA TAKSİM YA öLÜM diyenlerin mitinglerinde olmak için neler feda etmezdim ki. Kıbrıs Barış Harekatından bir hafta önce Rize ye tayin olmuştum; Harekata katılmadığım için hep hayıflandım sanki kendi elimdeymiş gibi.

Bugünlerde yine Kıbrıs gündemde yine Kıbrıs ta oyunlar oynanıyor,sabrımız deneniyor belli ki ; Rumlar petrol aramaya başlamışlar korkmaya başladım, yöneticilerimiz yine sert demeçler verecekler diye çünki her efeliğin ardından karşılıksız tavizler veriyoruz.

Can dostum E.Hv.Kd.Bşçvş. Hüseyin SAVCI ile orduevinde birlikteydik konu Kıbrıs tan açıldı; Bir dokun bin ah işit derlerya başladı anlatmaya, şiir tadında duygulanarak gözleri dolu,dolu; Yanımdan ayırmadığım minik bir teybim var yok,yok röportaj yapan yazar havalarında olduğumdan değil, Fahri trafik müfettişiyim ya araçta seyir halinde iken not almak zor oluyor araç plakalarını,işledikleri suçu teybe kaydediyorum bilahare ceza tutanaklarını yazıyorum. Bastım rekord tuşuna anlattıklarını sizinle paylaşıyorum. Yüreğine sağlık sevgili arkadaşım.

"Meslek hayatım Kıbrıs barış harekatının olduğu yıl başladı. 1974 yılı Türkiye-Yunanistan arasında gerginliklerle geçti.öğrencilik süremin sonuna yaklaşırken,Kıbrıs barış harekatı oldu. Otuz Ağustos ta mezun olduğum zaman benden önce mezun olan meslekdaşlarım mehil müddeti kullanarak ailelerine giderken ben 24 saat içersinde görev yerime intikal etmek zorunda kaldım. İzmir e çıkmıştı atanmam.izmir e ilişkin hayallerim vardı. Kordon boyu,Karşıyaka,İzmir in dillere destan kızları,şairin dediği gibi İzmir in denizi kız,kızı deniz kokar. Sokakları hem kız hem deniz kokar. Bizde gençiz henüz 19 yaşında. Hava radar merkezine gideceğiz 4 arkadaş .Askeri servis aracının kalkacağı yeri bulduk,sabah saat 07.00 koyu mavi otobüsünün arka koltuklarına iliştik.Ürkek,tedirgin kıta hayatı yeni başlıyor.Şehirden çıktık Eski İzmir den sonra çöplük,bir iki mezra yeri ve kıvrıla kıvrıla giden yol devam ediyor.Bir tepenin başında radar mevzii bir tarafı İzmir diğer tarafı Seferhisar a bakıyor. Adı üstünde Çatalkaya kuş uçmaz kervan geçmez dağ başı etraf çam ormanı İzmir e göre serin.

O sabah girdik tel örgüden içeri ve İzmir i görmemiz sanırım 60 gün sonraydı. Ne kız ne deniz, karartma geceleri,heran birşey olacak beklentisi. Onbir uzun yılım geçti orada.Yunanistan tatbikat yapar, Biz günlerce evimizden çoluk çocuğumuzdan uzakta teyakkuz durumu. Biz tatbikat yaparız yine teyakkuz durumu. Kimi zaman siyasiler iç meseleleri örtmek için bir gerilim yaratır; Biz yine teyakkuzdayız. Edirne den Marmaris e kadar seyyar görevlerde gün 24 saat mesaideyiz, çoğu geceler bir sandalye üzerinde veya arazide birkaç saat uyku hepsi o kadar Biz yine iyi durumdayız.Kıbrıs ta olan,Kıbrıs a yakan yerlerde olan meslekdaşlarımız çok daha kötü şartlardaydı.Yalnız bir kere Edirne Keşan da seyyar görevde iken yaklaşık 3 gün sonra postalımı çıkarabilmiştim ve bütün parmaklarım su toplamıştı; Kokuyordu, soğuk suya soktum. Sazlık bir yerdi çimenlerin üzerine oturmuştum. Çorabımı yıkadım,kurumasını bekledim bir süre, tekrar postalı giymeye kalktığım zaman acıdan,belki ümitsizlikten,belki çaresizlikten boğazıma birşeyler düğümlendi ama askerlerime kötü örnek olmamak için ağlıyamadım bile.

Mesleğimin hemen hemen her gününde Kıbrıs ve Yunanistan ı yaşadım. Ben çocuklarımı hiç aşıya götüremedim,hastahaneye de. Okullarında beni tanımazlardı ben eşimle evliydim, eşim de evimizle

Şimdi bakıyorumda birileri Kıbrısı geri vermek için adata yalvarıyor tek taraflı tavizler.anlaşılan o ki imza zaten atılmışta bizi alıştırmaya çalışıyorlar. Merak ediyorum hiç kimse düşünmüyormu,ingiltere hala neden orada üs bulunduruyor? Hiç kimse düşünmüyormu ki Kıbrıs ta giderse Ege gibi Akdeniz de bize kapanacak? Kaş ın karşısında küçüçük bir ada Meis Atinaya neredeyse 1000 mil en yakın Yunan adasına yüzlerce mil uzakta Kaş a yarım milden daha yakın yüzerek gidebilirsiniz Yüz ölçümü 3.5 kilometre kare kadar bir yer üzerinde yaşayan insan sayısı birkaç yüzkişi Yunanistan oraya hava alanı yapıyor. Uluslararası havacılık örgütü ordan hava koridoru geçiriyor. Burası benim diyor Yunanistan. Buralar benden sorulur. Biz ? Koskoca Kıbrıs adasını 500 yıllık Türk yurdunu adadaki rumlara vermek için yalvarıyoruz.

Hepsi bir yana onca şehidin hesabını kim verecek? Ya benim ömrümün çile dolu 25 yılın hesabını ?

Yorumlar
Yeni EkleAra
Sadece kayýtlý kullanýcýlar yorum yazabilir!

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

Son Güncelleme ( Pazar, 25 Mart 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >